Benguela Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri

2
435
benguela yunus balığı
benguela yunus balığı,benguela yunus türü,benguela yunus cinsi

Benguela yunus balığı dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan çok sayıdaki yunus türünden biridir. Bilimsel ismi Cephalorhynchus heavisidii olan benguela yunusu aynı zamanda heaviside yunusu olarak da bilinir. Ve Şili yunusu ile alaca yunusun da dahil olduğu Cephalorhynchus cinsindeki yunuslar arasında yer alır. Bu yunusların yaşam alanı Güney Afrika ile Namibya kıyılarıdır. Yaşam alanının Güney Afrika olması sebebiyle Güney Afrika yunusu olarak da adlandırılır.

Benguela Yunus Balığı Fiziksel özellikleri

Benguela yunus balığı için en küçük yunus türlerinden biri demek pek de yanlış olmaz zira bu yunus türünün boyu en fazla 180 santime ağırlığıysa yalnızca 75 kiloya ulaşır. Özellikle ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda Benguela yunus balığı dünyadaki 30’dan fazla yunus türü içinde gerçekten de en küçük olanlardan biridir. Bu güzel yunusların burunları küttür ve kafaları koyu gri renklidir. Karın kısımları beyaz olan Benguela yunuslarının sırtlarının ön kısmı ve vücutlarının yan taraflarıysa grinin daha açık tonlarındadır. Sırtlarında bulunan yüzgeçler, sırtlarının arka bölümü ve kuyrukları da grinin koyu tonlarındadır. Karınlarının yanı sıra sırt yüzgeçlerinin yan kısımlarında da beyaz renkler dikkat çekicidir.

Benguela yunus balığı cinsinin hem dişileri hem de erkekleri 7-9 sene arasında cinsel olgunluğa ulaşırlar ve kesin bilgi olmamakla birlikte hamilelik dönemlerinin 10 ay kadar sürdüğü düşünülmektedir. Diğer birçok yunus türü gibi Benguela yunuslarının çiftleşme dönemi de ilkbahar-yaz aylarıdır ve bu yunus türünün yine kesin bilgi olmamakla birlikte 3 yılda bir doğum yaptığına inanılmaktadır. Bugüne dek bilinen en yaşlı Benguela yunusu 20 yıl yaşamıştır, yani eldeki bilgilere dayanılarak bu yunus türünün ortalama yaşam süresinin 20 yıl olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Benguela yunusunun ortalama yaşam süresi ve doğumları arasında geçen sürenin de uzun olması nedeni ile popülasyonunun oldukça az olduğu düşünülüyor ve ne yazık ki buna bir de avlanma eklenince bilim dünyası bu yunus türünün geleceğine endişe ile bakmaktadır.

Benguela Yunus Balığı Çok Sosyaldir

Yunusların en önemli özelliklerinden biri yüksek zekaları ve sosyal oluşlarıdır. Benguela yunus balığı da diğer birçok yunus türü gibi oldukça sosyaldir ve tek başlarına değil 5-10 yunustan oluşan küçük gruplarla birlikte yaşarlar. Ancak bazen daha kalabalık gruplar halinde yaşadıkları da görülebilir. Bu arada Benguela yunusu için en oyuncu yunuslardan biri demek de pek yanlış olmaz çünkü bu minik yunusların en sevdiği şeylerden biri denizde zıplamak, havada dönmek ve yeniden denize dalmaktır. Bugün dünyada ne kadar Benguela yunus balığı yaşadığı konusunda herhangi bir bilgi yoktur.

Paylaş
Önceki İçerikGanj Ve İndus Nehir Yunusu Türü
Sonraki İçerikLa Plata Yunusu ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

2 YORUMLAR

  1. İnternette sörf yaparken bu siteye rastladım. Ve oldukça hoşuma gitti. Tabi bunda en büyük etken yunusları çok sevmem. Resimdeki benguela da çok asil çıkmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here