Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
379
birman kedisi, birman kedisi özellikleri, birman kedisi bakımı, birman kedisi resmi, fıransızların kutsal kedisi
birman kedisi, birman kedisi özellikleri, birman kedisi bakımı, birman kedisi resmi, fıransızların kutsal kedisi

Birman kedisi’nin kökeni Burma’da bulunan tapınaklardan gelmedir. Birman kedileri ölüm tanrıçası ile iletişim kurup konuştuğuna inanıldığı için rahipler tarafından kutsal ilan edilip her gittikleri yere birman kedisi inde götürmüşlerdir. Bu ırkın Avrupa’ya yayılması ile birlikte Burmalı devlet adamları Fransız askerleri ve İngiliz askerlerine hediye olarak Birman kedisi verilmiştir. Birman kedileri Fransızlar için kutsal kedi olarak ilan edilmiştir.

Birman Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Birman kedilerinin gözleri ilgi çekici olup diğer kedilerden farkı budur. Kulaklarının uzunluğu orta derecede olup kulak uçları yuvarlaktır. Kulak bölümünün birleşme noktasında genişler ve birbirinden uzaklaşır. Bu cins kedilerin kafa yapısı yuvarlak olup güçlü ve geniştir.

Yanakları tombul olan birman kedisinin burnu yuvarlar ve çenesi fazla gelişmemiştir. Birman kedisinin bir diğer özelliği ise gözlerinin kenarları dışarı doğru kalkıktır. Gövdeleri uzun ve kuvvetlidir. Birman kedisinin bacak boyları ise kalın ve normal boyda ve patileri yuvarlak ve geniştir. Kuyruk boyları ise vücudu ile orantılı olup normal uzunluktadır.

Birman kedisinin ipeksi tüyleri dikkat çekicidir. Birman kedisinin karakteri iyi huyluluğu ile tanınan kedi ırklarından biridir. Bu ırkın kedileri terbiyeli, uysal, zeki, oyuncu, enerji dolu, duygusal ve çok sıcakkanlılığı ile bilinen kedilerdir. Sahipleri ile iyi iletişim kuran birman kedisi ayrıca çocuklar ile de iletişimi iyidir. Bunun için birman kedileri kişiler tarafından en çok tercih edilen kedi ırklarından biridir.

Birman Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Birman kedileri genelde sağlıklıdırlar fakat genetik rahatsızlar yaşayabilirler. Doğdukları anda enfeksiyon kapma riski ölümlerine neden olabilir ama bu çok nadir görülen bir olasılıktır. Ayrıca kalıtsal Hipotrikoz rahatsızlığı nadirende olsa görülüyor.

Göz korneasında tüy veya deri olması durumunda hemen ameliyata alınıp bu durum düzeltiliyor. Birman kedisi doğduğunda arka bacaklarındaki kaslarda zayıflık sinir sistemi rahatsızlığı azda olsa görülüyor. Doğduktan bir süre sonra bazı yavru birman kedisi’nde titreme görülür ve bu durum 10 günlükten başlayarak 12. haftaya kadar sürüp kendiliğinden geçer ve bunun nedeni bilinmemektedir. Bu kedilerin bakımının en önemli noktası tüyleridir. Haftada dört kez tüylerine uygun olan bir fırça ile fırçalanıp bakımı yapılmalıdır. Birman kedilerinin sağlıklı olmaları için düzenli ve yaşlarına uygun mamalar ile beslenmeleri gerekiyor.

Paylaş
Önceki İçerikMavi Balina Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikBritish Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here