Atlantik Beyaz Yanlı Yunus Balığı ve Özellikleri

10
446
atlantik beyaz yanlı yunus
atlantik beyaz yanlı yunus balığı,atlantik beyaz yanlı yunus türü,atlantik beyaz yanlı yunus cinsi

Bilimsel ismi Lagenorhynchus acutus olan Atlantik beyaz yanlı yunus balığı Lagenorhynchus cinsine ait 6 yunus türü arasında yer alır. Atlantik beyaz yanlı yunus balığı türü Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yaşar. Daha çok serin ve ılık suları tercih eden Atlantik beyaz yanlı yunusu adından da anlaşılabileceği gibi en önemli özelliği oldukça belirgin renklere sahip olmasıdır. Bu atlantik yunus türü ilk defa 1838 senesinde Gary tarafından isimlendirilmiştir. Yunusun bilimsel isminde yer alan acutus kelimesinin anlamı ucu sivridir ve ismindeki bu kelimenin nedeni sırt yüzgeçlerinin sivri uçlu oluşudur.

Atlantik Beyaz Yanlı Yunus Balığının Fiziksel özellikleri

Atlantik beyaz yanlı yunus balığı büyük yunus türlerinden biridir ve bu türün ağırlığı 200-230 kilogram arasındadır. Yetişkin Atlantik beyaz yanlı yunuslarının boyuysa dişilerde 2,5 metreye erkeklerdeyse 2,8 metreye dek ulaşabilir. Dişi Atlantik beyaz yanlı yunus cinsi cinsel ergenliğe 6-12 yılda ulaşırken erkek bireylerde bu süre 7-11 senedir. Bu yunuslar da tüm yunus türleri gibi memeli canlılardır ve doğum yaparak çoğalırlar. Hamilelik süresi 11 ay olan Atlantik beyaz yanlı yunus balığının emzirme süresiyse ortalama olarak 1,5 sene kadardır. Erkek yunuslar ortalama olarak 22 sene yaşarken dişi Atlantik beyaz yanlı yunuslarının yaşam süresi ortalama olarak 27 senedir.

Bu yunus türünün şüphesiz ki en dikkat çekici fiziksel özellikleri sahip oldukları renklerdir. Atlantik beyaz yanlı yunusunun isminden de anlaşılacağı gibi gövdesinin her iki yanında da beyaz renkli lekeler bulunur. Bazı bireylerin lekeleri soluk sarı da olabilir. Başka hiçbir yunus türünde bu renge rastlanmaz. Bu yunusların bedenlerinin geri kalanının rengi de oldukça belirgin ve dikkat çekicidir; çeneleri, boğazları ve karın bölgeleri beyazdır tüm yüzgeçleriyse siyah ya da koyu gridir.

Yalnızca Atlantik Okyanusunda yaşıyorlar

Atlantik beyaz yanlı yunus balığı cinsi dünya üzerinde sadece Atlantik Okyanusu’nda yaşar ve bu türün daha çok Newfoundland, Birleşik Krallık, Cape Cod, Grönland ve İzlanda’da yaşadığı belirlenmiştir.

Geleneksel olarak avlanmaları türün popülasyonunu olumsuz etkilemiştir

Bu yunus türü özellikle Newfoundland ile Norveç’te geleneksel olarak avlandıkları için popülasyonlarında ciddi şekilde azalma gözlemlenmiştir. Bu iki bölgede yapılan sürek avlarının engellenmesi ile türün tehlike altına girmesi engellenmiş olsa da ne yazık ki hala Faroe Adaları’nda Atlantik beyaz yanlı yunus balıklarının avlanmasına devam edilmektedir. Bu yunus türünün gerçek anlamda ya da daha doğru bir ifade ile ciddi şekilde tehlike altında olduğuna ilişkin kesin bilgiler olmamakla birlikte türün kesinlikle tehlike altında olmadığını da söylemek mümkün değildir. Faroe Adaları’nda devam eden avlanmanınsa türün varlığına ne derece etki ettiği henüz bilinmemektedir.

Paylaş
Önceki İçerikHaliç Yunus Balığı Türü ve Özellikleri
Sonraki İçerikŞişe Burunlu Yunus Türü
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

10 YORUMLAR

  1. Sitenizde sürekli yeni bir yunus türü keşfediyorum ve yunus balıklarının bu kadar farklı türünün olduğunu öğrenmek hayret verici bir olay.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here