Bütün Köpek Cinsleri, İsimleri ve Özellikleri

0
2715
köpek cinsleri, köpek türleri, köpek çeşitleri, köpek isimleri, küçük köpek cinsleri, süs köpekleri, köpek ırkları, büyümeyen köpek cinsleri, küçük köpek türleri, köpek cinsleri resimli, koruma köpekleri
köpek cinsleri, köpek türleri, köpek çeşitleri, köpek isimleri, küçük köpek cinsleri, süs köpekleri, köpek ırkları, büyümeyen köpek cinsleri, küçük köpek türleri, köpek cinsleri resimli, koruma köpekleri

Köpek cinsleri günümüzde oldukça fazla sayıdadır. Ama köpek cinsleri özelliklerine göre farklı kategorilere ayrılır. Eğer sizde yeni bir köpek almak istiyorsanız, bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Çünkü burada sizlere tüm köpek cinsleri hakkında kısa kısa bilgiler vermeye çalıştık.

Ayrıca sizlere köpek cinsleri resimli olarak anlatılmıştır. Kafanıza takılan her türlü soruyu, sayfanın alt kısmında bulunan yorum kısmından sorabilirsiniz. Başlıca bütün köpek isimleri ve bilgileri şunlardır.

Bilinen Bütün Köpek Cinsleri ve İsimleri

Köpek cinsleri 2 ana kategoriye ayrılır. Bunlar Spor Köpekleri ve Spordışı köpek ırklarıdır.

Başlıca Spor Köpek Cinsleri

Spor köpek cinsleri kendi arasında 4 kategoriye ayrılmaktadır. Bu kopek irklari sırasıyla Görev köpekleri, Uçar Avı Köpekleri, Kara Avı Köpekleri ve Terrier‘ler dir.

Görev köpekleri

Görev köpek cinsleri adı üstünde görev yapan köpek ırklarından oluşur. Bu kopek turleri insanların hayatını kolaylaştıran köpek cinsleridir. Görev köpekleri insanlara şu alanlarda yardımcı olmaktadır;

 • Koruma köpekleri,
 • Bekçi köpekleri,
 • Çoban köpekleri,
 • Polis köpekleri,
 • Askeri alanda kullanılan köpek cinsleri,
 • Yük çeken köpek türleri,
 • Gözleri görmeyen insanların yardımcısı olan köpek cinsleri,

Başlıca insanlara yardımcı olan görev köpekleridir. Şimdi bu görev köpeklerinin isimlerini ve özelliklerini kısa kısa yazalım.

1. Mastiff

Mastiff, mastif köpek

Mastiff köpek cinsi 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Lakabı “Köpeklerin Herkülü” olan Mastiff köpekleri oldukça güçlü köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Fiziksel olarak Mastiff’ler 75 kg ve 80 cm boya kadar ulaşabilmektedir. Bu köpek ırkı yük çekmek ve bekçilik yapmak için ideal köpek cinsidir.

2. Bull Mastiff

bullmastiff

Mastiff köpek ırkının melezidir. Safkan mastiff köpeklerinden daha küçük yapıdadır. Ama mastiff ırıkının kendine has tüm özelliklerini taşımaktadır.

Bull Mastiff köpek cinsleri dövüş köpekleri ve bekçi köpekleri olarak kullanılmaktadır. Ağırlıkları 55 kg ve boyları 70 cm’e kadar uzayabilmektedir. Bu köpek türü kısa tüylü köpek cinsleri arasında yer alır.

3. Great Dane

Great Dane, iri danimarkalı, koca danimarkalı

Great Dane ve diğer bir isimle Koca Danimarkalı köpek cinsi oldukça güçlü ve büyük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu köpek ırkı 80 cm ve 60 kg ‘a kadar çıkabilmektedir.

Geçmişte Great Dane köpek türleri domuz avında kullanılan köpek çeşitleri arasında yer almaktaydı. Ayrıca zaman zaman çek çek arabalarında da kullanılan bir köpek türü olmuştur.

4. Pyrenees Çoban Köpeği

pirene çoban köpeği, pyrenees çoban köpeği, pirene dağ köpeği, pirene, pyrenees dog

Pirene çoban köpeği ve diğer bir isimle pirene dağ köpeği pirene dağlarında sürüleri gütmek için kullanılan bir çoban köpeği cinsidir. Bu kopek cesitleri kullanıldığı bölgedeki iklim koşullarından dolayı, sert ve soğuk havalara karşı çok dayanıklı köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Pirene çoban köpeği 57 kg ağırlığa ve 76 cm boya kadar ulaşabilmektedir. Çok büyük köpek cinslerinden birisi olmasına rağmen çok sevimli görünmektedir. Son yıllarda ev köpeği olarakta kullanılmaktadır.

Çok sıcak havaları sevmez ve strese girebilir.

5. Saint Bernard Köpeği

saint bernard, bernard dog, sen bernard dog, san bernard, bernard köpek, saint bernard köpek, sam bernard köpek

Saint bernard köpeği aynı zamanda Senbernar köpeği olarakta isimlendirilir. Tam anlamıyla bir görev köpeği denilebilir. Bu köpek türü donma tehlikesi yaşayan insanları bulmada dünya çapında bir üne sahiptir.

Öyle ki, ismini de 12 yıl boyunca çalıştığı ve bu süreçte 40’tan fazla kişi donmaktan kurtardığı bölge olan Saint Bernard geçidinden almaktadır.

