Basenji Köpek Özellikleri, Eğitimi, Bakımı ve Beslenmesi

0
287
basenji köpek, basenji dog, basenji köpek özellikleri, basenji köpek bakımı, basenji köpek beslenmesi, basenji köpek eğitimi
basenji köpek, basenji dog, basenji köpek özellikleri, basenji köpek bakımı, basenji köpek beslenmesi, basenji köpek eğitimi

Basenji köpek cinsi Dünya üzerinde bilinmekte olan en eski köpek türlerinden biridir. Antik Mısır’da dahi bu köpek cinsleri yaşamıştır. Bu 5000 yıl öncesine ait kabartmalarda basenji köpek türüne ait imgeler bulunmasından anlaşılmaktadır.

Bu köpek türü 1943 yılında yetkili kurum tarafında tazıların bir alt grubunda yer alan sighthount adıyla anılmaya başlanmıştır.

Çocuklara karşı oldukça sabırlı ve neşeli davranan bu köpek türü evcil hayvan yetiştirmeye oldukça uygundur. Diğer köpeklere göre çok farklı bir özelliği vardır. Bu özelliği nadiren havlaması ve anlaşılması zor tuhaf sesler çıkarmasıdır.

Vücut yapıları olarak oldukça atletik yapıdadır. Eğer uygun eğitim verilirse apartman ve ev hayatına çok rahat uyum sağlarlar.

Basenji köpek eğitimi ve bakımı

Bu köpek türleri uysal ve sakin olmaları nedeniyle eğitim almaya müsaittir. Bu özellikleri nedeniyle eğitimcilerine zorluk çıkarmazlar. Bunun dışında çok zeki oldukları için eğitim süreçleri çok hızlı ilerler. Bakımı da diğer köpekler gibi yapılmalıdır.

Bu bağlamda mutlaka düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmeli ve pet kuaförleri vasıtası ile yıkama ve rahatsızlık veren tüylerinin kesilmesi gerekir. Aksi Halde köpekte bir takım huzursuzluklar görülür. Ayrıca köpeği dış etkilerden korumak için tırnak bakımları da ihmal edilmemelidir.

Basenji köpek beslenmesi

Basenji köpek türünün beslenmesi, küçük yaşta mutlaka anne sütü ile gerçekleştirilmelidir. Öte yandan bunun imkanı yok ise katkılı olan yavru köpek mamaları tercih edilmelidir.

Çünkü bu dönemde diş yapıları yeterince gelişmeyen yavrular sert mamaları yerken zorlanacaktır. Biraz daha ilerleyen yaşlarda ise kuru mama ile yaş mama karıştırılarak verilmelidir. Bu rasyon köpeğin kuru mamaya uyum sağlaması içindir.

Basenji köpek yetişkinlik döneminde kuru mamada dahil olmak üzere et ve et ürünleri katkılı mamalar ile beslenmelidir. Vücut fonksiyonları ve sağlıklı bir yaşam için bu gereklidir.

Beslenmede bir diğer konu köpeğe her zaman çiğ et verilmesi, köpeğin buna fazla uyum sağlaması ve et dışındaki besinleri yememe gibi sorunlara yol açacaktır. Bunun sonucunda ise bütün besin maddelerinden yeteri kadar almayan köpek, dengesiz beslenmeden dolayı hastalıklara karşı dayanıksız olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here