Amazon Kedi Balığı, Gümüşi Melek Balığı Özellikleri

0
461
Amazon-Kedi-Baligi, Pimelodus-pictus
Amazon-Kedi-Baligi, Pimelodus-pictus

Amazon Kedi Balığı hassas akvaryum balıklarından ve kedi balığı çeşitlerinden birisidir. Akvaryumcular arasında oldukça popüler akvaryum balıkları‘ndandır. Bu balığın popüler olmasının en büyük sebebi ise çarpıcı renklere sahip olması ve oldukça uzun ömürlü balık olmasıdır.

Amazon Kedi Balığı bakımı oldukça zordur. Eğer akvaryumunuzda bu balığı besleyecekseniz, suyun bakımını iyi yapmanız gerekir.

Sakin bir balık olarak bilinir. Ama kendinden küçük balıkları da avlamaya çalışır. Amazon Kedi Balığı sadece kendinden büyük balıkları avlamaz. Bu yüzden akvaryumunuzda bu balıktan daha küçük balık bulunmamasında akvaryum canlılarının huzurlu yaşaması açısından fayda vardır.

Neon tetralar ve diğer küçük balıkların bir gecede bu balık tarafından yenildiği görülmüştür. Bu kedi balığı türü genellikle küçük sürüler halinde yaşamayı tercih ederler. Ve grup halinde yüzerler.

Amazon Kedi Balıkları suyun kalitesi bozulduğunda çok kolay hasta olurlar. Eğer bu balığı elinizle tutacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bu balıkların elinizi kesebilecek keskinlikte yüzgeç iğneleri bulunmaktadır. Eğer balığı kepçe ağı ile aldığınızda, balık ağına takılırsa, balığınızı kepçe ağı birlikte suyun içine bırakın ve kendisini kurtarmasını bekleyin.

Asla kepçe ağını balığın iğnesinden çekmeye çalışmayın. Aksi taktirde, Amazon Kedi Balığının iğnelerini hareket ettiren kaslarına zarar verirsiniz. Çok mecbur kalırsanız, ağınızı bir bıçak yardımı ile keserek, balığınızın kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Amazon Kedi Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Pimelodus pictus

Türkçe İsmi: Amazon Kedi Balığı, Gümüşi Melek Balığı

Familyası: Pimelodidae

Anavatanı: Kolombiya

Boyutu: 12 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-25 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,0-6,8 pH

Optimum Su Sertliği: 12 dH

Yaşama Ortamı: Suyun ortası ile üst kısmı arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dökerek ürerler

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Amazon Kedi Balığı türü böcekçildir. Canlı, dondurulmuş ve pul yemler ile beslenebilir.

Paylaş
Önceki İçerikAmudi Kedi Balığı, Baş Aşağı Duran Kedi Balığı
Sonraki İçerikCiklet Balığı Türleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here