Bu köpek cinsi soğuğa ve yorgunluğa karşı çok dayanıklıdır. Boyları 75 cm ve kiloları 82 kg’a kadar ulaşabilmektedir.

6. Newfoundland Köpeği

newfoundland, newfoundland dog, newfoundland köpek

Büyük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Oldukça iyi yüzücü olan bu köpek türü deniz kazalarında kurtarma görevlerinde çok başarılı bir türdür. İsmini de newfoundland bölgesinde ki kurtarma görevlerinde ki başarılarından dolayı almıştır.

Boyları 70 cm ve kiloları 37 kg’ı bulabilmektedir. Siyah köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Nadiren de olsa siyah-beyaz ve kahverengi-beyaz türleri de bulunmaktadır.

7. Anadolu Çoban Köpeği

anadolu çoban köpeği, sivas kangalı, kangal köpeği

Anadolu çoban köpeği olarak isimlendirilen bu köpekler halk arasında karabaş olarak bilinir. Yerli köpek türlerinin bir listesi olan Kennel Clup listesinde de yer alan anadolu çoban köpeği türkiye’ye has bir köpek cinsidir.

Aynı zamanda Sivas Kangalı olarak da bilinen bu çoban köpeği cinsleri, çok iri köpekler arasındadır. Boyları 80 cm ve kilolarıysa 65 kg’a kadar ulaşabilmektedir. Sürüleri gütmede dünyaca tanınan bir köpek ırkıdır. Safkan köpek cinslerindendir.

8. Belçika Çoban Köpeği

Belçika’ya has bir çoban köpeği cinsidir. Hayvanların güdülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tam tamına 4 çeşit belçika çoban köpeği türü bulunmaktadır.

9. Tervueren Belçika Çoban Köpeği

Belçika çoban köpeği türü olan bu köpek türü 65 cm boyuna kadar uzayabilmektedir. Daha çok avrupa da yaygın olarak beslenen bu köpek türü çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Harekete çok seven bu köpek türü için bol egzersiz yaptırılması şarttır.

10. Groenendael Belçika Çoban Köpeği

groenendael, belçika çoban köpeği, belçika kurdu, belgian groenendael, belcika kurdu, belçika köpeği, belçika çoban kurdu siyah

Alman çoban köpeği türlerine çok benzeyen bir çoban köpeği cinsidir. Diğer bir ismi ise Kara Kurt Köpeği‘dir. Boyları 65 cm’e kadar uzayabilmektedir.

Yaygın olarak çoban köpeği görevlerinde kullanılsa da, zeki oluşlarından dolayı bekçi köpeği, polis köpeği ve savaş köpeği olarakta kullanılmaktadır.

Bu köpek cinsi, 1.Dünya Savaşı yıllarında kurye görevlerinde başarılı olarak kullanılmıştır.

Bu köpek türü çok hareketli köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden bol bol egzersize ve gezmeye ihtiyaç duyduğundan dolayı, şehiriçi yaşam için pek uygun değildir.

11. Malinois Belçika Çoban Köpeği

Bu çoban köpeği türü de 65 cm’e kadar uzayabilmektedir. Genel görünümü alman çoban köpeklerine çok benzemektedir.

Bu köpek cinsler çok zekidir ve çok disiplinlidir. Genellikle resmi kuruluşlar tarafından özel eğitim aldırılarak kullanılırlar. Çok hareketli bir köpek türüdür. Bol egzersiz ve gezmeye ihtiyaç duyarlar.

12. Laekenois Belçika Çoban Köpeği

Belçika’nın 4.tip çoban köpeğidir. Boyları 65 cm’i bulabilmektedir. Sert iklim koşullarına çok dayanıklıdır. Hareketli bir yapısı vardır. Ayrıca oldukça sinirli köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden evde beslenebilecek köpek cinslerinden değildir.

13. Komondor

komondor, komondor köpeği, komondor dog

Komondor köpek türü uzun tüylere sahip bir köpek türüdür. Tüyleri koyun yünü gibidir. İri yapılı bir köpek türü olan Komondor köpeklerinin boyları 65 cm ve kiloları 40 kg’ı bulmaktadır.

Özellikle koyun ve davar gütmede çok yetenekli bir çoban köpeği cinsidir. Ayrıca bekçi köpeği olarak da yaygın kullanımı vardır.

14. Doberman

doberman, doberman king, doberman köpek, kızıl doberman, siyah doberman, doberman özellikleri, köpek doberman, american doberman, pincher doberman

Doberman olarak bilinen bu köpek cinsi Louis Doberman isimli bir alman tarafından birçok köpek türü çiftleştirilerek bulunmuş melez köpek cinsleri arasındadır.

2.Dünya Savaşı sırasında savaş köpeği olarak kullanılmıştır. Bekçi köpeği ve polis köpeği olarak yaygın bir kullanım alanı vardır. Oldukça zeki ve çevik olan doberman köpek cinsi sinirli bir yapıya da sahiptir.

Boyları 65 cm, kiloları ise 32 kg’ı bulmaktadır.

15. Alman Kurt Köpeği

alman kurt köpeği, alman kurdu, alman çoban köpeği, k9 alman kurdu, alman kurdu k9, alman kurtları, alman çoban kurdu

Alman kurt köpeği, orjinal ismi ise German Shepherd Dog olan bu çoban köpeği türü Alsatian ismiyle de anılmaktadır. Dünyada en çok beslenen köpek türleri arasında başı çekmektedir.

