Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
404
bombay kedisi, bombay kedisi özellikleri, bombay kedisi bakımı, bombay kedisi beslenmesi
bombay kedisi, bombay kedisi özellikleri, bombay kedisi bakımı, bombay kedisi beslenmesi

Bombay kedisi cinsi hem dış görünüş açısından hem de karakterleri açısından asil canlılardır. Aile fertlerine karşı oldukça sadık ve duygusaldır. Fakat sinirlendikleri zaman hırçın olabilirler. İnatçı ırklar olmasından dolayı emir cümlelerini sevmezler ve tepki verirler.

Bombay kedisi karakter olarak aşırı sevgi gösterisi yapmazlar. Hatta kendilerini sevdirme gibi huyları yoktur. Genel olarak bu ırk göz renklerinin çok fazla parlak olması ve tüylerinin kapkara olması diğer kedi cinslerinden ayırıcı kılmaktadır.

Kısa tüyleriyle kusursuz canlılardır. Dış görünüşü her ne kadar dikkat çekici görünüm sağlasa da kendisi istemediği sürece kimseye kendini sevdirmez. Bombay kedilerinin bakımına özen gösterilmesi gerekir.

Bombay Kedisi Irkının Kökeni

Bombay kedileri ilk olarak 1970 yıllarında ortaya çıkmışlardır. American Shorthair ve Burmese ırklarının çiftleşmesi sonucunda oluşmuş melez ırklardan bir tanesidir. 1976 yılları arasında birçok insan tarafından bir ırk olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca, o zamanlara göre Bombay kedisi Melanistik Afrika tarafında leopara benzetilmiştir. Böylelikle de Bombay olarak adlandırılmıştır. Gözlerinin aşırı parlak olması Bombay kedisi ırklarının diğer kedi cinslerine göre fazla dikkat çekicidir.

İçine kapanık ve sessiz gözükseler de sinirlendikleri zaman oldukça hırçın ırklardır. Ancak bu ırkların bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüyleri genel olarak parlaktır. Yanlış bakım uygulanırsa tüyleri solar ve aşırı dökülmeye sebep olabilir.

Bombay Kedisi Bakımı Nasıldır?

Bombay kedisi türü kısa tüylere sahiptir. Bakımları düzgün yapıldığı sürece oldukça yumuşak tüyleri vardır. Kısa yapıda olması avantajıyla çok fazla tüy dökmez. Fakat doğru bakım uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Aksi takdirde tüyleri kokabilir ve sertleşmeler meydana gelebilir. Bombay kedisi ırkları oldukça titizdir ve tüylerini sık sık temizlerler. Bu nedenle çok fazla yıkamaya gerek yoktur. Haftada bir kez yıkamalı ve tüyleri fırçalanmalıdır. Tüylerini fırçalarken tarakların ince ve kısa boylu olmasına dikkat edilmelidir.

Aksi halde tüyleri kısa olmasından dolayı derisine zarar verebilir. Bombay kedilerine ev yemekleri kesinlikle verilmemelidir. İshal, mide bulantıları ve sürekli kusma gibi problemleri ortaya çıkarabilir.

Bu ırklara ait kuru mamaları bulunmaktadır. Doğru idealler de verilmelidir. Bunun yanı sıra, tuvalet alışkanlıklarını kolayca sağlayabilmeleri için kristal kumlar daha yararlı olacaktır.

Paylaş
Önceki İçerikBeyaz Papağan Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikGri Papağan Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here