Ara Papağanı Özellikleri ve Bakımı

0
584
ara papağanı, ara papağanı özellikleri, ara papağanı bakımı, ara papağanı beslenmesi
ara papağanı, ara papağanı özellikleri, ara papağanı bakımı, ara papağanı beslenmesi

Papağan tercihinde ev ortamında bakılan ve en çok bilinen tür ara papağanı türüdür. Macaw papağanı olarak da bilinen ara papağanı gösterişli renklere sahip olan bir kuş türüdür.

Bu kuş türünün boyu 35 cm’den başlayarak 90 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Oldukça zeki bir kuş türü olan ara papağanı insanlara ve bulunduğu ortama çabuk uyum sağlaması ile bilinmektedir.

Sahibinden duyduğu kelimeleri taklit etme yeteneğinin hızlı bir şekilde gelişmesi nedeni ile muhabbet kuşlarını andıran bir özelliği bulunmaktadır. Kuşun iyi bir eğitim alması ile zekaya ihtiyaç duyulan bir kaç test sorusunu bile çözebildiği bilinmektedir.

Ara Papağanı Irkı

Ara papağanlarının pek çok alt kümesi bulunmaktadır. Bu alt küme içerisinde yer alan türlerin her birinin ırkı farklı yerlere aittir. Bu türler içerisinde;

  • Sarı-Mavi Ara Papağanı; Bolivya, Güney Amerika, Paraguay ve Brezilya ülkeleri anavatanlarıdır. Boyları 75 ve 85 cm arasında değişmektedir.
  • Kırmızı-Sarı Ara Papağanları; Peru, Brezilya, Ekvator ve Bolivya ülkeleri anavatanlarıdır. Boyları 80 ve 90 cm arasında değişmektedir.
  • Mavi Göğüs Ara Papağanı; Bolivya ülkesi ve çevresi anavatanlarıdır. Boyları 75 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.
  • Yeşil Kanat Ara Papağanları; Güney Amerika ve çevresi anavatanlarıdır. Boyları 90 ve 95 cm arasında değişmektedir.
  • Mavi Baş Ara Papağanı; Brezilya ve çevresi anavatanlarıdır. Boyları 40 ve 45 cm arasında değişmektedir.
  • Asker Renkli Ara Papağanları; Peru, Kolombiya, Ekvator ve Meksika ülkeleri anavatanlarıdır.
  • Hahn Ara Papağanları; Boyları 30 cm civarındadır.

Ara Papağanının Bakımı

Papağan bakımında özellikle ev ortamında olacaksa dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Yeminin ve su kabının her gün temiz tutulması gerekir. Kafesinin alt kısmına gazete kağıtları sererek 2 ya da 3 günde bir bu kağıtların değiştirilmesi ve papağanın ortamının steril kalması sağlanmalıdır.

Meraklı oldukları için oyuncaklarının yerlerini değiştirmek onların sevinmesine neden olabilir. Papağanınızı sürekli olarak eğiterek izole bir şekilde yaşamasından dolayı agresifleşmesini önleyebilirsiniz. Her gün aynı şeyleri yemekten hoşlanmayan papağanlar için beslenme çeşidi oluşturabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikKırmızı Ara Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikBeyaz Papağan Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here