Ankara Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
361
ankara kedisi, ankara kedisi özellikleri, ankara kedisi bakımı, ankara kedisi beslenmesi
ankara kedisi, ankara kedisi özellikleri, ankara kedisi bakımı, ankara kedisi beslenmesi

Zeki, enerjik ve sahibine bağlılık gösteren bir kedi türü olması nedeniyle sıkla sahiplenilmek istenilen ve Avrupa’da Angora olarak bilinen Ankara kedisi, Anadolu’da yetişen bir kedi türüdür. Uzun tüyleri ile dikkat çeken bu tür Avrupa’da ilgi görür haldedir. 17. yüzyıl itibari ile Fransızların Avrupa’yla tanıştırdığı Ankara kedisini korumak için Avrupa’da özel dernekler kurulmuştur. Bunlardan biri İtalya’daki Club Angora Turco Pietro Della Valle adlı dernektir. Ankara kedisi türünün gelişimi ve türünün yok olmasının engellenmesi için çalışan bir dernektir.

Ankara Kedisi Özellikleri

Ankara kedisinin fiziksel olarak göze çarpan en ayırt edici özelliği tüylerinin uzunluğu ve parlaklığıdır. Genellikle tüyler beyaz olmakla birlikte farklı şekillerde olduğu da görülebilir. Vücutları kaslı olan bu kedi türünün güçlü bir yapısı vardır. Patileri yuvarlak ve minik bir yapıdadır. Boyunları uzundur. Ön bacakları arka bacaklarına göre bir miktar kısadır. Gözleri mavi, sarı ve yeşil olabilir ve badem göz şeklindedir. Kuyrukları incelir şekilde ilerler ve kuyruklarındaki tüyler uzun ve kabarıktır. Suyu sevmeyen Ankara kedilerinin en belirgin karakter özelliği sahibini ve yaşadığı evi oldukça benimser olmasıdır. Ayrıca oyuncu bir yapıya sahiptir. Sahibi ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. İstediklerini sahiplerine yaptırmak konusunda ısrarcıdırlar. Bu yönü ile Ankara kedilerine inatçıdır demek yanlış olmaz.

Ankara Kedisi Bakımı

İki ile dört kilo arasında kiloya sahip olan Ankara kedilerinin ömürleri ortalama 12-18 yıldır. Kalıtsal bir hastalık olarak sağırlık görülebilir. Sağırlık tek kulakta olabileceği gibi her iki kulakta da gerçekleşmiş olabilir. Bu nedenle kulak bakımı çok önemlidir. Kesinlikle kulak çubukları ile kulak temizliği yapılmamalıdır. Nemli ve yumuşak bir bez kullanılarak kulak temizliği gerçekleştirilmelidir. Tüylerinin haftada bir kez taranması yeterli olacaktır. Tırnakları haftada bir ya da iki kez kesilmelidir. Diş eti rahatsızlıklarından korunması için diş eti bakımının düzenli periyotlarla yapılması gerekir.

Ankara Kedisi Beslenmesi

Ankara kedisinin beslenme ölçüsü yaş ve kilosuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu oranın veteriner tarafından belirlenmesi faydalı olacaktır. Tüm kediler için kullanılan kuru mamalar bu kedi türünün beslenmesi için kullanılabilir. Ayrıca ara ara ödül mamaları ve yaş mama da vermek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here