Atlantik Benekli Yunus Balığı ve Özellikleri

2
440
atlantik-benekli-yunus-baligi
atlantik benekli yunus balığı,atlantik benekli yunus türü,atlantik benekli yunus cinsi,atlantik benekli yunus memelisi

Bilimsel ismi Stenella frontalis olan Atlantik benekli yunus balığı, Stenella cinsi bir yunus türüdür. Ve adından da anlaşılacağı üzere Atlantik Okyanusu’nda yaşar. Bu yunus türünü diğerlerinden ayıran en önemli özelliği beneklerle kaplı vücutlarıdır.

Bu yunus türü ilk olarak 1828 senesinde Cuvier tarafından tanımlanmıştır. Atlantik benekli yunus balıklarının fiziksel şekilleri arasında belirgin farklılıklar bulunması sebebiyle uzmanlar bu yunusların nasıl sınıflandırılacağı hususunda kararsız kalmışlardır. Bugün tek bir Atlantik benekli yunus türü tanınsa da Florida’da yaşayan ve benekleri kendine özgü olan türün bir alt tür ya da özel bir tür olduğu da kabul edilebilir.

Atlantik benekli yunus balığının fiziksel özellikleri

Atlantik benekli yunus balığı cinsleri derilerinin rengi yunusların yaşı ilerledikçe değişir. Henüz yavru olan yunusların rengi düz gridir, yavrular sütten kesilince derilerinde benekler ortaya çıkmaya başlar. Genç bireylerin karın kısımlarında koyu renkli lekeler bulunur, ayrıca yan kısımlarında da beyaz renkli lekeler vardır. Atlantik benekli yunus balıkları büyüyüp olgunlaştıkça vücutlarındaki lekelerin yoğunluğu da artar ve vücutları üzerinde beyaz lekeler olan siyah hale gelir.

Yavru Atlantik benekli yunus balıkları 90-110 cm boyunda dünyaya gelirler ve dişiler erişkin olduklarında 2,29 metre boya erkelerse 2,26 metreye ulaşırlar. Yetişkin bireylerin ağırlıklarıysa dişilerde 130 kiloya erkeklerdeyse 140 kiloya ulaşır.

Bu yunus türü oldukça sosyal bir yapıya sahiptir ve bu yapıyla uyumlu şekilde son derece sokulgandır. Çok hızlı yüzen Atlantik benekli yunusları teknelere yaklaşarak birlikte yüzmeyi ve havada akrobatik hareketler yapmayı severler.

Popülasyon

Atlantik benekli yunus türünün yaşam alanı Atlantik Okyanusu’nun tropikal ve ılıman sularıdır. Bu nedenle ılık akıntılar olan Gulf Stream’in batı ucundan başlayıp Florida ve Bermuda ile devam eden bölgede çok sayıda bulunurlar. Bunun yanı sıra Meksika Körfezi’nde de yaşadıkları bilinmektedir. Bundan aşağı yukarı 20 yıl kadar önce Bahamalar ’da 80 kadar Atlantik benekli yunusu varken bugün aynı bölgedeki sayının 200 civarında olduğu bilinmektedir. Bu yunusların yaşadığı bölgelerde buluna diğer çok sayıdaki yunus türü ile aşırı benzerlikleri olması bu türün tam sayısını belirlemenin son derece zor olmasını da beraberinde getirmektedir. Bu konuda yani türün toplam popülasyonu hakkında ancak tahminler yapılmaktadır ve bu tahminlere göre türün toplam sayısı 100.000 civarındadır.

Atlantik benekli yunusları Bahamalar ‘da insanlarla yakın ilişkiler geliştirmişlerdir. Burada bu yunuslar ile birlikte yüzmek ve izlemek için özel turlar düzenlenmektedir. Ancak Atlantik benekli yunus balıklarının zıpkın ile avlandıkları ve bunun yanı sıra her yıl birçok üyesinin balık ağlarına takılarak can verdiği de bilinmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikÇizgili Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri
Sonraki İçerikAtlantik Dönücü Yunus Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here