Alaca Yunus Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

2
628
alaca-yunus-baligi-ve-ozellikleri
alaca yunus balığı,alaca yunus türü,alaca yunus cinsi,alaca yunus

Yunuslar dünyanın dört bir yanında yaşayan memeli hayvanlardır yunusgiller familyasının bilimsel ismi Delphinidae’dir. Alaca yunus da bu familyaya ait olan Cephalorhynchus grubundaki dört yunustan biridir. Alaca yunus ya da bilimsel ismi ile Cephalorhynchus commersonii sınırlı bir bölgede görülür. Bu yunus türü yalnızca iki bölgede yaşar; Falkland Adaları ve Ateş toprakları. Falkland Adaları Atlas Okyanusu’nun güneyinde, Patagonya’nın doğusunda yer alır ve Ateş Toprakları ise Güney Amerika’nın güneyinde yer alır. Yani alaca yunusların yaşam alanı oldukça kısıtlıdır. Bu tür aynı zamanda Hint Okyanusu’nun güney bölgesinde de görülür.

Alaca Yunus Balığının Fiziksel özellikleri

Alaca yunus memelisinin en karakteristik fiziksel özelliği adından da anlaşılabileceği üzere renkleridir. Bu yunus cinsinin kafası sırt yüzgeçleri ve kuyruğu siyah renklidir. Gövdesi ile boğaz bölgesiyse beyazdır. Bu nedenle adı alaca yunustur. Yani alaca yunus siyah-beyaz renkleri ile dikkat çeken bir yunus türüdür. Boyu yalnızca 1,5 metreye kadar uzayabilir yani diğer birçok yunus türü ile kıyaslandığında oldukça küçük boyutlara sahiptir. Alacalı yunusların sırtlarında bulunan yüzgeçlerin ön kısımları uzundur ve yüzgeç hem diktir hem de uç kısmında büküklük dikkat çeker. Bu yunus türünün kuyruğunun orta bölgesinde de bir çentik vardır.

Cinsel olgunluğa 6-9 yıl içinde ulaşırlar

Hem dişi hem de erkek alaca yunusların cinsel olgunluğa ulaşması ortalama olarak 6-9 sene sürer. Alaca yunus balıkları ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşirler, bu yunus türünün hamilelik süresi ise on bir aydır. Tüm yunuslar gibi memeli olan alaca yunus da doğum yolu ile çoğalır ve yavrularını emzirerek büyütür.

Alaca yunus daha çok sığ sularda yaşar

Alaca yunus genellikle sığ suları tercih eden bir türdür. Türün dünya üzerinde sınırlı bir bölgede yaşamasına karşın popülasyonunun ne kadar olduğu ile ilgili kesin bir bilgi yoktur zira türle ilgili son popülasyon çalışması 1984 yılında yapılmış ve bu çalışma sonucunda yaklaşık olarak 3400 yunusun Macellan Boğazı’nda yaşamlarını sürdüğünü belirlenmiştir. Aradan 30 seneden uzun zaman geçtiği göz önünde bulundurulursa bu çalışmanın sonucunu bugün bir kriter olarak kabul etmenin pek de mümkün olmadığını anlamak pek de zor değildir.

Avlanmaları nesillerini tehdit ediyor

Alaca yunuslar her ne kadar UICN yani Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde yukarıda da belirttiğimiz yakın zamanda bir araştırma olmaması nedeni ile eksik bilgi sınıfında listelense de bu alaca yunusların tehlike altında olmadığı anlamına gelmiyor ne yazık ki.

Paylaş
Önceki İçerikŞili Yunus Balığı Türü ve Özellikleri
Sonraki İçerikPantropik Benekli Yunus Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here