Yüksek zekaya sahip olan bu köpek türleri eğitilmesi de kolay olan köpek cinsleri arasında yer alır. Alman ordusunda en çok kullanılan savaş köpeği türüdür.

Aynı zamanda polis köpeği olarak da çok yaygın kullanılmaktadır. Boyları 65 cm ve kiloları 30 kg’a kadar erişebilmektedir.

16. Eski İngiliz Çoban Köpeği

En eski ingiliz köpeklerindendir. İngilterede yüzyıllar boyunca çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Zeki ve arkadaş canlısıdır. Boyları 60 cm, ağırlıkları ise 28 kiloyu bulabilmektedir. Sakallı Collie köpek türüne çok benzetilmektedir.

17. Collie Köpeği

Collie diğer ismi ile Koli köpekleri iskoçların çoban köpeğidir. Collie köpek türünün eğitimi çok kolaydır. Rusların Borzoi köpeğine çok benzesede onadan oldukça farklı özelliklere sahiptir.

Boyları 60 cm ve ağırlıkları 26 kiloyu bulabilmektedir.

Günümüzde körlere yardımcı olan köpek türleri arasında yaygın kullanımı vardır. Ayrıca, süs köpeği, salon köpeği ve bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadır.

18. Dalmaçyalı

dalmaçyalı, dalmaçya köpeği, 101 dalmaçyalı

Dalmaçyalı köpekleri araba çekmede (yük çekmede) uzun yıllar kullanılmış bir köpek ırkıdır. Olduça sevimli ve güçlü köpeklerdir. Günümüzde ev köpeği olarak kullanılmaktadır.

Dalmaçyalı köpeklerinin boyları 60 cm’i bulurken, ağırlıkları 23 kiloya ulaşabilmektedir. Kısa ve düz tüylere sahiptirler.

19. Schanuzer Köpeği

schnauzer, dev schnauzer, schnauzer giant, schnauzer dev, schnauzer özellikleri

Kökenleri çok eskiye dayanan köpek cinsleri arasında yer alan alman köpek türlerindendir. Uzun yıllar bekçi köpeği ve çoban köpeği olarak kullanılmışlardır. Schnauzer köpekleri 3 türdür. Bunlar;

 • Dev Schnauzer köpeği,
 • Standart Schnauzer köpeği,
 • Minyatür Schnauzer köpeği türleridir.

En büyük cinslerinin boyları 60 cm’i bulurken, ağırlıkları 33 kg’a kadar olabilmektedir.

20. Boxer

boxer köpek, baksır köpek, bakstır köpek, boksör köpeği, baksır cinsi köpek, boxerlar

Boxer köpek türü, saldırı anında bir boksör gibi ön ayaklarını kullandığı için Boxer ismini almıştır. Almanya’da yetiştirilmiş olan bu köpek türü, atletik ve zeki bir yapıya sahiptir.

Boxer köpekleri polis köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Eğitimi ise çok kolaydır, çünkü çok çabuk öğrenebilir. Buldog‘dan melezlenmiş bir köpek cinsidir. Boyları 60 cm, ağırlıkları 30 kiloya kadar ulaşabilmektedir.

21. Husky (Sibirya Kurdu)

Husky, Husky dog, Husky köpek, sibirya kurdu

Husky köpek cinsleri dünyada en fazla beğenilen ve beslenen ırklardandır. Dış görünüşleriyle çekici, güzel ve sevimlidirler. Göz renkleriyle insanları büyüleyen ırklardır. Tüy yapıları da fazlasıyla dikkat çekmektedir. Sibirya kurdu iyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla oynamayı seven, insanlara karşı uyumlu ve enerji dolu ırklardır. Genel yapıları uysal, sakin ve titiz köpeklerdir. Ancak sıcak ortamlarda durmaktan hoşlanmazlar.

Bu köpek cinsleri soğuk iklim canlısıdır. Onlar soğuğa ihtiyaç duyarlar. Sıcak alanlarda çabucak sıkılırlar ve huysuz davranışlar yapabilirler. Husky ırkları, insanlarla ve diğer köpeklerle iyi geçinirler. Sosyalleştirildiği taktirde kedilerle de samimi canlılardır. Enerji dolu ırklar olması nedeniyle evde uzun süre tutulmamalıdır. Günlük enerjilerini atmalıdırlar. Aksi taktirde evi dağıtabilir ve ulumaya başlayabilirler.

22. Beauceron

Beauceron

Beauceron, 16. yüzyıla dayanan köpek cinsleri arasındadır. Kaslı ve güçlü yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Dış görünüşleri saldırgan dursa da, genelinde duygusal ırklardır. Ancak bu durum eğitime göre farklılık gösterebilir. Koruma içgüdüleri fazla olan köpek cinsleri grubundadır. Bekçi köpeği olarak yetiştirilebilir. Dışarıdaki tehditlere karşı savunma alarak, sahiplerini korurlar.

Beauceron köpek cinsleri , sahiplerinin sözünden çıkmazlar ve sahiplerine düşkündürler. Emir almaktan çok hoşlanmazlar. Bu sebeple onlara doğru yaklaşılmalı, sakin olunmalı ve yüksek ses tonuyla yaklaşılmamalıdır. Daire içerisinde beslenebilecek bir köpek değildir. Bahçe ortamlarına uyumludurlar. Enerjilerini atabilmeleri için spor yapmaya ihtiyaç duyarlar. Düzenli olarak spor yaptırılması gereken köpek cinsleri grubunda yer alır.

