Beagle Özellikleri ve Bakımı

0
488
beagle-kopek-cinsi
beagle-kopek-cinsi

Beagle Özellikleri ve Bakımı

İlk olarak söylemek isterim ki beagle türleri herkesi içten seven, tatlı görünüşlü, hayat dolu, ve baya meraklı bir köpek türüdür. Mutlu olduğunu nasıl anlarız derseniz kuyruğuna bakmanız yeterlidir. Mutlu olduğunda kuyruğunu sağa sola doğru sallar, sakindir, cesurdur, yalnız kalmayı hiç sevmezler, yaramazdırlar, küçük bir çocuğunuz varsa tam bir arkadaş olacak köpek türlerindendir. Çocukları çok sever, meraklıdır demiştik o yüzden etrafı açık bir yere bıraktığınızda keşfetmek için biraz gezintiye çıkabilir, tam bir inatçıdırlar diye biliriz sürekli kendi bildiklerini burunlarının dikine gittiğini söyleyebiliriz. Bunu söylemesek olmaz beagle türleri sürekli sesli köpek türlerindendir. Diğer köpek türleriyle iyi anlaşır. Ev için uygun bir hayvandır. Yani eğlenceli ve uzun zaman geçirmek istiyorsanız, tam size göre köpek türünden diyebiliriz

Boyut ve ağırlık?

Beagle türlerinde boyut ve ağırlık erkekte ve dişide değişiyor. Ama çok fark ettiğini söyleyemeyiz. Boyutları ikisinin de küçük, yükseklik erkekte 36-41cm dişide ise 33-38cm, Kilo erkekte 10-11Kg dişide ise 9-10Kg`dır.

Tüy özellikleri?

Beagle türünün bir avantajı da evde beslerseniz kısa tüylü olmasıdır. Fazla tüy dökmezler, tüyün yapısı ipeksi yumuşaklık, düz , kaygan ve tek tabakalıdır. Fırçalanma ihtiyacı ise haftada birkaç kez yapsanız yeterli olacaktır. Beagle türleri 3 tür renk taşıyabilirler. Bunlar Kızıl-Beyaz , Turuncu Beyaz ve Sarı-Beyazdır.

Irk grubu?

Tazı

Yaşama süresi?

Beagle türleri yaklaşık 12-15 yıl arası yaşamaktadır.

Yaşadığı iklim?

Ilıman iklim

Kökeni ?

İngiltere

Beagle Bakımı nasıl yapılmalıdır?

Şimdi gelelim en önemlisi olan köpek bakımına ilk olarak söylediğimiz gibi beagle türü kısa tüylü olduğu için haftada 2-3 kere kıl fırça ile fırçalamanız yeterli olacaktır. Banyo ihtiyacına gelirsek beagle türü köpeklerin fazla ihtiyacı yoktur gerektiğinde yapılmalıdır. Banyo ihtiyacını da kuru şampuan ile fırçalarsak yeterli olacaktır. Beagle tür köpeklerinin düzenli olarak da kulak temizliğini yapmanız lazım ve tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz lazımdır.

Beagle Kulak temizliği?

Bir kulak sorunu olursa köpeklerde bunun belirtileri olur. Sıkça kafasını sallar ve kulağını yere sürter. Gelelim kulak temizlemeye köpeğe banyo yapmadan önce yapsanız daha iyi olur köpeğin kulağını kaldırın ve temizle solüsyonundan 2 damla damlatın her iki kulağa kulağın tam orta kısmına yavaşça masaj yaparak daha derinlere inmesini sağlayın. 5-10 saniye köpeğiniz kendinden geçebilir. Sonradan kendine geldiğinde pamuğu elinize alıp kulak kanalını temizleyin. Ve temizlerken dikkat edin zarına zarar vermeyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here