Angora Tavşanı Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
258
angora tavşanı, angora tavşanı özellikleri, angora tavşanı bakımı, angora tavşanı beslenmesi
angora tavşanı, angora tavşanı özellikleri, angora tavşanı bakımı, angora tavşanı beslenmesi

Uzun ve oldukça yumuşak tüylere sahip olan Angora tavşanı Ankara tavşanı olarak da bilinen bir tavşan türdür. Bu tavşanların kökeni Ankara’dır ve tüm dünyaya da buradan yayılma göstermiştir.

Nesli 1700’lü yıllarda Anadolu’da tükenmiş olsa da yeniden getirilerek çoğalması sağlanmıştır. Angora tavşanı yetiştirilmesinin amacı tamamen yününden faydalanmak içindir. Angora yünü normal koyun yününe göre iki kat daha fazla ısıtma özelliği olan bir yündür.

Bu nedenle de Angora tavşanı ticari amaçlar ile beslenen bir tavşandır. Bu tavşanların yünlerinin iyi bir şekilde uzaması ve kırkılacak duruma gelebilmesi için iyi koşullarda bakılması gerekiyor. Beslenme ve bakım konusunda özel ilgi isteyen hayvanlardır.

Angora Tavşanı Nasıl Beslenmelidir?

Angora tavşanları çok fazla olmasa da sık sık beslenme ihtiyacı duyarlar. Genel olarak pelet yemler ile beslenen bu tavşanlara toz yem verilmemesi gerekiyor. Aynı zamanda yüksek yemlerin de verilmesi büyük oranda israfa neden olabiliyor.

Su verilmesi bakımından ise mümkün olduğunca kapalı sulukların tercih edilmesi gerekiyor. Angora yavruları belli bir büyüklüğe geldikten sonra sütten kesilmeleri ve normal yeme dönmelerine öze gösterilmelidir. Yetişkin bir Angoranın günlük yem tüketimi 170 gram kadardır.

Barınma ve Bakım Koşulları

Ayak derileri çok ince olan Angora tavşanlarında ayak yarası çok fazla olabiliyor. Bu yaralar nedeniyle tavşanlarda yem yeme ve su içme alışkanlıkları bozulabiliyor. Bu durum da verimlerinin düşmesine neden olabiliyor.

Yün verimlerinin düşmesinin yanında aynı zamanda çok hızlı bir şekilde ölebiliyorlar. Tavşanlar doğduktan 3 veya 4 ay sonra bireysel olarak hazırlanmış olan kafeslere alınmalı ve bakımlarına bu kafesler içerisinde devam edilmelidir. Kafes ölçüleri ise 70x90x60x45 ölçülerinde olmalıdır.

Kafeslerin çok küçük olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü küçük kafeslerde ayaklarını çok fazla uzatamadıklarında arka ayaklarına baskı yapmak zorunda kalacaklar ve bu da ayaklarında yine yaraları ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Sıcak dönemlerde çok fazla çiftleştirme yapılmamalıdır. 3 yaşına gelen Angora tavşanlarında yavaş yavaş yün üretimi azalmaya başlayacaktır. 33 gün süren bir gebelik süreleri vardır ve yılda 10 defa gebe kalma durumları vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here