23. Dogo Arjantin

Dogo Arjantin

Dogo Arjantin en alımlı ve dikkat çeken köpek cinsleri ‘den biridir. Atletik görünüme sahip ve kaslı yapıdadırlar. İçgüdüsel olarak avlanma yetenekleri de oldukça fazladır. Her ne kadar saldırgan yapıda olsalar da, eğitimleri sağlanması halinde uysal olabilirler. Dogo Arjantin köpek cinsleri sosyalleşmesi oldukça önemlidir.

Diğer köpek cinsleri ile anlaşabilmeleri ve ev halkına ayak uydurabilmeleri adına gereklidir. Oldukça akıllı ve zekidirler. İnatçı tavırları olması nedeniyle yüksek ses tonuyla eğitilmemelidir. Aksi taktirde sinirli yetişebilirler. Dogo Arjantin köpek cinsleri dış görünüş açısından oldukça çekicidir. Çene kısımları da güçlüdür. İnsanların çoğu bekçi köpeği olarak yetiştirmektedir. Bekçilik konusunda uzman ırklardır. İyi bir eğitim uygulanırsa, ev içerisinde de beslenebilen köpek ırklarıdır.

Uçar Avı Köpekleri

Av köpekleri ikiye ayrılır. Bunlar uçar avı köpekleri ve kara avı köpekleridir. Uçar avı köpek cinsleri 5 gruba ayrılır. Bunlar Setter köpekleri, Pointer köpekleri, Retriever köpekleri, Spaniel köpekleri ve Weimarener köpek cinsleridir.

1. İngiliz Setter

ingiliz setter

En eski av köpeği cinsleri arasında yer alır. Özellikle uçar avlarında yani kanatlı hayvanların avcılığında oldukça yetenekli bir köpek türüdür. Boyları 60 cm ve ağırlıkları 32 kg’ı bulabilmektedir.

2. Gordon Setter

Gordon Setter

Bu setter türüde ilk olarak iskoçya’da ortaya çıkmıştır. Uzun ve saçaklı tüyleri vardır. Uçar avcılığında çok iyidir. Bu köpek cinsleri genellikle siyah renkli köpek türleri arasında yer alır. Ancak, türün açık renkli benekli ve lekeli olanları kusurlu sayılır. Boyları 60 cm ve 32 kilo ağırlığına kadar vardır.

3. İrlanda Setter

irlanda setter

Dünya’da en çok yetiştirilen setter cinsi irlanda setter’idir. Eski ingiliz setterleri arasında yer alır. Bu türü popüler yapan şey ise görüntüsüdür. Hem av köpeği hemde süs köpeği olarak kullanılmaktadır. Türün fiziksel özellikleri ise boy 60 cm, kilo 27 kg’dır.

4. Pointer

pointer köpek

İspanyol asıllı bir köpek cinsidir. İngiliz ve almanlar tarafından geliştirilmiştir. Pointer köpeğinin isminin anlamı ise “gösterici” demektir. Avının kokusunu aldıktan sonra, vücut şeklini bir ok şekline sokarak, avının yerini gösterir.

Bu köpek cinsi, sahibinin dışındaki kimselere pek yüz vermez. Boyları 60 cm, ağırlıkları 28 kg’ı bulabilir.

5. Kıvırcık Tüylü Retriever

Kıvırcık Tüylü Retriever, Curly Hairy Retriever

Retriever türkçe anlamı “gidip-getiren” demektir. En eski ingiliz av köpek cinsleri arasında yer alır. En üstün özelliği ise suya düşmüş avları çok hızlı getirmesidir. Bu köpek türünün çok sayıda melez türü vardır.

Sevecen ve oyuncu köpekler arasında yer alan bu türün boyu 55 cm, ağırlığı ise 28 kg’ı bulmaktadır.

6. Düz Tüylü Retriever

Melez retriever köpek cinsleri arasında yer alır. Lesser Newfoundland köpek cinsi ile Labrador Retriever köpek ırkının çiftleştirilmesi sonucu meydana gelen bir köpek ırkıdır. İnsancıl bir köpek olan düz tüylü retriever’lerin boyları 55 cm’i bulurken, ağırlıkları 30 kg’a kadar çıkabilmektedir.

7. Labrador Retriever

labrador retriever

Labrador Retriever köpek cinsleri , Kıvırcık Tüylü Retriever ve Düz Tüylü Retriever köpek cinslerinin çiftleştirilmesi sonu ortaya çıkan bir köpek ırkıdır. Çok iyi yüzücü köpek cinsleri arasında yer alan bu köpek ırkı, avını ağzında taşırken asla zedelemez. Evde beslenebilecek köpek cinsleri arasında bulunan Labrador Retriever çocuklarla oynamayı da çok sever.

Boyları genellikle 60 cm, ağırlıkları da 30 kg kadardır.

8. Golden Retriever

golden retriever

En büyük av köpek cinsleri arasında yer alır. Çok iyi koku alır. Ayrıca, hızlı bir koşucu ve yüzücüdür. Avını zedelemeden taşır. Eğitimi kolay olan köpek cinslerindendir. Çocuklarla arası çok iyidir ve oyun oynamayı çok sever. Boyları 70 cm’i bulurken, ağırlıkları 32 kg kadardır.

