Border Collie köpek ırkının Özellikleri ve Bakımı

0
437
Border-Collie-kopek-cinsi
Border-Collie-kopek-cinsi

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border collie ırkları genellikle Avustralya çoban köpekleriyle çok karıştırılır. En zeki köpekler arasından ilk 10 da yer alabilecek köpek ırklarıdır. Diğer evde beslenebilen köpek ırklarına göre oldukça hareketlidir. Ve bu yüzden evde yaşanabilecek ırklardan demek isterdim. Fakat evde kalabilecek ırklardan değillerdir. Border collie ırklarından iki çeşit bulanabilir. Uzun tüylü ve kısa tüylü olarak 2 çeşitte bulabilirsiniz. Uzun tüylü border collie ırkının yaklaşık tüyünün uzunluğu yaklaşık 7 ila 8 cm uzunluğundadır. Kısa tüylü border collie`nin ise yaklaşık tüy uzunluğu 2-3 cm uzunluğundadır. Border collie ırkının kürklerinin rengi siyah-beyaz, kızıl-beyaz yada sadece siyah renklerinde bulunabilir. Border collie ırkının genellikle kulakları yarı dik şeklindedir. Zaman zaman border collie ırkı görünüm olarak değişim gösteren ırklardır.

Fazla zaman geçiremeyecekseniz ise bu ırklar sizin için uygun olmadığını söyleyebilirim. Çünkü saatlerce bir köşede oturabilen ırklardan değildir. Sürekli çalışmayı seven ve yorulmayan ırklardandır.

Border collie ırklarının karakter özellikleri

Border collie ırkının çok akıllı olduğunu söylemiştik. Ve bu sayede eğitimleri rahatlıkla kavrayabilen ırklardır. Ödüllü yarışmalarda gayet başarılı olduklarını da söyleyebiliriz. Enerjisi oldukça yüksek, kendisine iyi davranan çocuklarla gayet iyi geçinen ırklardır. Sahibinden sürekli övgüye ihtiyaç duyar. Oynamaya, koşmaya yani kısacası enerjisini atmaya ihtiyaçları vardır, enerjisini atmazsa eğer sizin istemediğiniz hal ve hareketleri uygular ve huzursuz olabilirler. Bu köpek ırklarını bu yüzden ufakken sosyalleştirmek gerekmektedir.

Border collie ırklarının yaşam ortamları

Border collie ırkı çok hareketli bir ırk olduğu için apartman ortamında egzersiz yapamaz ve enerjisini atamaz ise huzursuz bir köpek olabilir. Bu yüzden bahçeli ortam uygun diyebiliriz. Ancak sürekli olarak ilgilenmeniz gerekebilir. Akıllı oldukları için bahçede güzel zaman geçirebilirsiniz. Ve bahçe ortamında egzersizini yapmış ise mutlu olup sizin dediklerinizi sorunsuz uygulayabilen ırklar diyebiliriz.

Border collie ırklarının vücut boyutları

Erkek border collie ırkının yükseklikleri yaklaşık 48-56cm civarındadır. Dişilerde ise 46-53cm civarındadır. Kilo olarak erkek border collie ırkının yaklaşık 14-20kg civarında dişilerde ise 12-19kg civarındadır.

Border collie ırklarının bakımı

Border collie ırkı orta derece tüy döken ırklar oldukları için sık sık fırçalanması gereken ırklardandır. Ve gerektiği zamanlarda yıkanması gerekmektedir. Kene gibi küçük ve tehlikeli hayvanlardan korunması için sürekli kulaklarını kontrol etmek gerekmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikGordon Setter Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikBichon Frise köpek ırkının Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here