British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
487
british shorthair, british shorthair kedisi, british shorthair özellikleri, british shorthair bakımı, british shorthair kedisi bakımı, british shorthair kedisi özellikleri, british shorthair resmi
british shorthair, british shorthair kedisi, british shorthair özellikleri, british shorthair bakımı, british shorthair kedisi bakımı, british shorthair kedisi özellikleri, british shorthair resmi

Tüyleri son derece yoğun ve peluş bir görüntüsü olan British Shorthair, evcimen bir kedi cinsidir. Çok sabırlı bir kedi türüdür ve çocuklarla arası çok iyidir. British Shorthair cinsi kediler, sahibinin yanında olmayı ve de kucağında oturmayı en çok seven kedi cinsidir. Sıcakkanlı ve oyun seven bir yapısı olan British Shorthair, yalnız yaşayan insanlar için çok iyi dost olma özelliği taşır.

Sahibine çok bağlı olan bu kedi ırkı, oldukça iri cüsseli ve güçlüdür. Enli ve yuvarlak vücut hatları bulunur. Kemikleri oldukça güçlü ve vücutları da kaslıdır. Göğüs kısımları geniştir ve dişleri kuvvetlidir. Bacak yapılarının görüntüsü kalın olduğu gibi de, güçlü bir yapıya sahiptir. Bu ırkın ilk ortaya çıktıkları zamanlarda; evlerdeki zararlı hayvanların uzak tutulması maksadı ile, insanlar tarafından beslenmişlerdir. Kışın tüylerindeki yoğunluğunun ve kalınlığının artış göstermesi, British Shorthair cinsinin korunması açısından son derece önem taşır.

Tüyleri çok dayanıklı olan bu cinsin; mevsim geçişlerinde, tüy döküşlerinde artış görülür. Tüylerindeki yoğunlaşma nedeni ile, günlük olarak fırçalamak gerekir. Düzenli fırçalama yapılmadığı takdirde, tüyleri birbirine dolanır. Tüy dökme seviyesi ne çok az ne de çok fazladır. Tüy sağlığına dikkat etmek gerekir.

British Shorthair Karakter Özellikleri

British Shorthair; kalabalıktan çok zevk alan, etrafına karşı uyumlu olan bir kedidir. Ailedeki üyelere sevecen ve sadık bir tavır sergilerler. Oyun oynamaktan çok hoşlanan bu kedi ırkı; oyuncağını alıp, oynamak istediği kişinin yanına gider. Ayrıca, tek başına da vakit geçirebilen bir yapısı vardır.

British Shorthair Bakımı

British Shorthair cinsinin güçlü ve kaslı yapıları, beslenme konusunda ayrı bir özen gerektirir. Kemiklerindeki güç kaybının ve vücutlarındaki kas yapısının bozulmaması sebebi ile, mama düzenine karşı dikkat etmek gerekir. Formdan düşmemesi için; beslenmesi kadar, yeterli egzersiz de yapması gerekir.

Bu kedi cinsi, etrafındaki her şeyi oyuncak gibi kullanma kabiliyetine sahiptir. Bu sebeple, bu kedilerin egzersiz yapmaları kolaydır. Hareketli bir ırk olmasının yanında, güneş altında uzanmayı da çok severler. Yalnız kalmalarında herhangi bir sakınca olmayan bu kedilerin, bakımı kolaydır. Son derece iyi ve uyumlu dost olurlar.

Paylaş
Önceki İçerikBirman Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikHimalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here