Beyaz Papağan Özellikleri ve Bakımı

0
366
beyaz papağan, beyaz papağan özellikleri, beyaz papağan bakımı, beyaz papağan beslenmesi
beyaz papağan, beyaz papağan özellikleri, beyaz papağan bakımı, beyaz papağan beslenmesi

Beyaz papağan türleri sıkça bakılan ve tercih edilen papağan türlerinden bir tanesidir. Konuşmaya oldukça yatkın ve sadık türlerdir. Sinirlendikleri zaman garip hareketler sergileyebilirler.

Oyun oynamayı ve sahibiyle konuşmayı çok severler. Beyaz papağan türleri diğer türlere göre daha sakindir. Ev ortamında rahatça beslenebilir. Ancak uzun süre yalnız kalırlarsa çığlık atabilirler. Sesleri ince olmasından dolayı cırtlak sesler çıkarabilirler.

Beyaz papağan türleri hakkında unutulmaması gereken nokta ise, bakımlarıdır. Çünkü beyaz papağanların oldukça hassas yapıları vardır. Kolayca hasta olabilirler. Bu nedenle de onların bakımına dikkat edilmesi ve özel davranılması gerekir. Genel olarak beyaz papağan türü insanlara karşı sadıktır. Dişileri daha hırçın erkekleri de daha sadıktır.

Beyaz Papağan Türünün Kökeni

Beyaz papağanlar Avustralya kökenlidir. Latincede ‘Nymphicus Hollandicu‘ adı verilmektedir. İsmini Avustralya da gezginler tarafından koyulmuştur. İlk olarak da Hollanda’ya götürülmüştür.

Daha sonrada Hollanda da üretilmeye başlamıştır. Beyaz papağanların dış görünüşleri de dikkat çekici ve muazzamdır. Görüntüleri ve zekaları sayesinde birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Ancak karakterlerini tam olarak anlayabilmeniz için yavruluğunu bilmeniz gerekir. Çünkü beyaz papağan türünün bazı durumlarda karakterleri değişebilir ve farklı farklı tavırlar sergileyebilirler. Beyaz papağanlar 3. aydan sonra konuşmaya başlarlar. Kolayca öğrenebilirler. Fakat yaşadıkları ortamda çekinirlerse konuşmazlar. Bu nedenle de onlara uygun alanlar oluşturulmalı ve bakımları aksatılmadan yapılması onların alışma süreci için faydalı olacaktır.

Beyaz Papağan Bakımı Nasıl Olmalı?

Beyaz papağanların bakımında dikkat edilmesi gereken nokta, kafesleridir. Kafesleri dar olmamalı ve rahatça hareket etmelidirler. Bu papağan türleri özgürlüklerine düşkün olmasından dolayı sıkıntıya gelemezler.

Onlara daha çok geniş kafesler daha yararlı olacaktır. Meyve yemekten çok hoşlanırlar. Ara sıra meyve vererek ödüllendirebilirsiniz. Kafes içleri sık sık değiştirilmeli ve kontrol edilmelidir. Ayakları mantar olmaması için tünekleri de temizlenmelidir. Kafeslerin içine kemirgen ürünler koyabilirsiniz. Beyaz papağanlar kemirmeyi seven canlılardır.

Sahiplerine kolayca alışabilmesi için onlar ile sık sık konuşmalısınız. Uçmayı çok sevmelerinden dolayı en az 1 saat salık kalması onlar için daha faydalıdır. Sulukları her gün değiştirilmeli ve temiz su doldurulmalıdır.

Paylaş
Önceki İçerikAra Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikBombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here