Benekli Çöpçü Balığı Özellikleri

0
564
Benekli-copcu-baligi
Benekli-copcu-baligi

Benekli Çöpçü Balığı akvaryumlarda sıkça beslenen bir başka kedi balığı türüdür. Bu kedi balığı türü çok donuk görünmesine rağmen uygun yemlerle beslenir ve uygun ortamda yaşarsa, yeşilimsi bronz bir renge bürünebilir.

Benekli Çöpçü Balığı türünü beslerken aşırı derecede pH ve su sertliğinden kaçınıldığı sürece çok zorlu su koşullarında bile rahatlıkla yaşamını sürdürür. Bu balık türünü şekillerine ve erkeklerin çok daha sivri anal yüzgeçlerine göre çiftleştirebilirsiniz.

Bu türde erkekler dişilere göre daha ince bir yapıya sahiptir.

Çiftleştirme/üretme için bazı koşulların ve şartların sağlanması gerekmektedir. Eğer bu çöpçü balığı türünü çiftleştirecekseniz, 2 erkek 2 dişi veya 1 dişi 2 erkek şeklinde ayrı bir akvaryuma almanız gerekmektedir.

Bu balık türünün yumurtaları yaklaşık 23 C derecede ve 5 günde olgunlaşarak çatlar ve yavrular dünyaya gelir. Benekli Çöpçü Balığı yavrularını, yumurta sarısının kesesi emilince minik karideslerle besleyebilirsiniz.

Benekli Çöpçü Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Corydoras Paleatus

Türkçe İsmi: Benekli Çöpçü Balığı

Familyası: Callichthyidae

Anavatanı: Brezilya’nın La Plata akarsuyu

Boyutu: 7 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 20-24 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,5-7,5 pH

Optimum Su Sertliği: 12 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları ile dip kısımları arasında

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 1.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Bu balık türü hem etçil hemde otçul beslenebilir. Siklop, Tubifeks ve Su Perisi gibi omurgasız su canlıları ile beslenebilirler. Yine ister ince tabaka yemleri, isterseniz de tablet yemlerle besleyebilirsiniz. Ayrıca, bazı bitkisel yemlerle de beslenebilir.

Paylaş
Önceki İçerikSakallı Kedi Balığı Özellikleri
Sonraki İçerikFırça Burunlu Kedibalığı Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here