9. Chesapeake Bay Retriever

chesapeake bay retriever

Suya düşen avları getirmede çok üstün bir köpek türüdür. Amerikalılar tarafından üretilen bu köpek cinsinin tüyler su tutmaz. Soğuğa karşı da oldukça dayanıklıdır. Boyları 60 cm, kiloları 31 kg civarında değişir.

10. İngiliz Spaniel Köpeği

British Spaniel Dog, İngiliz Spaniel Köpeği

Üstün koku alma yetenekleri sayesinde av köpeği olarak ciddi bir ün kazanmıştır. Görünümü nedeniyle süs köpeği ve görev köpeği olarak da kullanılmaktadır. Boyları 45 cm, kiloları 15 kg’ı bulmaktadır.

11. İrlanda Su Spaniel Köpeği

İrlanda Su Spanieli, Irish Water Spaniel

Eski irlanda köpek cinsleri arasında yer alır. Eski pers imparatorluğunda bulunan yazıtlarda ismi geçen bir köpek ırkıdır. Tüyleri çok dikkat çekicidir. Spanieli köpek cinslerinin en dayanıklısı bu köpek cinsidir. Çok iyi bir av köpeği olmasının yanı sıra, görünümünden ötürü salon köpeği olarakta kullanılmaktadır. Boyları 60 cm, ağırlıkları 30 kg.

12. İngiliz Cocker Spaniel

ingiliz cocker spaniel, British Cocker Spaniel

İyi bir av köpeğidir. Boyları 40 cm’i bulurken, ağırlıkları 15 kg’a kadar çıkabilmektedir.

13. İngiliz Springer Spaniel

ingiliz springer spaniel, British Springer Spaniel

Eski ingiliz av köpek cinsleri arasında yer alır. Çok hareketli olduğu için ismi springer olarak konulmuştur. Springer “sıçrayan” demektir. Soğuğa karşı dirençli olan bu köpek türünün boyları 45 cm ve ağırlıkları 21 kg’ı bulabilmektedir.

14. Cocker Spaniel

Cocker Spaniel

Özellikler çulluk avında çok başarılı olan av köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Ağzına aldığı avı zedelemez. Boyları 65 cm, kiloları ise 11 kg kadardır.

15. Clumber Spaniel

Clumber Spaniel

1790’lı yıllarda yetiştirildiği bilinen bu köpek türü ismini ingiliz dükü olan Dük Clumber‘den almıştır. Boyu 35 cm, ağırlığı 22 kg civarındadır.

16. Tarla Spaniel

Field Spaniel

İyi bir av köpeği değildir. Bu yüzden çok yaygın değildir. Melez köpek cinsleri arasında yer alır. Sussex köpeği ve Cocker Spaniel köpek türünün çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir. Boyu 45 cm, kilosu 18 kg civarındadır.

17. Sussex Spaniel

sussex spaniel

İngiltere’nin Sussex bölgesinde yetiştirilmiştir. İyi iz sürücü köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Avlarına yaklaştıkça havlama seslerini de arttırırlar. Boyu 38 cm, kilosu 18 kg kadardır.

18. Welsh Spaniel

welsh spaniel

En eski köpek cinsleri arasında bulunan welsh spaniel’in yaklaşık 1000 yıllık geçmişi vardır. İyi bir av köpeğidir. Genellikle 42 cm boya ve 17 kg ağırlığa kadar çıkabilmektedirler.

19. Griffon Köpeği

Griffon dog

Çok yaygın olmayan bu köpek cinsi, hollandalılar tarafından türetilmiştir. İyi bir av köpeği değildir. Günümüzde süs köpeği olarak kullanılmaktadır. Boyları 50 cm, ağırlıkları 25 kg civarındadır.

20. Weimaraner Köpeği

weimaraner, weimaraner dog

Almanların kraliyet sarayının ismi olan “weimaraner” ‘den adını alan bu köpek türü çok zeki ve kolay eğitilebilen köpek cinsleri arasında yer almaktadır. İyi bir av köpeği olmasının yanı sıra, bekçi köpeği ve polis köpeği olarakta kullanılmaktadır. Boyları 60 cm’i bulurken, 35 kg ağırlıklarına kadar çıkabilmektedir.

21. Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel köpek cinsleri , fazlasıyla beslenen köpeklerdir. Özellikle de ev hayatına uyum sağlamalarından dolayı insanların ilk tercihleri arasındadır. Eğitimleri iyi sağlandığı taktirde uysal ve sevimli canlılardır. Ancak sosyalleştirme sağlanmadığı sürece diğer insanlara karşı savunma alırlar. Sahiplerine aşık olarak büyürler. Saldırgan ve inatçı değillerdir. Bu ırklar av konusunda başarılı köpek cinsleri arasında yer alır.

Her zaman neşelidirler. Neşesinden ve mutluluğundan taviz vermezler. Kuyruklarını sallayarak mutluluklarını gösterirler. American Cocker Spaniel ırkları akıllıdırlar. Kolayca uyum sağlarlar, eğitilirler ve itaat kurallarını çabucak öğrenirler. Bu köpeklerin eğitimleri sağlanmadığı taktirde davranışları kaçınılmaz olur. İnatçı, sürekli havlayan ve huysuz canlılar olabilirler. Eğitimleri ve enerji ihtiyaçları hiç bir zaman aksatılmamalıdır. Aksi taktirde söz dinlememe huyları vardır.

