Alman Kurdu (Alman Çoban Köpeği) Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
727
alman-kurdu, alman-coban-kopegi, kurt-kopegi, polis-kopegi, k9-kopek, alman-kurdu-bakimi, alman-kurdu-ozellikleri
alman-kurdu, alman-coban-kopegi, kurt-kopegi, polis-kopegi, k9-kopek, alman-kurdu-bakimi, alman-kurdu-ozellikleri

Dünyada en popüler köpek cinsi Alman Kurdu’ dur. Aynı zamanda dünyada en yaygın yetiştirilen köpek cinsleri arasında başı çeker. Bu ırkı mükemmel yapan fiziksel yapısını güzel oluşu ve mükemmele yakın bir karakter yapısını olmasıdır.

Alman Kurdu fiziksel özellikleri

Kulakları diktir. Tüy yağısı dik, parlak ve kızıldır. Badem şeklinde koyu renk gözlere sahiptir. Vücuduna göre iri bir kafa yapısına sahiptir. Geniş göğüs kafesi ve bel hizasından uzun bir kuyruğa sahiptir.

Alman Kurdu karakteristik özellikleri

Mükemmel bir aile köpeğidir. Sosyal bir köpektir. Zeki olduğundan dolayı eğitimi kolaydır. 4-5 yaşlarındaki bir çocukla rahatlıkla baş başa bırakılabilecek bir köpektir. Çocuğa zarar vermek bir yana ona zarar gelmemesi için elinden geleni yapacak bilinçtedir. Çocuklar için aynı zamanda iyi bir oyun arkadaşıdır. Çok güvenilir bir bekçi köpeğidir. İçgüdüsel olarak koruma özelliği bulunur. Dengeli bir karakteri vardır. Şöyle ki; çocuğunuza karşı aşırı koruyucu ama eve giren hırsıza karşı aşırı sert olabilir.

Alman Kurdu beslenmesi

Alman kurdu beslenmesinde High Premium veya Süper Premium mamalar tercih edilmelidir. Bu tüy sağlığı ve kulaklarının dik kalması için önemlidir. Mama seçimi yapılırken sertifikası olan kuru mamalar tercih edilmelidir. Bu mamalar örnek olarak Royal Canin, Hills, Proplan gibi markalar verilebilir. Hekimin önerdiği doğru yaşa ait mama kullanılmalıdır. Yavru köpekler 1 yaşına kadar anne sütü ile sonrasında mama ile beslenmelidir.

1-7 yaş arası yetişkin köpek maması, 7 yaşından sonrakiler yaşlı köpek maması ile beslenmelidir. Gebe Alman kurdu bebek maması ile beslenebilir. Tabi bu hekimin kararına göre belirlenmeli. Alman kurdu bıkmadan her gün aynı yiyeceği tüketebilir. Sürekli mama değiştirme çabası içinde olmanıza gerek yok. Sürekli mama değişimi hayvanınızın sindirim sistemini bozmasına neden olur. Yavru köpekler doymak bilmediğinden dolayı yemek ayarını siz yapmalısınız.

Alman Kurdu eğitimi

Köpeğinize rahat tasma takmak ve dışarı çıkarmak için Otur komutu şarttır. Zamanla elinize tasma aldığınızda dışarı çıkacağını anlar ve otur komutuna gerek kalmadan tasmasını rahatlıkla takmanıza izin verir. Köpeğin herhangi bir ortamda aşırı reaksiyon vermesini otur komutu ile sağlayabilirsiniz. Ses tonunuz mutlaka yumuşak, sevecen ve net olmalı. Sonrasında mutlaka ödül verilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here