Atlantik Dönücü Yunus Balığı ve Özellikleri

2
420
atlantik dönücü yunus
atlantik dönücü yunus balığı,atlantik dönücü yunus türü,atlantik dönücü yunus cinsi

Bilimsel ismi Stenella clymene olan Atlantik dönücü yunus cinsi Stenella cinsine ait 5 yunus türü arasında yer alır ve adından da kolaylıkla anlaşılacağı üzere yalnızca Atlantik Okyanusu’nda yaşar. Bu yunus miğfer yunusu ve kısa burunlu dördüncü yunus adlarının yanı sıra Cylemene yunusu ismi ile de tanınır.

Atlantik dönücü yunus balıkları da birçok yunus türü gibi ilk kez John Gray tarafından bulunmuştur ve bulunuş tarihi 1850’dir. Ancak bu zamandan türün tekrar incelenmesine dek çok uzun zaman geçmiş ve tür ancak 1981 yılında tekrar elen alınmıştır. Tekrar incelenene dek dönücü yunusunun bir alt türü olarak kabul edilen Atlantik dönücü yunusunun bu inceleme ile birlikte ayrı bir yunus türü olduğu kabul edilmiştir.

Atlantik dönücü yunus türü ve fiziksel özellikleri

Atlantik dönücü yunus türünün kaç kilo doğdukları konusunda henüz bir bilgi yoktur, ancak yetişkin yunusların boyunun 2 metreye ulaşmasına karşılık ağırlıklarının yalnızca 80-90 kilo kadar olduğu biliniyor. Atlantik dönücü yunusunun rengi balina napoliten olarak adlandırılan özel bir renktir ve bu renk üç kattan oluşur; an alt karında beyaz-pembe renk vardır. Ağızlarının üst kısmındaysa gözleri de kapsayıp hayvanın kuyruğuna dek uzanan açık gri renkli bir hat vardır. En üst kat ise hayvanın alnından başlayıp kuyruğuna dek inen koyu gri renktir.

Bu yunuslar aşırı hareketli oluşları ile tanınırlar ve ne hamilelik süreleri ne de cinsel olgunluğa ulaşma süreleri hakkında kesin bilgiler yoktur. Ancak Stenella cinsine ait diğer yunus türleri ile benzer özellikler taşıdıkları düşünülmektedir.

Çok hareketli olan Atlantik dönücü yunus balıkları bu nedenle oldukça da oyuncudurlar. Dönücü yunus isminden de anlaşılacağı üzere su dışına zıpladıklarında dönerler. Ayrıca tekneler ile birlikte yüzmeyi de oldukça severler. Teknelere yaklaşarak baş dalgalarını izleyerek yüzerler. Atlantik dönücü yunuslarının gruplarının sayısı da oldukça değişkendir, kimi gruplar sadece birkaç bireyden oluşurken kimi gruplarında 500 bireye dek varabildiği bildirilmiştir.

Popülasyon

Atlantik dönücü yunus türü ile ilgili kapsamlı bir popülasyon çalışması yapılmamıştır. Bu nedenle dünya üzerindeki popülasyonları konusunda herhangi bir sayı verebilmek mümkün değildir. Ancak Meksika Körfezi’nde yapılan bir çalışma ile burada 5500 kadar Atlantik dönücü yunusu yaşadığı tespit edilmiştir. Elbette bu dünyadaki popülasyon hakkında herhangi bir çıkarımda bulunmak için yeterli değildir. Türün insanlar ile minimum düzeyde etkileşimi vardır ve bugüne dek yalnızca Afrika’nın batı kıyıları ile Karayipler’de balık ağlarına sadece birkaç adet Atlantik dönücü yunus balığının takıldığı bilinmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikAtlantik Benekli Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikŞili Yunus Balığı Türü ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here