Amudi Kedi Balığı, Baş Aşağı Duran Kedi Balığı

0
364
Amudi-Kedi-Baligi
Amudi-Kedi-Baligi

Amudi Kedi Balığı sakin ve genellikle hareketsiz bir akvaryum kedi balığı türüdür. İyi hazırlanmış bir akvaryumda oldukça mutlu yaşayabilir. Sadece alacakaranlıkta beslenmek için yüzeye çıkar. Ve en hareketli olduğu zaman da beslenme zamanıdır.

Bu kedi balığının alt kısmının renkleri, üst kısmından daha koyudur. Böylece, av yapacağı zaman, diğer balıkların gözüne daha az çarpar, yani dikkatlerinden kaçar.

Eğer akvaryumunuza ağaç kabukları yerleştirirseniz, Amudi Kedi Balığı bu ağaç kabuklarının altına gizlenir. Ve sadece beslenmek için ortaya çıkar.

Bunun dışında, dipteki tablet yemlerle beslenir.

Eğer bu balık türü beyaz benek hastalığı denilen bir balık hastalığa yakalanırsa, kurtulma şansı azdır. Ayrıca, akvaryum suyu kirlenirse, bunun neticesinde ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlara karşı da oldukça hassastır.

Amudi Kedi Balığı türünü akvaryumda üretebilirsiniz. Akvaryumda üreme için uygun bir balıktır. Türün cinsiyet ayrımı için erkek bireylere bakabilirsiniz. Erkekler dişilere göre daha küçük, daha ince ve daha renklidir.

Yavru balıkları ise minik karideslerle besleyebilirsiniz. Ayrıca, türün yavru balıkları 2 aylık olana kadar baş aşağı duramazlar.

Amudi Kedi Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Synodontis nigriventris

Türkçe İsmi: Amudi Kedi Balığı, Baş Aşağı Duran Kedi Balığı

Familyası: Mochokidae

Anavatanı: Afrika’nın zaire havzası

Boyutu: Erkekler 8 cm, dişiler 10 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-26 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,5-7,5 pH

Optimum Su Sertliği: 12 dH

Yaşama Ortamı: Suyun ortası ile üst kısmı arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Bu kedi balığı türü böcekçildir. Amudi Kedi Balığı canlı, dondurulmuş ve pul yemler ile beslenebilir. Ayrıca yüzen yemler ile beslenmeyi de severler. Genellikle beslenirken baş aşağı dönerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here