Amazon Nehir Yunusu ve Özellikleri

3
1314
amazon nehir yunusu
amazon nehir yunusu balığı,amazon nehir yunus türü,amazon nehir yunus cinsi

Amazon nehir yunusunun bilimsel ismi Inia geoffrensis, diğer isimleriyse pembe nehir yunusu ve botodur. Amazon nehir yunusu tatlı sularda yaşayan bir yunus türüdür ve nehir yunuslarının en irisi olma özelliğini taşır. Amazon nehir yunusuna verilen diğer isimler arasında pembe tatlı su yunusu, Bufeo, pembe yunus ve Tonina’dır. Bu yunusun bunlardan başka isimleri de olduğunu eklemeliyiz.

Amazon nehir yunusu ilk kez 1817 senesinde Henri Marie Ducrotay de Blainville isimli Fransız zoolog tarafından tanımlanmıştır. Bu türün üç alt türü vardır.

Amazon nehir yunusu fiziksel özellikleri

Amazon yunusuna pembe yunus da denmesinden de anlaşılabileceği üzere bu yunusların birçoğunun rengi pembedir. Ancak tüm Amazon yunusları pembe değildir, bazıları gri, mavi-gri hatta kahverengi de olabilir. Ayrıca krem beyaz renkli olanları ile de karşılaşılır.

Yetişkin Amazon nehir yunuslarının boyu 2,5 metre, ağırlıkları ise 150 kilo civarındadır. Yan yüzgeçleri geriye doğru kıvrık bir görünümdedir ve vücutlarına oranla oldukça büyüktür. Bu yunus türünün sırt yüzgeci bulunmaz ama sırtında bulunan bir çıkıntı daha önce var olan sırt yüzgeçlerinin evrim neticesinde ortadan kalktığının bir göstergesi olduğuna inanılmaktadır. Ağızları son derece belirgindir ve ince uzun bir yapıdadır. Amazon nehir yunusunun asıl besin kaynağı küçük balıklar ve yengeçler olsa da kimi zaman küçük kaplumbağalar ile beslendikleri de görülmüştür.

Amazon nehir yunusu memeli türü genellikle ikişerli gruplar halinde dolaşsalar da bazen 20’ye kadar çıkan gruplarla dolaştıkları da görülebilir.

Popülasyon

Nehir yunuslarının çoğunun nesli tehdit altındadır. Ancak Amazon nehir yunusu tüm nehir yunusları içinde nesli en az tehdit altında olanıdır. Bu bilgi nedeni ile yanılgıya düşmemek gerekir zira Amazon nehir yunusu da kırmızı liste içinde yer alıyor. Yani bu yunus türünün de nesli ciddi şekilde tehdit altındadır. Amazon nehir yunusunun diğer nehir yunuslarına kıyasla şanslı olarak görülebileceği durum doğal yaşam alanının pek fazla değişmemiş oluşudur. Örneğin nesli tükenen Çin nehir yunusu, Ganj nehir yunusu gibi yunus türlerinin neslinin tükenmesindeki en önemli etkenlerden biri doğal yaşam alanlarının bozulması ya da yok olmasıdır.

Amazon nehir yunusları her ne kadar doğrudan avlanmasa da bazı bölgelerde balıkları yedikleri için öldürüldükleri bilinmektedir. Bu nedenle Amazon yunuslarının Brezilya, Peru, Bolivya ve Kolombiya’da bulunan koruma bölgelerinde avlanması 1988 senesinden beri yasaktır.

Amazon nehir yunusu türünün popülasyonları konusunda kesin veriler bulunmamakla birlikte yapılan tahminlere göre popülasyonun on binlerce olduğu düşünülmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikDönücü Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikÇin Nehir Yunusu Cinsi ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here