Astronot Balığı Özellikleri Nelerdir?

0
1723
astronot-baligi, astronot-baligi-ozellikleri, oskar-baligi, astronot-baligi-beslenmesi, astronot-baligi-ureme, astronot-baligi-bakimi
astronot-baligi, astronot-baligi-ozellikleri, oskar-baligi, astronot-baligi-beslenmesi, astronot-baligi-ureme, astronot-baligi-bakimi

Astronot Balığı akvaryumcular arasında oskar balığı olarak da bilinen ciklet balığı türleri arasında yer alır. Astronot balığı oldukça sevimli akvaryum balıkları çeşitlerinden birisidir. Ancak bu ciklet balığı çeşidi çok hızlı büyüyen akvaryum balıklarındandır.

Akvaryumun zeminini kazmayı da çok seven bir balıktır. Bu yüzden belli bir süre sonra, oskar balığı akvaryumunuzu çok ciddi bir şekilde tahrip etmeye başlayacaktır. Toplu akvaryumlar için uygun bir balık türü değildir.

Ama Astronot Balığı çok büyük akvaryumlar da, büyük balıklar ile birlikte beslenebilir. Büyük akvaryumlar için çok fazla sorun yaratmaz. Farklı akvaryum koşullarına uyum sağlayabilen bir türdür. Ama akvaryumunuz da muhakkak çok iyi bir filtre sistemi olması gerekir. Çünkü bu balık, akvaryum kumunu sürekli eşeleyecektir.

Oskar balığı akvaryumda ağaç parçaları ve dekoratif taşları sever. Aksesuar için endişelenmenize gerek yok. Bu balık türü için hiçbir sorun teşkil etmez.

Eğer canlı bitkiler ile birlikte besleyecekseniz, dibe ektiğiniz bitkiler için endişelenebilirsiniz. Astronot Balığı dibe ekilen canlı bitkileri kökünden çıkartabilir. Ama taşa veya benzer dekoratif eşyalara tutturulan bitkilere dokunmaz.

Genelde çok sakin bir balıktır. Ama üreme döneminde oldukça hırçın olabilmektedir. Yumurtalarını temiz taşların üzerine bırakır. Türün hem erkeği hem de dişisi yavrularına özenle bakar.

Astronot Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Astronotus ocellatus

Türkçe İsmi: Astronot Balığı, Oskar balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Güney amerika, rio negro, rio paraguay, rio parana ve amazon

Boyutu: 25 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-25 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,0-8,0 pH

Optimum Su Sertliği: 25 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 3.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Astronot Balığı etçil beslenen bir ciklet balığı türüdür. İster canlı olsun ister ölü olsun fark etmez, et türü her şeyi yer. Dondurulmuş ve topak gıdalar ile beslenebilir. Bu balık türünün en çok sevdiği besin ise yer solucanıdır.

Paylaş
Önceki İçerikMelek Balığı Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikCam Kedi Balığı, Hayalet Balık Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here