Boxer Özellikleri, Bakım ve Beslenmesi

0
562
boxer, boxer-kopek, boxer-ozellikleri, boxer-bakimi, boxer-egitimi
boxer, boxer-kopek, boxer-ozellikleri, boxer-bakimi, boxer-egitimi

En popüler köpek cinsleri arasında yer alan Boxer cinsi köpekler ülkemizde en çok yetişen köpek cinsleri arasındadır.

Boxer köpeğinin özellikleri nelerdir?

Güçlü ve kaslı bir vücut yapısı bulunur. Kürkü parlak ve son derece sıktır. Genelde üzerlerinde kahverengi lekeler bulunur. Burnu siyah ve büyüktür. Koyu renkte gözlere sahiptir. Çok iyi huylu, çocuklarla çok iyi anlaşır, kin beslemezler ve çok sadık köpeklerdir. Ömürleri çok fazla uzun değildir. Genelde 10 yaşına kadar yaşayamazlar. Romatizmaya çabuk yakalanabilirler. Dişlerine çok iyi bakım yapılmalıdır.

Çok meraklı, her zaman mutlu ve enerjisi yüksek hayvanlardır. İtaatkardır. Oldukça başarılı olduğu diğer bir özelliği ise korumasıdır. Tanıdığı insanlara karşı iyi davranırken tanımadığı insanlara karşı pek de sıcakkanlı değillerdir. Yaşları ne kadar ilerlemiş olursa olsun vücut yapıları bozulmaz. Askeri ve polis alanlarında sık kullanılan bir köpek cinsidir. En kötü özellikleri ise horlama ve aşırı salya akıtmasıdır.

Boxer’ın bakımı nasıl yapılır?

Kısa tüylere ve kendini temizleyebilmesinden dolayı Boxer’ların bakımları gayet basittir. Haftada bir kez fırçalamak yeterli olur. Düzenli egzersiz yaptırıldığı takdirde apartmanlarda beslenebilirler. Yürüyüşü çok sevdikleri için bol bol yürüyüş yaptırılmalıdır. Diş bakımı konusunda hassas davranılarak düzenli olarak kontrolden geçirilmelidir. Yağmurlu havalarda romatizmaya yakalanma riski yüksek olduğu için dışarı çıkarılmamalıdır. Çok sıcak ve çok soğuğa karşı dirençsizdir. Eğer bahçede bakılacaksa bunlara ok dikkat edilmelidir.

Boxer beslenmesi nasıl olmalıdır?

Eğer yavru bir Boxer’a sahipseniz mama miktarını boy, kilo , metabolizma, aktivite ve çevre koşullarına göre ayarlamalısınız. 2 aylık bir yavruya günde 4 kez, 5 aylık yavruya 3 kez, 6 aylık köpeğe günde iki defa mama verilmelidir. 12 ay üstü olduğunda günde bir kez yeterli olur. Erişkin olduktan sonra tahılsız mamalar verilmelidir.

Köpeğe verilmemesi gereken gıdalar nelerdir?

Hayvan kemikleri köpeğin sindirim sisteminde yırtılma ve tıkanmalara neden olabilir. Çikolata ve kafein içeren maddeler, kedi maması, ciğer, soğan ve sarımsak, çiğ balık ve yumurta, tuz, şekerli gıdalar, yemek artıkları verilmemelidir. Köpeğinizin boyuna, kilosuna ve ırkına göre mamalar verilmelidir. Boy ve kilosuna bağlı olarak da öğünler ayarlanmalıdır.

Paylaş
Önceki İçerikPlati Balığı Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikSinek Balığı Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here