Bichon Frise köpek ırkının Özellikleri ve Bakımı

0
809
bichon-frise-kopek-cinsi
bichon-frise-kopek-cinsi

Bichon Frise Özellikleri ve Bakımı

Bichon frise ırkları oldukça tatlı görünüme sahip en fazla 7 ila 10cm boylarında olup ipeksi yumuşaklığa sahip ve çift katlı kürklere sahiptir. Görünüşündeki çok tüylü olduğuna bakmayın neredeyse hiç tüy dökmeyen köpek ırklarıdandır. Bu yüzden tüylere alerjik olan bireyler için uygun bir köpektir. Tüylü ve sarkık kulaklara sahiptirler. Zeytin gözleri ve yuvarlak gözleri vardır.

Genellikle beyaz kürkleri vardır, fakat yanı sıra gri yada kaysı renklerinde de bulunabilir.

Genellikle bu köpek ırkları gösteri yarışmalarında çok görebilirsiniz. Eskilere bakıldığında Fransız sarayının maskotu haline gelen köpeklerdendir. Ve bichon frise ırkları 1980`li yılların en popüler köpeği olarak da bilinir.

Eğer köpek bakımlarıyla uğraşamayacaksanız ise size göre bir ırk olmadığını söylemek isterim.

Bichon frise ırkının karakter özellikleri

Bichon frise ırkları insanlarla zaman geçirmeyi ve insanlarla en iyi uyum sağlayan köpek ırklarındandır. Göz alıcı kibarlığıyla da dikkat çeken köpeklerdendir sevimli, zeki, cesur ve canlı köpeklerdir. Eğer aile ortamında sevdiğinizi belli ederseniz bu ırklar oldukça mutlu olur. Sürekli sebepsiz yere havlayan ırklardan değildir. Çocuklar ile tam bir arkadaş ve birlikte güzel zaman geçirebilen köpek ırklardandır. Diğer köpek ırkları gibi oyun oynamayı, koşmayı çok severler. Ve oyun oynarken ısırabilir ama hiç acıtmaz. Kolay eğitile bilen ve inatçılığı fazla olmayan ırklardır.

Bichon frise ırkının yaşam ortamı

Bichon frise ırkının diğer köpekler gibi egzersiz ihtiyacı çok fazla değildir. Sahibiyle oyun oynarken bile egzersiz ihtiyacını karşılamış olur. Bu yüzden apartman ortamında yaşayabilir. Bahçeli ev olma şartı yoktur.

Bichon frise ırkının eğitimi

Bichon frise ırkının eğitimi erkek ve dişilerde farklılık gösterir. Bu ırkların erkekleri eğitim de dişilerden daha iyi öğrenir. Bichon frise ırkı çok akıllı oldukları için eğitimi kolaylıkla fazla zorlanmadan ve eğlenceli şekilde öğrenebilir.

Bichon frise ırkının egzersiz ihtiyacı

Bichon frise ırkının diğer ırklara göre fazla egzersiz duymamasına rağmen yinede kısa süreli  günlük yürüme ve koşma bu ırklar için önemlidir. Bahçe ortamında oynamayı severler. Ev ortamında da gayet iyi uyum sağlayan köpeklerdir.

Bichon frise ırkının yaşam süresi

Bichon frise ırkı ortalama olarak 13 ila 16 yıl arası yaşayabilmektedirler. Ve doğum sırasında bir seferde 4 ila 5 arasında yavruları olur.

Bichon frise ırkının bakımı

Bichon frise ırkının bakımı oldukça önemlidir. Bu ırkın iki günde bir kürkleri taranmalı ve tarama işlemi oldukça rahat bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Ve her ay düzenli olarak tüyleri kırpılmalıdır. Arka kısımları düzenli olarak hafif ıslak bir bezle silinmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here