Borzoi (Rus Kurt Tazısı) Özellikleri ve Beslenmesi

0
302
borzoi, rus kurt tazısı, rus kurt köpeği, borzoi özellikleri, borzoi bakımı, borzoi beslenmesi, borzoi eğitimi
borzoi, rus kurt tazısı, rus kurt köpeği, borzoi özellikleri, borzoi bakımı, borzoi beslenmesi, borzoi eğitimi

Borzoi köpek türünün bir başka ismi ise Rus Kurt Tazısı ‘dır. Uzun ve geniş olmayan bir kafa şekline sahip olan Borzoi, aristokratik özelliğe sahiptir. Yeleye benzeyen boyun tüylerine sahiptir ve bu tüyler onların karakteristik özelliklerindendir.

Gözleri koyu renkli olan bu köpek cinsleri burunları da siyah renktir. Kulakları genellikle arkaya doğru yatmış olup, dikkatini çeken bir olay yaşandığında dik konuma geçebilmektedir. Uzun, yumuşak ve ipek gibi tüylere sahiptir.

Borzoi Eğitimi ve Bakımı

Bu cins köpeklere eğitim vermek kolay denebilecek düzeyde değildir. Borzoi türü köpeklerin eğitim anlayışı sahibinin ona saygı duyması ve istemediği bir şey yaptırmamasını sağlamasıdır.

Borzoi, sevimli, sahibinden çok fazla bir şey istemeyen ve duygularını saklayan bir köpek cinsidir. Aileye karşı aşırı derecede saygılı, sadık bir köpektir. Eğlenceli numaralar yapmak için uygun bir köpek değildir.

Sessizliğine sessiz, sakinliğine sakin olan bu ırklar, zorlanıp sıkıştırıldığı zaman ısırma eğilimi gösterebilirler. Kendi başlarına buyruk olarak dolaşmayı seven bu tür köpekler, inanamayacağınız derecede hızlı koşarlar. Diğer köpeklerle iyi anlaşırken, kedi tavşan gibi hayvanlarla anlaşamazlar.

Borzoi cinsi köpekler kaçmakta olan hayvanları avlamak için evrimleştirilmiştir. Bundan dolayı çocuklu ailelere pek tavsiye edilmez. Kızdırılmayı ve zorlanıp sıkıştırılmayı sevmeyen bu tür köpekler yabancılara karşı mesafesini korumaya özen gösterir.

Yeterli derecede yürüyüş, koşu ve egzersizleri yaptırıldığında apartman dairesinde de yaşayabilen bir köpek cinsidir. En ideal yaşama ortamı, çitler ile çevrili büyükçe bir bahçedir. Açık alanlarda tasmasız dolaştırılmaması gerekir.

Tüy Bakımı

Uzun yumuşacık ipek gibi tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Yapılacak düzenli taramalar ile tüylerin birbirine karışma sorunu ortadan kaldırılabilecektir.

Parmaklarının aralarındaki uzayan tüylerin kesilmesi, köpeğin rahatlaması sağlar. Mevsim değişiminde aynı biz insanların saç dökmesi gibi onlar da bol bol tüy dökmektedirler.

Borzoi Beslenmesi

Uzman hekime danışılarak, köpeğin cinsine, yaşına, alışkanlıklarına bakılarak beslenme düzeni oluşturulabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bonzoi cinsi köpekler yemek seçen köpeklerdir.

İlaçlara karşı aşırı derecede duyarlılık gösteren bu cins köpekler için veteriner hekimle özellikle konuşulmalıdır. Yemek konusunda da seçici davrandığı gibi çoğu zaman da mide dönmesi gibi hastalıklar yaşayabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here