Afalina Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri

6
937
afalina yunus balığı
afalina,afalina yunus türü,afalina yunus cinsi,afalina yunus

Bilimsel ismi Tursiops truncatus olan afalina yunusgiller familyasının en sık rastlanan türlerinden biridir ve Türkiye’nin de hemen tüm denizlerinde yaşar. Yunus denilince akla gelen görüntünün tam karşılığı olan afalina ne yazık ki en çok yakalanan yunus türlerinin de başında gelir. Eğitilmeye oldukça yatkın olmaları bu yunusların yoğun şekilde yakalanmasına ve tutsak edilmesine neden olan önemli bir etkendir.

Afalina yunus cinsi ve fiziksel özellikleri

Afalina türünün boyut farklı şaşırtıcı olabilir, bu türün boyu 190 cm ile 400 cm arasında değişebilir ve ağırlıklarıysa 650 kiloya dek ulaşabilir. Afalina yavruları 65-105 santim boylarında dünyaya gelirler ve ağırlıkları da 15-30 kilo arasındadır. Afalinayı diğer yunuslardan ayırt etmenin en kolay yolu koyu renk olan sırt yüzgecine bakmaktır, bu yüzgeç afalinanın en ayırt edici fiziksel özelliğidir.

Afalina türü yunuslar küçük gruplar halinde yaşarlar. Afalina grupları en az 2 en fazla 15 bireyden oluşur ve bu gruplardaki bireyler birbirlerine aşırı derecede bağlıdırlar. Atlantik Okyanusu’nda yaşayan afalina grupları ortalama olarak 5 yunustan oluşurken bu sayı Hint ve Büyük Okyanus’ta yaşayan gruplarda daha fazladır. Afalinalar bir günde ortalama olarak 60 ile 100 kilometre yüzerler ve bu tür 500 metre derinliğe kadar dalabilir.

Afalina grupları grubun başındaki bir erkek yunus ile dişi ve yavru yunuslardan oluşur. Her grupta yalnızca bir erkek yunus vardır, yetişkin olan erkek afalina yunusları gruptan ayrılarak farklı gruplar halinde yüzerler ve bu genç erkek afalinalardan oluşan gruplara bekar grupları ismi verilir.

Afalinaların hamilelik süresi 1 yıldır ve bu sürenin sonunda dünyaya gelen yavru yunusların boyu 120 santim kadardır. Bu türün doğumu ortalama olarak 2 saat kadar sürer ve yavruların ilk önce kuyrukları çıkar. Bunun sebebiyse afalina yavrularının 2 saat gibi uzun bir süre alan doğum esnasından boğulmalarını engellemektir.

İletişim

Afalinaların en önemli özelliklerinden biri de yüksek iletişim kurma becerileridir. Bu yunus türü birbirleriyle yüksek frekanslı sesler yoluyla iletişim kurarlar. Bu türdeki her yunusun kişisel bir sesi yani ismi olduğu belirlenmiştir. Hatta bazı bilim insanları afalinalar ile insanların konuşabileceğine ilişkin bir inanca sahiptir, ancak elbette bu fikrin şu ana dek gerçek bir karşılığı olmamıştır. Bu yunus türü çıkarttıkları yüksek frekanslı sesleri iletişimin yanı sıra avlanmak için de kullanırlar, yankılanan sesi görüntü olarak algılamak gibi muhteşem bir özellikleri vardır.

Afalinaların ortalama yaşam süresi 25 senedir. Ancak bugüne dek birden fazla 35 yaşına kadar yaşamayı başaran afalina ile karşılaşılmıştır.

Paylaş
Önceki İçerikTırtak Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikÇizgili Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

6 YORUMLAR

  1. Afalina yunus balığı türünü çok seviyorum. Yunus diyince aklımda canlandırdığım bir tür. Umarım insanoğlu yunusların neslini de tüketmez.

    • güzel yorumlarınız ile destek verdiğiniz için teşekkürler. Bu arada Flipper dizisi hakkında yeni bir yazı yayınladık, o yazıyı da incelemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here