Balina Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?

0
273
balina köpekbalığı
balina köpekbalığı

Balina köpekbalığı türü, okyanusda yaşayan en büyük balık türleri arasındadır. Bir köpekbalığı türü olmasına rağmen balina ismini de büyük cüssesinden dolayı hak etmiştir. Sadece boyutu değil, beslenme tarzı da balinalara çok benzemektedir. Balina köpekbalığı cinsi suyu filtre ederek beslenir. Daha doğrusu sudaki planktonlar ile beslenir.

Balina Köpekbalığı Özellikleri

Bu köpekbalığı türleri bilimsel olarak Rhinocdon typus adını almıştır. Dünyanın yaşayan en büyük köpek balığı türüdür. Balina köpekbalığı türü 10 ila 12 metre uzunluktadır. Ama 18 metreye kadar büyüyebilenleri de vardır. Ağırlıkları ise 15 ton civarındadır.

Bu köpek balıkları henüz tam anlamıyla keşfedilmemiştir. Yani hakkında çok az şey bilinmektedir.

Balina köpek balığı türünün ağzı oldukça büyüktür. Ağızlarının genişliği yaklaşık 1 ila 1,5 metre kadardır. Ancak, ağızları her ne kadar büyük olsa da dişleri çok küçüktür.

Yetişkin bir balina köpekbalığında 3000 adet diş bulunabilir.

Bu köpekbalığı türleri 100 yıldan daha fazla yaşayabilmektedir.

İri cüsseli oldukları ve yapısı itibari ile çok yavaş yüzmektedirler. Bu köpek balığı türü saatte 5 km hızla yüzmektedir. Çok zararsız hayvanlardır. Bu yüzden dalgıçlar tarafından sıkça ziyaret edilirler.

Balina köpek balıkları sıcak suları sever. Bu yüzden zaman zaman sıcak suların bulunduğu okyanuslara gider.

Ayrıca, yalnız yaşayan köpek balığı türüdür. Genellikle yalnız gezerler ve yalnız avlanırlar. Ama besinin çok fazla olduğu bölgelerde birden fazla olduğu da görülmüştür.

Her bir balina köpekbalığı derisi kendine has tanımlayıcı yapıya sahiptir. Aynı insan parmak izi gibi. Daha önce yapılan araştırmalar neticesinde, fotoğraflanan balina köpekbalıklarını, filipinler’de bir süre sonra karşılaştırdılar. Ve 458 farklı balina köpek balığı olduğunu farkettiler.

Bu köpekbalıkları pek fazla annelik yapmaz. Doğum yaptıktan bir süre sonra, yavru balina köpekbalığı kendi haline bırakılır. Bu yüzden 10 yavrunun en fazla 1 tanesi hayatta kalmayı başarabilir.

Yaşam Alanları

Balina köpekbalığı türü ılıman suları sever. Bu yüzden genellikle ekvator gölgesindeki sularda yaşarlar. Göçebe köpek balığı türlerindendir. Dünyanın pek çok yerinde görülmüştür. Derin sularda yaşamayı severler. Yaklaşık 800 metre derinliğe kadar indikleri bilinmektedir.

Yaklaşık 15 yıl önce bu köpek balıklarına takılan izleme cihazları sayesinde pek çok bilgi elde edilmiştir. Balina köpekbalığı türleri sürekli hareket halinde yaşarlar ve sürekli yüzerler ama çok yavaş. Genellikle 3 yıllık bir sürede 13.000 km’den fazla yol alırlar.

Sosyal Yaşamları

Köpekbalığı türleri arasında en sosyal olan türler balina köpekbalıklarıdır. Bunun dışında kendi içlerindeki sosyal yaşamları tam olarak bilinmemektedir. Henüz keşfedilmemiştir.

Beslenme

Balina köpekbalığı cinsi genellikle planktonlar ile beslenir. Ancak, küçük balıklar, yosun, kalamar, deniz anası ve karideslerle de beslendiği bilinmektedir.

Üreme

Bu köpekbalıkları genellikle genç yaşta doğum yapmaktadırlar. 1995 yılına kadar nasıl doğum yaptıklarına dair hiçbir bilgi bulunmamaktaydı. Ama günümüzde, bu köpekbalıklarının canlı doğum yaptıkları bilinmektedir.

Bir yavru balina köpekbalığı 30 ila 50 cm uzunluğunda dünyaya gelmektedir.

İnsan İlişkileri

Balina köpekbalığı türü insanlar için hiçbir tehdit oluşturmaz. Ama tekne kazaları, balık ağı kazaları gibi nedenlerle insanlar yaşamını yitirebilmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikMavi Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikFırfırlı Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here