Kara Avı Köpekleri

Özellikler kara avı için yetiştirilmiş köpek cinsleridir. Genellikle fiziksel olarak yüksek boylu ve uzun bacaklıdırlar. Hızlı koşarlar ve avını yorarak yakalarlar. Dünya’da bu tarz avlanma birçok ülkede yasaklanmış olmasına rağmen, kara avı köpeklerinin popülaritesi hiç kaybolmamıştır.

1. Afgan Tazısı

afgan tazısı

Tüm köpek cinsleri arasında en soylu köpek türüdür. Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Afganistan mağaralarında bulunan çizimlerde, bu köpeğin resimleri de bulunmuştur. Mısır firavunlarının da kullandığı soylu köpekler arasında yer almıştır.

İyi bir av köpeği olsada, görünüşü onu artık salon ve süs köpeği olarak kullanılmaya itmiştir. Boyları 63 cm’i bulurken, kilosu 30 kg’a kadar çıkabilmektedir.

2. İrlanda Kurt Tazısı

irlanda kurt tazısı

Uzun bacaklı av köpekleri arasında en uzun olan köpek cinsidir. Eskiden geyik ve kurt avlarında kullanılan bu köpeğin boyu 80 cm ve ağırlığı 55 kg’ı bulmaktadır.

3. Greyhaund (İngiliz Tazısı)

greyhaund i̇ngiliz tazısı, Greyhaund British Greyhound

İngiliz tazısı olarak bilinen bu köpek, dünyanın en hızlı köpeği‘dir. Yaklaşık 4000 yıl önce mısır firavunlarının gözde köpekleri arasında yer almıştır. Günümüzdeki en pahalı köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Yarış köpeği olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Hırçın ve sinirli bir yapısı vardır. Bu yüzden aile ile beslenebilecek köpek cinsleri arasında yer almaz.

4. Rus Kurt TazısıBorzoi

borzoi, rus kurt tazısı, rus kurt köpeği

Diğer bir ismi Borzoi olan bu köpek türünün geçmişi çarlık rusyasına dayanmaktadır. Soğuğa karşı çok dayanıklı bir köpek türüdür. Sinirli bir yapısı vardır. Günümüzde salon köpeği ve süs köpeği olarak kullanılmaktadır. Boyları 70 cm ve ağırlıkları 40 kg civarında değişmektedir.

5. İskoç Geyik Tazısı

Scottish Deer dog, İskoç Geyik Tazısı

Soylu köpek cinsleri arasında yer alır. Diğer bir ismi İskoç Kraliyet Köpeği de olan bu köpeğin geçmişi 16.yy’a kadar dayanmaktadır. Daha çok geyik avlarında kullanılmaktadır, çünkü bu alanda ciddi bir yeteneği vardır. İrlanda Kurt Tazısı ile çok karıştırılmaktadır. Yaklaşık boyları 75 cm ile ağırlıkları 42 kg civarındadır.

6. Saluki – Gazel Tazısı

saluki

Saluki olarakta adlandırılan bu köpek türü de soylu köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Mısır firavunlarının beslediği köpekler‘dendir. Ayrıca, günümüzde bulunan mağara resimlerinde yer alan en eski köpek türüdür.

Firavunlar bu köpek türünü Gazel isimli geyikleri avlamada kullanmışlar. Bundan dolayı ismi Gazel Tazısı olarak konulmuş. Sinirlendiği zaman aşırı tepki verebilirler. Boyları 67 cm ve kiloları 28 kg kadardır.

7. Rodezya Aslan Tazısı

Rhodesian Ridgeback, Rodezya Aslan Tazısı

Bir diğer ismi Rhodesian Ridgeback olan bu köpek türü çok cesurdur. Çok büyük avların bile üstüne hiç korkmadan gidebilirler. Sinirli bir yapısı vardır. Ancak, sahibine çok bağlıdır. Hatta sahibinden başka kimseye itaat etmez.

Av köpeği olmasının yanı sıra, iyi bir bekçi köpeği olarakta bilinirler. Boyları 42 cm, ağırlıkları ise 32 kg kadardır.

8. Bloodhaund Köpeği

bloodhound, bloodhound köpek, bloodhound dog

En eski köpek cinsleri arasında yer alır. Bu köpek türü, suçluları bulmakta iyi bir ün kazanmıştır. Bu yüzden bu köpeğe “soylu tazı” anlamına gelen bloodhaund ismi verilmiştir.

9. Tilki Tazıları

Tilki tazılarının birçok çeşidi vardır. Ama bu çeşitleri birbiriyle neredeyse aynı özellikleri taşır. Tilki avlamak için kullanılırlar. Boyları 60 cm ile kiloları 30 kg civarındadır.

10. Norveç Geyik Tazısı

Norveç Geyik Tazısı, Norwegian Deer Whisper, Norwegian Deer Whisper dog

Türkiye’de alman kurt köpeği olarak bilinen ama görüntüsüyle Alman Shepherd köpeğini de anımsatan bu köpek türü çok zeki ve sadık köpek cinsleri arasındadır. Aynı zamanda bekçi köpeği olarakta kullanılmaktadır.

Eski köpek cinsleri arasında bulunan norveç geyik tazısı 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Vikinler’in bu köpek türünü bekçi köpeği olarak kullandığı bilinmektedir. Soğuğa çok dayanıklı olan bu köpeklerin boyları 50 cm’e erişirken, ağırlıkları 24 kg’ı bulabilmektedir.

