Amazon Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
423
amazon papağanı, amazon papağanı özellikleri, amazon papağanı bakımı, amazon papağanı beslenmesi
amazon papağanı, amazon papağanı özellikleri, amazon papağanı bakımı, amazon papağanı beslenmesi

Amazona Ochrocephala ismi ile de bilinen ve bir çok çeşide ayrılan, boyları yaklaşık 35 cm olan ve ortalama olarak 40 yıl yaşayabilen,. cinsiyetlerinin bilimsel tespitlerden geçmesi gerektiği görülen, üremesi esnasında yaklaşık olarak 65 gün geçen ve kahverengi irislere sahip olan amazon papağanı Orta Amerika dahil olmak üzere Güney Amerika’ya kadar uzanan oldukça geniş bir alanı kaplar.

Amazon papağanı türünü almadan önce burun deliklerinin büyüklüğünün eşit olmasına, tıkanmamış olmasına, akıntısız olmasına ve genişlememiş olmasına dikkat edilmelidir. Bu işaretlerin papağanda bulunuyor olması hastalıklara karşı dirençsiz olduğunu ve bakımının oldukça zor olacağına işaret eder.

Amazon Papağanı Beslenmesi

Amazon papağanı kuş türüne kafesinde bulunan çeşitli araçlar sayesinde normal kuş yemlerinden, yeşil sebzelerden ve meyvelerden her gün düzenli aralıklarda verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra papağanın sağlığını dirençli hale getirebilmek ve onu hastalıklara karşı korumak için de meyve benzeri olan kuru gıdalardan ve papağan topaklarından vermek gerekir.

Bu papağan türünün geniş bir kafes içerisinde ya da kuşhanede tutulması önemlidir. Adını Amazon bölgesinden alan ve bazı durumlarda yırtıcılığını ortaya çıkarmaya yönelik olarak hareket eden bu papağan türlerini çok fazla kafes içerisinde tutmak bu durumun oluşmasına neden olabilir. Camlar kapalı bir şekilde ev içerisinde uçmasına özen gösterilmelidir.

Amazon Papağanı Bakımı

Amazon papağanı türlerinin bakımını üstlenirken hayvanın yaşayacağı yerin önemine dikkat edilmesi en kilit noktalardan bir tanesidir. Ahşap ürünleri gagaları ile parçalama özelliğine sahip olan bu hayvanlar için alınacak olan kuş kafesinin oldukça geniş olması ve ahşap malzemelerden yapılmamış olmasına özen gösterilmelidir.

Alaca karanlık zamanında ve günün ilk ışıklarının eve vurması ile çok yüksek sesler çıkaran bu papağan türlerinin sınırlandırılmış bir alanda tutulması gerekir. Bu papağanlara bakabilmek için normal kuş türlerinde yapılanlardan daha fazlasını yapmanıza gerek yoktur.

Amazon papağanınızın kafesinin alt tarafına yerleştirilen kağıt ya da gazete parçalarının her gün düzenli olarak değiştirilmesi gereklidir. Ayrıca su içtiği ve yemek yediği kapların her gün düzenli olarak yıkanması da amazon papağanının bakımı için yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here