Amerikan Kedisi Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?

0
406
amerikan kedisi, amerikan kedisi özellikleri, amerikan kedisi bakımı, amerikan kedisi beslenmesi
amerikan kedisi, amerikan kedisi özellikleri, amerikan kedisi bakımı, amerikan kedisi beslenmesi

Amerikan kedisi ırkları en sadık kedi cinslerinden bir tanesidir. Anlayışlı ve sabırlı kedi cinslerindendir. Bu kedi ırkı son derece zeki ve sakindirler. Fakat eğitilme gibi durumları yoktur. Kedilerin genelinde emir alma ve eğitilme gibi durumlar söz konusu değildir.

Eğitilebildikleri tek nokta tuvalet alışkanlıklarıdır. Bunun için kristal kumlar tavsiye edilmektedir. Amerikan kedisi temizliklerine çok önem verirler. Uyumadan önce tüylerini temizleyerek hijyeni sağlarlar.

Oyun oynamayı ve sahipleriyle uyumayı çok severler. Sinirlendikleri noktalardan biri karın kısmıdır. Karın kısmının sevilmesinden hoşlanmazlar. Bu nedenle de tepki verebilirler. Amerikan kedisi ırklarının içgüdüleri çok yüksektir. Tehlikeyi fark ettikleri zaman hırçınlaşırlar ve pusuya geçerler. Eğer Amerikan kedisi ırkı besliyorsanız onların bakımını aksatmamalısınız.

Amerikan Kedisi Cinslerinin Kökeni

Amerikan kedisi cinsleri İngiltere’de keşfedilmiştir. Bu ırklar İran kedisi ve Amerikan Shorthair karışımı ile ortaya çıkmıştır. Amerikan kedi ırklarının kökeni Buster Brown cinslerine dayanmaktadır. Uzun zaman önce bir gemide keşfedilmiştir.

Dış görünüşleriyle insanların dikkatini çekmiştir. Ayrıca saldırganlık durumları olmamasından dolayı da insanlar tarafından sıkça beslenen bir cins haline gelmiştir.

Oldukça duygusal ve sakin yapıya sahiptirler. Uykuyu çok sevmelerinden dolayı yemek alışkanlıkları doğru olmalıdır. Aksi taktirde aşırı kilo alabilirler ve sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bunun için bakımlarına özen göstermeli ve yemek konusunda seçici olunmalıdır.

Amerikan Kedisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Amerikan kedileri sadece tek bir kedi olarak evde besleniyorsa bakımı oldukça zor olabilir. Çünkü evden kaçma olasılıkları yüksektir. Bu nedenden dolayı da kedinin ev ortamına alışması adına önemli noktalardan biriside çift halinde beslenmesidir.

Amerikan kedisi çift halinde beslenirse bakımı da son derecede basittir. Tüy dökme olasılığına karşı düzenli olarak tüyleri taranmalıdır. Yıkanması tavsiye edilmez. Gerektiği zamanlarda ayda 1 kez yıkayabilirsiniz.

Onlara özel taraklar kullanılması kedinin alt derisine zarar gelmemesi açısından önemli detaydır. Kalın uçlu fırçalar yardımıyla her gün tüylerini tarayabilirsiniz. Ayrıca, yemek konusunda kuru mamalar tercih edilmelidir.

Ev yemekleri onların mide yapılarını bozarak kabızlık, ishal ve mide bulantısı gibi problemlere yol açabilir. Cinsleri için özel kuru mamalar üretilmektedir. Önerilen miktarda verilmesi daha faydalı olacaktır.

Paylaş
Önceki İçerikTiffanie Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikKırmızı Ara Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here