Afgan Tazısı Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
242
afgan tazısı, afgan tazısı özellikleri, afgan tazısı bakımı, afgan tazısı beslenmesi, afgan tazısı eğitimi
afgan tazısı, afgan tazısı özellikleri, afgan tazısı bakımı, afgan tazısı beslenmesi, afgan tazısı eğitimi

Afgan tazısı dünyanın en eski köpek ırklarından bir tanesidir. Bu köpek türü 4 bin yıldan beri varlığını sürdürmektedir. Tarihte ilk olarak Kuzey Afganistan’da ortaya çıkan Afgan tazıları ilk olarak papirus resimlerinde görülmektedir.

Afgan tazısı köpek cinsleri bölge dışına çıkması yasaktır. Ancak kaçak yollarla Avrupa dışına ancak 20. yüzyılda çıkarılmıştır. Afgan tazılarının bölge dışına çıkarılmamasının sebebi ise ırklarının saf kanlılığının korunması içindir.

Afgan tazıları tüm renklerde olabilir. Ancak bu tazıların üzerinde kesinlikle benekler bulunmaz. Afgan tazıları ilk olarak geyik ve tavşan avında kullanılmıştır. Güçlü gövdeleri ve sağlam yapıları ile her türlü doğa şartlarına dayanıklı olan Afgan tazıları günümüzde ise daha çok bahis oyunlarında ve yarışmalarda kullanılmaktadır.

Afgan Tazısı Eğitimi ve Bakımı

Bu köpek türü bağlı olmayı sevmez ve apartman hayatına uyum sağlayamaz. Afgan tazıları geniş yerleri sever ve sürekli hareket halinde olmak ister. Bu tarz tazılar özgür hayatı sever.

Oldukça cesur, inatçı, duyarlı, koku alma duyusu gelişmiş ve oldukça zeki bir yapıda olan Afgan tazıları sahiplerinin çevresinde yabancı kişiler gördüğünde oldukça şüpheci hareketlerde bulunur ve otomatik olarak sahiplerini koruma ihtiyacı duyarlar. Oldukça hassas bir yapıda olan Afgan tazısı eğitimi ve bakımı oldukça önemli olan bir ırktır.

Çünkü bu değerli ırkın sayısı dünya genelinde giderek azalmaktadır. Afgan tazılarının eğitimine resmi bir dil kullanılmalıdır. Burada resmi dilden kastedilen köpeğe eğitim sırasında ciddi davranılmasıdır.

Eğer eğitim sırasında ciddi bir şekilde Afgan tazılarına davranılmazsa bu tür köpeklerde şımarıklık hareketleri ve denileni yapmama durumları görülmektedir. Doğru bir eğitim süreci geçirildiğinde av işinde son derece başarılı olan Afgan tazısı gün içerisinde en az 30 dakika koşturulmalıdır.

Afgan Tazısı Beslenmesi

Afgan tazıları ortalama olarak 12 ile 14 yıl arasında yaşamaktadır. 26 ile 28 kiloya kadar çıkabilen Afgan tazılarının dişileri erkeklere göre daha zayıftır. Ortalama olarak 60 ile 65 cm arasında boyu değişen Afgan tazısı beslenmesi oldukça önemlidir. Afgan tazısı beslenmesine oldukça dikkat eder ve genellikle et türü ile beslenir. Bu türler altı aylıkken 15 kiloya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here