Afrika Papağanı Özellikleri ve Bakımı

0
379
afrika papağanı
afrika papağanı

Afrika papağanı denilen papağan türü diğer ismiyle de Jako papağan olarak bilinir. Bu papağan türleri özellikle diğer türdeki papağanlara oranla konuşma özelliği daha fazladır ve daha zekidirler.

Afrika Papağanı Hakkında Genel Bilgiler

Tüm dünyada en çok beslenen papağan türlerinden olan Afrika papağanı, çok yetenekli ve zeki bir papağan türüdür. Genellikle gri renklerde olmakla birlikte kırmızı renkli olan Jako Papağanları da bu ırka aittir.

80 yaşına kadar yaşayabilen bu papağanlarda cinsiyet 18 aylık olduktan sonra belli olur. Bu papağanlar çoğunlukla Güney Amerika, Avustralya, Asya ve Afrika‘dan getirilirler. Erkek Afrika papağanı genelde bir güvercin büyüklüğündedir. Dişileri ise daha küçük boyuttadır. Bir yaşın altındayken gözleri genelde siyah renkli olurken 1 yaşından sonra griye ve daha sonra da sarımsıya dönen bir renkte olur.

Taklit ve konuşma yetenekleriyle insan sesine en yakın ses tonunu barındıran papağanın, yüzlerce kelimeyi ezberlemesi ve söylemesi de oldukça zeki olduğunu gösteren bir özelliğidir. Hayvanları ve insanları taklit ederek ıslık çalma gibi ekstra becerilere de sahip olan bir papağın ırkıdır.

Afrika Papağanı Bakımı ve Eğitimi Nasıl Yapılır?

Afrika papağanı eğitimi çok kolay olsa da her zaman sabırlı olmak gereklidir. Eğitimin ilk günlerinde sessiz ve loş bir odada kalması faydalı olacaktır. Onu genelde tek kişinin eğitmesi daha kolay olurken yemeği ve suyunun her gün tazelenmesi gereklidir.

Ona karşı güzel sözlerle yaklaşılması, nazik davranılması önemliyken size alışmadan elinize almaya kalkışmamanız tavsiye edilir. Öğretilirken genelde kelimeler olmalı ki papağanınız konuşurken kolay ezberleyebilsin. Genelde 1-2 hafta sonra aileye ve size alışmaya başlar hatta yavaş yavaş elinize ve omzunuza konabilir. Sevdiği yiyecekleri ve atıştırmakları elinizle acıktığında uzatmak en iyi alıştırma ve ödül yöntemlerindendir.

İyi ışık alan bir ortamda kafesi olduğunda memnun olan papağanın kafesi de olabildiğince büyük olmalıdır. Kafese gaga taşı konulmalı ve kaliteli yemler verilmelidir. İçme suyunda normal içme suyu tercih edilirken papağanınızda iştahsızlık, hapşırmak ve ishal görülürse tehlikeli bir durumdur. Hemen veteriner hekime götürülmelidir. Afrika papağınında kendi kendine tüylerini yolma gibi psikolojik problemler oluşabilirken ilgisizlik ve terkedilme dürtüsü çok yoğun bir ırktır.

Paylaş
Önceki İçerikKedi Maması Önemi Nedir?
Sonraki İçerikChinchilla Kedi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here