11. Whippet Köpeği

whippet, whippet köpeği, whippet dog, whippet köpek

Çok iyi bir av tazısı köpeğidir. Genellikle tavşan avı için kullanılan köpek cinsleri arasında başı çeker. Yarış köpeği olarakda kullanılmaktadır. Saatte 50 km hıza kadar çıkabilen bu köpek 183 metrelik mesafeyi de 12 saniye de alabilmektedir. Boyları 50 cm ve ağırlıkları 10 kg kadardır.

12. Basenji

basenji köpek, basenji, basenji dog

En eski av köpekleri arasında bulunur. Soylu köpeklerden sayılır. Mısır firavunlarının avcılık yaparken kullandığı köpek cinsleri arasında bulunur. Eski çağlarda Gazel avında sıklıkla kullanılmıştır. Çok zeki olduklarından dolayı, eğitime çabuk karşılık verirler. Boyları 40 cm, ağırlıkları 10 kg’ı bulur.

13. Harrier Köpeği

harrier köpek, harrier, harrier dog

En eski av köpeklerinden olan Harrier köpekleri tavşan avı için kullanılmaktadır. 13.yy’a kadar dayanan geçmişleri vardır. Boyları 50cm ile kiloları 20kg’dır.

14. Bassethaund Köpeği

basset hound dog, basset hound köpek, basset hound köpeği, bassethound

Çok üzgün bir surata sahip olan bu köpek türü pek çok alanda kullanılmaktadır. Çok iyi koku alırlar ve çok iyi iz sürerler. Çocuklarla iyi anlaşan bir köpek türüdür. Boyları 35 cm, kiloları 22 kg kadardır.

15. Dachshaund Köpeği

dachshund köpek, dachshund, sosis köpek

Almanya kökenli olan bu köpek türünün isminin anlamı “porsuk” demektir. 16.yy’da porsuklara karşı kullanıldığı için Dachshaund ismini almıştır. Günümüzde av köpeği olarak kullanılmasa da, süs köpeği ve evde beslenebilecek köpek cinsleri arasında çok yaygındır.

Bu köpek cinsinin 3 türü vardır. Bunlar sırasıyla;

 • Uzun Tüylü Dachshaund,
 • Düz Tüylü Dachshaund,
 • Wirehair Dachshaund.

Boyları genellikle 22 cm’i bulurken, ağırlıkları 10 kg’a kadar çıkabilmektedir.

16. Beagle

beagle

Beagle köpek cinsleri en sadık ırklardandır. Dış görünüşüyle de oldukça dikkat çekici ve sevimlidirler. Uysal olmaları ile bilinirler. İnsanlarla araları iyi olması sayesinde sıkça beslenen köpek cinsleri arasında yer alır. Beagle ırkları meraklı, sosyal, içgüdüleri yüksek ve akıllıdırlar. Avlanmada oldukça iyidirler. Kolayca öğrenirler ve eğitimleri iyi geçer. Bu köpek cinsleri ‘nin içgüdüleri fazla olması nedeniyle uzaktaki tehditleri bile algılayabilirler.

Doğa canlısı olması sayesinde enerjileri de fazladır. Sahipleriyle vakit geçirmekten hoşlandıkları için yalnızlığı sevmezler. Sahipleriyle oyun oynamayı çok severler. İlgisiz kalamazlar. Beagle köpek cinsleri ilgiye düşkün canlılardır. İlgisiz ve yalnız bırakılmamalıdır. Aksi taktirde küsebilir ve inatçı tavırlar sergileyebilirler. Kararlı olmaları da dikkat çeken yönlerinden biridir. Ne istediklerini bilirler ve doğru yaklaşım sağlarlar.

Terrier Köpek Cinsleri

Terrier köpek cinsleri genellikle salon köpeği ve süs köpeği olarak kullanılmaktadır. Ama avcı köpeği olarakda ciddi kabiliyetleri vardır. İsmi ise “Terra” olan latince bir kelimeden gelmektedir. Anlamı ise “toprak” demektir.

Terrier’ler eski zamanlarda, toprağın altındaki porsuk ve fareleri yakalarlarmış. Hatta, yakın geçmişte, avrupayı istila eden farelerin mücadelesinde de bu köpeklerden çok fayda sağlanmıştır.

1. Airdale Terrier Köpeği

airedale terrier, airedale terrier dog, airedale terrier köpek

Dünyanın en iyi terrier köpek cinsleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Çok iyi avcı köpekleri arasındadır. Oldukça hareketli, çevik ve cesaretli bir köpek cinsidir. Aynı zamanda yüzme kabiliyeti de çok yüksektir.

Bu terrier köpek türü ismini 1870 yıllarında ingiltere’de ki Aire isimli ırmaktan almıştır. 1870 yıllarında bu köpek türü, su samuru avında kullanılmıştır.

Çocuklarla çok iyi anlaşabilen ve aynı zamanda evde beslenebilecek köpekler arasında yer alan Airdale Terrier köpeğinin diğer bir ismi de Su Terrieri‘dir. Boyları 58 cm, ağırlıkları 23 kilo civarındadır.

2. Bull Terrier Köpeği

terrier bull, Bull Terrier dog, bull terrier köpek

Yasadışı köpek dövüşlerinde çokça kullanılan bu köpek cinsleri aslında çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Ağırlıkları 23 kg ve boyları 50cm’i bulabilmektedir.

