Beauceron köpek ırkının Özellikleri ve Bakımı

0
336
Beauceron-kopek-cinsi
Beauceron-kopek-cinsi

Beauceron Özellikleri ve Bakımı

Beauceron ırkı öncelikle uzun, kaslı ve kalıplı görünümüyle dikkat çeken ırklardandır. Atletik yapısıyla tam bir iş köpeği de denilebilir. Beauceron köpek türünün kulak türünün kulağı kesilmez ise kulakları yanağına doğru kıvrık bir şekilde gözükür. Fakat kesildiği taktirde kulakları dik bir şekilde kafasını geçmektedir. Gövdeye uyumlu boyun yapısı vardır. Beauceron ırkının tüyleri tek katmanlı ve kısadır. Kürkleri genellikle siyah-kahverengi, siyah ve siyah-gri renklerden oluşmaktadır. Göğüs tarafı derin, geniş ve uzun yapıdadır. Beauceron ırkının kuyrukları dize kadar uzunluktadır. Sabit durduklarında kuyrukları j şeklini almaktadır.

Arka ve ön bacaklar oldukça büyük ve sağlam yapıdadır. Beauceron ırkının en belirgin özelliğinden biri ise tırnakları çift katlı olmasıdır. Kötü hava koşullarına karşı dirençli ve güçlü karşı çıkan cinsten köpeklerdir.

Eski dönemlere baktığımızda beauceron ırkının savaşlarda oldukça yararlı olduklarını söyleyebiliriz. Savaşlarda haber taşıma, mayın tespit etme, gibi konularda oldukça başarılı bir köpek cinslerindendir. Kırsal hayata uyumlu olan köpek türlerindendir. Çoğunlukla amerikan gibi ülkelerde bekçi olarak sıkça kullanılmaktadır.

Beauceron ırkının karakter özellikleri

Beauceron ırkı cesur, korkusuz, kendine güvenen, sahibine oldukça sadıktır. Fakat sahibine ne kadar sadıksa yabancılara karşı o kadar uzak ve yabancılar için tehlikeli bir köpek türlerinden diyebiliriz. Karşındakine sürekli tetikte ve onu sürekli gözlemler. Çocuklarla tam bir arkadaştır oldukça iyi anlaşır. Çok iyi koruyuculuk yapma özellikleriyle de bilinen ırklardandır. Sürekli olarak aktiftirler, çalışmayı çok severler. Yani beauceron ırklarının bir köşede oturup beklemesini beklemeyiniz ev içinde yaşıyorsa sürekli sahibini ev içerisinde takip eder. Ve bu yönü eğitimi olumlu bir şekilde etkiler. Size zorluk çıkarmadan kolayca eğitimler pozitif geçer.

Beauceron ırkının yaşam ortamı

Apartman ortamında da yaşayabilir fakat sürekli aktif ve egzersiz yapabilmeleri için bahçeli evler yada sürekli koşabileceği ve rahat egzersiz yapabilmeleri ortamlar beauceron ırkı için baya olumlu etkiler.

Beauceron ırkının bakımı

Beauceron ırkı tek katlı ve kısa olan tüyleri olduğu için bakımı için zorlanmazsınız. Sadece haftada birkaç kez ölü tüyleri fırçalamak yeterli olacaktır. Bunun dışında fazla bir bakımı yoktur. Eğer tüylerine dikkat etmezseniz sürekli olarak ev ortamında tüylerini ortalıkta görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here