Araç Kiralamanın Faydaları Nelerdir?

0
238
araç kiralama

Araç kiralama günümüzde çok yaygın hale geldi. Neredeyse kurumsal firmalar başta olmak üzere, birçok küçük ve orta ölçekli firmalar araç kiralama yöntemini tercih etmektedir. Hatta, birçok vatandaşımız da araç kiralama hizmetinden sıklıkla faydalanmaktadır. Araç kiralamanın özellikle kurumsal firmalara çok büyük faydaları vardır. Peki araç kiralamak firmalara ve şirketlere ne gibi faydalar sağlamaktadır? Buyrun birlikte bakalım.

Araç Kiralamanın Avantajları

Araç kiralamanın başlıca avantajları şunlardır;

Motorlu Taşıtlar Vergisi: Araç kiralayan şirketler, kiraladıkları araçlar için motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemezler. Daha doğrusu, şirketler sıfır araç satın aldıkları zaman, ödedikleri motorlu taşıtlar vergisini kanunen gider olarak gösteremez. Ama araç kiralama hizmet bedeline yansıtılan MTV, dolaylı yoldan gider olarak gösterilebilir.

Araç Bakım ve Servis Masrafları: Sıfır araç alan şirketler, yerli/yersiz araçlarının bakımı ve servis hizmeti için para ödemek zorundadır. Hatta bazen, belli araç arızalarından dolayı çok yüksek bakım/onarım masrafları çıkabilmektedir. Ama, araç kiralama da böyle bir şey söz konusu dahi değildir. Bu yüzden, araç kiralamak şirketin giderlerinde ekstra masrafların çıkmasını engeller.

Araç Muayenesi: Kendi aracını alan şirketler, araçlarının muayenesini de kendisi yaptırmak zorundadır. Ayrıca, muayene için ödedikleri bedeli de kanunen vergiden düşemezler. Fakat, araç kiralama da zaten o bedeller de kiralama bedelinin içinde olduğu için, dolaylı yoldan vergiden düşmüş olurlar. Zamandan da tasarruf etmiş olurlar.

Araç Değer Kaybının Önlenmesi: Sıfır araç alan şirketler, belli bir süre sonra araçlarıı yenilemek isteyebilirler. İşte bu durumda, sıfır aldıkları araçların değeri de aşırı derecede düşmektedir. Yani değer kaybından dolayı zarar etmektedirler. Ama, araç kiralama da şirketlerin böyle bir sıkıntısı olmaz. Birçok rent a car firması müşterilerine uzun vadeli kiralamalarda yeni araç verme taahhütün de bulunmaktadır.

Toplu Para Çıkışı: Yeni araç alan şirketler, şirket bütçelerinden yüksek meblağlar da toplu nakit çıkışı yapmak zorunda kalır. Fakat, araç kiralama da böyle bir şey söz konusu değildir. Kiralık aracın ücretini aylık olarak öderler.

Kısaca araç kiralamanın avantajları ve faydaları bunlardır. Ayrıca, araç kiralamak için birçok web sitesi de bulunmaktadır. Bu sitelerden faydalanarak, en doğru aracı en uygun fiyata kiralayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here