Beyaz Balina Özellikleri Nelerdir?

0
1090
Beyaz Balina
Beyaz Balina

Beyaz balinanın bir diğer adı da beluga‘dır. Bu beyaz balina suyun altında iken kuş sesine benzer sesler çıkartır ve bu nedenden dolayı beyaz balinaya deniz kanaryası da denir. Beyaz balinalar kuzey kutbunun güneyinde bulunan nehirlerde bulunurlar. Beyaz balinanın erkeklerinin ortalama boyu 4.5 metre olup bu balinalar saatte 10 km hız yaparak yol kat edebiliyorlar.

Beyaz balinalar genelde karides ve mavi mürekkep balığı ile beslenirler. İlkbaharda ve yaz aylarında ise nehirlerde bulunan som balıkları ile beslenirler. Beyaz balinalar sürü halinde dolaşırlar. Bu balina ırkını diğer balinalardan ayıran özelliği alın bölgesinin uzun ve dışarıya doğru çıkık oluşudur. Alın bölgesi yuvarlak ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Beyaz balinaların gövdeleri de yuvarlak olup kuyruğa doğru incelir. Erkek beyaz balina sekiz yaşına geldiğinde cinsel olgunluğa gelmiş olur.

Erkek balinalarda üreme sekiz yaşından önce olmamaktadır. Bu durum dişi balinalarda beş yaşında cinsel olgunluk durumuna gelir ve doğurganlığa hazırdır. Beyaz balinalarda çiftleşme zamanı genelde kış aylarında olur ve ilkbaharda doğum gerçekleşir. Bazı beyaz balinalar ise farklı zamanlarda çiftleşebiliyorlar. Dişi beyaz balinalarda gebelik süresi yaklaşık 15 aydır. On beş ayın sonunda yavrulayan anne balina yavru balinaları yaklaşık iki yıl emzirirler.

Beyaz Balinanın Genel Özellikleri

Genellikle çok serin sularda bulunmayan beyaz balina, ortalama olarak 150 metre derinliklerde daha sık bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar. Beyaz balina diğer balina türlerine göre daha sinsi bir özelliğe sahiptir. Avını yaklaşık olarak 2 kilometre mesafeden algılar ve avını avlamak için çok fazla acele etmez. Avını avlamak için öncelikle güvenli bir anı bekler. Bu özelliklerinden dolayı balıkçılar tarafından en zeki balina türü olarak adlandırılırlar.

Avının güvenli bölgede olduğundan emin olduktan sonra hızlı ancak bir o kadar da yavaş bir şekilde avına doğru yönelir. Avını etki altına aldığında keskin dişleri ile durmaksızın sürekli olarak parçalama eğilimine girer. İnsanların bulunduğu kıyı kesimlere çok yaklaşmazlar ancak av olarak insanları da tercih edebiliyorlar. Bu nedenle balıkçılar tarafından beyaz balinalara katil balina ismi de veriliyor.

Paylaş
Önceki İçerikKaplan Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikKambur Balina Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here