Boston Terrier köpek ırkının Özellikleri ve Bakımı

0
690
boston-terrier-kopek-cinsi
boston-terrier-kopek-cinsi

Boston Terrier Özellikleri ve Bakımı

Boston terrier ırklarının öncelikle sahibinin durumuna  yani ruh haline göre olumlu olarak uyum gösteren köpek ırklarındandır. Hareketli ve oyun seven, hatta top kovalamayı sever ve zevk alır. Hareketliliğinin yanında ev ortamında ise gayet uysal ve efendidir. Çok inatçıdır bu inatçılığı sayesinde öğretilen şeyi hızlıca kavrama yeteneklerine sahip olan ırklardır. Ve fazlaca havlayan köpeklerdir.

Boston terrier ırklarına eskiden baktığımızda dövüş köpeği olarak kullanılsa da bu zamanlarda bu dövüş özelliğinin kalktığını görebiliriz. Hatta tam tersi uysal ve tam bir ev de bakılabilecek köpek ırklarının olduğunu söyleyebiliriz.

Boston terrier ırklarının dik kulakları ve yüzü ile görünümü akılda kalan ırklardandır. Boynu sürekli dik ve göğüs kafesi geniş köpeklerdendir. Bacakları kaslı ve arka bacakları sanki ayak ucunda kalıyormuş gibi görünür. Tüyleri sert, parlak ve oldukça kısadır. Boston setter ırklarının renkleri genellikle siyah-beyaz ya da beyazdır.

Boston terrier ırklarının karakterleri

Boston terrier ırkları öncelik olarak çok zeki olmalarıyla dikkat çekmektedirler. Diğer dikkat çeken yönleri ise dikkatli olması, iyi huylu, enerjik ve eğitim konusunda sahibini neredeyse hiç zorlamadan öğrenebilirler. Ama yinede zamanla inatçı oldukları zamanlarda görülmektedir. Bu yüzden daha küçükken sosyalleştirmek, gerekmektedirler. Uyum konusunda ise çocuklar ve yaşlılarla oldukça iyi anlaştığını söyleyebiliriz. Ve diğer köpek ırkları gibi yabancılara karşı soğuk değil de aynı sahibi gibi yabancılarla uyumları iyidir.

Evde beslenen diğer hayvanlarla da arası iyidir. Sorun çıkartmayan ırklardandır. Eğitimi kolay demiştik ama bu küçük köpek ırkının tuvalet eğitiminde biraz zorlanabilirsiniz.

Boston terrier ırklarının yaşam ortamları

Boston terrier ırkının bahçeli evlerde yaşaması egzersiz için daha iyi olabilir. Fakat abartman gibi evlerde de gayet iyi yaşayabilen ırklardır.

Boston terrier ırklarının egzersiz ihtiyacı

Boston terrier ırklarının egzersiz ihtiyaçlarına gelirsek düzenli sizinle yürümesi bu ırklar için yeterli olacaktır. Fazla koşuya ve uzun yürüyüşlere merakları fazla yoktur. Yürümek istemedikleri zamanlarda ise rahatlıkla kucağınıza alabilirsiniz.

Boston terrier ırklarının bakımı

Boston terrier ırklarının bakımı gayet kolaydır. Haftada sadece tüylerini 1-2 taranması yeterlidir. bunun dışında köpeğin yüz çevresini hafif ıslak bir bezle silinmesi köpeğiniz için daha iyi olacaktır. Kulaklarını günlük kontrol edip temizlenmeli ve her köpek gibi tırnaklarını da çok uzamadan hafifçe kesebilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikBeauceron köpek ırkının Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikBeagle Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here