Amerikan Pitbull Terrier Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
845
amerikan-pitbull, amerikan-kopekleri, pitbull-kopek, pitbull-terrier, pitbull-ozellikleri, amerikan-pitbulu, pitbul-terier
amerikan-pitbull, amerikan-kopekleri, pitbull-kopek, pitbull-terrier, pitbull-ozellikleri, amerikan-pitbulu, pitbul-terier

Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler kısa ve bodur bir görünüme sahiptir. Bu görüntü yanıltıcıdır. Görünüşünün aksine güçlü, çevik ve atletik bir yapıdadır. Dövüş köpeği olmasıyla ünlenmiştir. Dövüş sırasında güçlü çenesiyle rakiplerinin direk boğazına sarılır. Kısa ve parlak tüyleri vardır. Sahipler tarafından genel olarak daha havalı bir görünüm için kulak ve kuyruk kısmı kesiliyor. Göz çevresi ve gövdesi çeşitli renklerde olabilir.

Gövde yüksekliği 46-56 cm civarındayken kilosu 14-35 kilo arasında değişiyor. Bekçi ve koruma köpeği olmak için idealdir. Aşırı derecede sadık bir köpek türüdür. Karakter olarak iyi huylu bir yapıya sahiptir. Aksi yönde eğitim verilmediği sürece saldırgan davranışlar göstermez. Dominant karakterli olması sebebiyle diğer hayvanla karşı tahammül gösteremez. Sahibini çok sever ve hem sahibini hem de onun malını korumak adına yapamayacağı şey yoktur.

Bunun için gerekirse aşırı derecede saldırganlaşabilir. Sahibine karşı tehdit olarak algıladığı bir kişiyi parçalayabilir. Sahibini korumak adına kendi canını bile ortaya koyabilir. Acı ve ağrıya karşı dayanıklı bir yapıdadır. Çocuklarla iyi anlaşır fakat aileden olmayan yabancı çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Sahibiyle oyun oynamaya bayılırlar. Yaşam süresi 12-13 yıl kadardır.

Amerikan Pitbull Terrier Bakımı

Bu köpek cinsleri düzenli olarak yürüyüşe çıkarılırsa apartman dairesinde bakılabilir. Çok hareketli ve enerjik olduğundan bu cins köpeklerin bahçeli evde bakılması daha uygundur. Tüyleri kısa olduğundan soğuk havadan hoşlanmaz. Yürüyüş sırasında tasma kullanımı ihmal edilmemelidir. Kısa tüyleri tel fırçayla düzenli aralıklarla fırçalanmalıdır. İki haftada bir fırçalamak yeterlidir. Yıkanmaya çok sık ihtiyaç duymazlar.

Amerikan Pitbull Terrier Kökeni

Bu cinsin kökeni Amerika’dır. Bull ve Terrier ırkından türemiştir. Çok eskilerden beri dövüş köpeği olarak eğitilmiş ve dövüşlerde para kazanmak için kullanılmıştır. Bugün ABD’de bu türün dövüşlerde kullanımı yasaklanmaya çalışılıyor.

Amerikan Pitbull Terrier Nasıl Beslenmeli?

Yavrular 3-4 haftalık olana kadar anne sütüyle beslenir. Bu tarihten sonra kuru mamayla tanışırlar. 6 haftalık olduklarında ise sütten tamamen kesilirler. Yavrular yetişkinlere oranla daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Fakat ihtiyaç duydukları bütün besinleri tek seferde alabilecek kadar büyük mideleri yoktur. Bunun için az ve sık aralıklarla yiyecek takviyesi yapmak gerekir.

Paylaş
Önceki İçerikDanua Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi
Sonraki İçerikUcuz Kedi Maması Alınması Uygun Mu?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here