Beyaz Başlı Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri

9
819
beyaz-basli-yunus
beyaz başlı yunus balığı,beyaz başlı yunus türü,beyaz başlı yunus cinsi

Bilimsel ismi Cephalorhynchus hectori olan beyaz başlı yunus Şili yunusu, alaca yunus ve benguela yunusu ile birlikte Cephalorhynchus cinsi yunusları oluşturan dört yunus türünden biridir. Beyaz başlı yunus balığının en önemli özelliği dünyanın en küçük deniz memelilerinden biri olmasıdır. Beyaz başlı yunus balıklarının boyu yalnızca 1,4 metreye ağırlıklarıysa en fazla 40-60 kiloya ulaşabilir.

Beyaz başlı yunuslar dünya üzerinde sadece Yeni Zelanda kıyılarında yaşarlar. 1980 yılında yapılan bir çalışma ile sayılarının 3500 kadar olduğu belirlense de ne yazık ki yakın tarihte tekrar yapılan bir çalışma sonucunda beyaz başlı yunuslarının popülasyonunun 2000’e kadar düştüğü ortaya çıkmıştır. Bu yunusların Avustralya’da da görüldüğü bildirilmişse de yapılan araştırmalar Avustralya’da görülen yunusların beyaz başlı yunus olmadığını göstermiştir.

Beyaz Başlı Yunus Balığının Fiziksel özellikleri

Beyaz başlı yunusun adı beyaz başlı olsa da aslında karşıdan bakıldığında daha çok gri renkte görülür. Vücudu soluk gri renklidir ve ağzının uç kısmı ise siyah renklidir. Göğsü ile boğazı beyaz olan beyaz başlı yunusun yan yüzgeçlerinden başlayıp gözlerine dek giden koyu gri bir lekesi vardır ve bu da en tipik fiziksel özelliğidir denilebilir. İki-sekiz arasında değişen sayıda üyelerden oluşan gruplar halinde yaşayan beyaz başlı yunuslar neşeli, oyuncu ve son derece enerjik yapıları ile de tanınırlar. Teknelerle birlikte yüzmeyi en çok seven yunus türleri arasında yer alan beyaz başlı yunus balıkları bunun yanı sıra denizden de sıçrarlar ve bu esnada harika görüntülere imza atarlar.

Bakanlık koruması altında

Beyaz başlı yunuslar Yeni Zelanda Koruma Bakanlığı’nın koruması altındadır. Bakanlık bu yunusların yaşadığı bölgelerde ağ ile balık avlamayı yasaklayarak ağa takılma sonucu ortaya çıkan ölümleri engellemiştir. Ancak 1988 senesinden beri var olan bu koruma önlemleri neticesinde türün popülasyonunda ne yazık ki bir artış görülmemiş durumda. Uzmanlar bunun sebebinin teknelerin pervanelerine takılma başta olmak üzere farklı nedenlerden ölümlere bağlasalar da türün popülasyonunda neden artış olmadığı ile ilgili kesin veriler bulunmuyor.

Yine Yeni Zelanda’da yaşayan ve beyaz başlı yunus balığının bir alt türü olan Maui yunus balığı da ne yazık ki tehlike altındaki bir türdür ve bu tür bugün nesli tehlike altındaki deniz memelileri listesinin ilk sırasındadır. Yeni Zelanda beyaz başlı yunuslar ile birlikte onlardan daha büyük tehlike altındaki Maui yunuslarını da korumak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. 2004 yılında 3 beyaz başlı yunus balığı işaretlenip uydu sistemi ile izlenmesi de bu çalışmalar kapsamındadır.

Paylaş
Önceki İçerikYunus Terapisi ve Faydaları
Sonraki İçerikYunuslar Hakkında İlginç Bilgiler
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

9 YORUMLAR

  1. Diğer yunus balık türlerine de çok benziyor aslında beyaz başlı yunus balığı..Ama bakanlık koruması altında olmaları ne kadar güzel keşke tüm yunus balıkları öyle olsa.

  2. Bu yunus balığı türünde tıpkı bir yüzücü kıyafeti giymiş havası var. Belki de bizim yüzücülerimizin kıyafetleri yunuslardan ilham alınarak tasarlanmıştır, bilinmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here