Akvaryum Canlı Doğuranlar ve Özellikleri

0
704
canli-doguranlar, canli-doguran-balik-turleri
canli-doguranlar, canli-doguran-balik-turleri

Canlı doğuranlar akvaryumcular arasında en popüler akvaryum balıkları türleridir. Çünkü bu balıkların bakımı oldukça kolaydır. Yaklaşık 22.000 kılçıklı balık türünün sadece 600 çeşidi yavrularını canlı doğurur. Yani canlı doğuranlar yumurtalarını anne karnındayken döller.

Akvaryum piyasasında satılan canlı doğuranlar Poeciliidae familyasındandır. Bu familyanın en popüler ve acemiler için en uygun balık türleri ise Lepistes, Kılıçkuyruk ve Plati balık türleridir.

Bu balık türlerinin yavrularının gelişebilmesi için anne karnındayken döllenmiş olması gerekmektedir. Erkek canlı doğuranlar spermlerini dişilere bırakmak için gonopodium denilen ve yelpaze şeklinde açılan anal yüzgeçlere sahiptir. Bu yüzgeçlerde çiftleşme esnasında dişiyi yakalayabilmek için bazı iğneler ve kancalar vardır.

Çiftleşmeden sonra yumurtalar dişinin vücudunda gelişip olgunlaşır.

Cüce sazan gibi bazı canlı doğuranlar ise bir çiftleşmede 10 defa kuluçkaya yatabilecek miktarda sperm saklayabilirler. Amazon moli balığı gibi türler ise hiç bir erkek moli balığına ihtiyaç duymadan tek başlarına üreyebilirler. Bu tür yalnızca dişilerden oluşur.

Canlı Doğuran Balıklar Hangileridir?

Başlıca canlı doğuran balık türleri ve çeşitleri şunlardır;

Başlıca akvaryum canlı doğuran balık türleridir. Yukarıdaki listelediğimiz tüm balıklar hakkında daha detaylı bilgileri ilerleyen günlerde paylaşmaya devam edeceğiz. Aklınıza takılan tüm soruları yazılarımızın yorum kısımlarından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here