3. Stanfordshire Bull Terrier Köpeği

staffordshire bull terrier, Staffordshire Bull Terrier

Bu köpek türü, 1800’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Melez köpek cinsleri arasında yer alır. İngiliz Bulldog ve Eski İngiliz Terrier köpek cinslerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu terrier cinsi köpeklerde dövüşlerde sıkça kullanılmaktadır. Boyları 45 cm ve ağırlıkları 16 kg civarında değişir.

4. Welsh Terrier Köpeği

welsh terrier, welsh terrier dog, welsh terrier köpek

Welsh Terrier köpeğinin bir diğer ismi de Gal Terrier‘dir. Geçmişte görev köpeği olarak sıklıkla kullanılmıştır. Tarlalardaki zararlı fare ve diğer hayvanların mücadelesinde kullanılan köpek cinsidir. Çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedir. Boyları 40 cm, kiloları ise 11 kg kadardır.

5. İrlanda Terrier Köpeği

irlanda terrier, ireland terrier, ireland terrier dog, irlanda teriyeri

Zamanında ingilterenin en bilinen terrier köpek cinsleri arasındaydı. “Korkusuz” anlamına gelen Daredevil ismi ise bu köpeğin bilinen bir diğer ismidir. Çok cesurdur. Zekidir ve sadıktır. Bu yüzdende çok çabuk eğitilebilir. Boyları 45 cm ile ağırlıkları 12 kg kadardır.

6. Kerry Blue Terrier Köpeği

kerry blue terrier, kerry blue terrier dog, mavi kerry

Mavi İrlandalı ve Mavi Kerry olarak bilinen bu köpek cinsi ismini Kerry Kontluğu’ndan almıştır. Soylu köpek cinsleri arasındadır. Çok cesur ve itaatkardır. Boyları 45 cm ve ağırlıkları 15 kg civarındadır.

7. Manchester Terrier Köpeği

manchester terrier, terrier manchester

Esmer Terrier ve Kara Terrier bu köpek cinsinin diğer isimleridir. Fare yakalamada çok usta bir köpek türüdür. Evde besleyecekler için sıkıntı yaratabilir. Çünkü bu köpek türü her çıtırtıya havlamaktadır. Apartmanda beslenebilecek köpekler arasında değildir. Boyları 38 cm ile kiloları 8 kg’dir.

8. Tilki Terrier Köpeği

terrier fox, fox terrier dog, tilki terrier, fox köpek, foks terrier

Avcılık konusunda çok iyi bir terrier cinsidir. Özellikle tilki avında kullanılmaktadır. Dünya’da en çok yetiştirilen terrier cinsleri arasında yer alır. Çocuklarla çok iyi anlaşabilirler. Çok zekidirler ve eğitime elverişlidirler. Hatta o kadar zeki hayvanlardır ki sirkler de bile kullanılmaktadır. Boyları 38 cm ve ağırlıkları 8 kg olan bu köpek cinsinin 2 türü vardır;

 • Düz tüylü tilki terrier,
 • Karışık tüylü tilki terrier.
9. Bedlington Terrier Köpeği

bedlington terrier, bedlington terrier dog

Porsuk ve fare avlarında çok yetenekli bir köpektir. Boyları 38 cm ve ağırlıkları 11 kg’dır.

10. Lakeland Terrier Köpeği

lakeland terrier, lakeland terrier dog

Bu köpek türü tilki avında kullanılan bir terrier türüdür. Sadece sahibine bağlanabilir. Boyları 34 cm ile ağırlıkları 7 kg’a kadar gelebilmektedir.

11. Dandie Dinmont Terrier Köpeği

dandie dinmont terrier, dandie dinmont terrier dog

Bu terrier cinside çiftçinin dostu olmuştur. Özellikle su samuru, porsuk ve fare avında çok iyidir. İskoç kökenli olan bu terrier cinsi köpeğin boyu 25 cm, ağırlığı ise 9 kg’a kadar gelebilmektedir.

12. Cairn Terrier Köpeği

cairn terrier, cairn terrier dog, cairn terrier köpek

İngilterenin en eski köpek türleri arasında yer almaktadır. Porsuk ve fare avında kullanılmış olan bu terrier köpek cinsleri günümüzde evde beslenebilecek köpekler arasına girmiştir. Boyları 25 cm ve ağırlıklarıysa 6,5 kg kadardır.

13. Border Terrier Köpeği

border terrier, border terrier dog, border terrier köpek

Melez köpek cinsleri arasında bulunan bu terrier cinsi köpek, Dandie Dinmont ve Bendligton köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Tilki avında çok yetenekli olan bu terrier cinsi köpek, aynı zamanda ev köpeği olarakda uygundur. Boyları 30 cm ve kiloları 7 kg kadardır.

14. Beyaz Terrier Köpeği

white terrier, white terrier dog, beyaz terrier

Melez bir türdür. Cairn terrier ve Dandie Dinmont Terrier cinslerinin çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir. Sadece sahibine bağlanabilir. Ev köpeği olarak çok uygundur. Ancak küçük yaşlarda beslenmeye başlanması tavsiye edilmektedir. Boyu 25 cm ila ağırlığı 4.5 kg’ı bulmaktadır.

15. Sealyham Terrier Köpeği

sealyham terrier, sealyham terrier dog

Porsuk avında çok iyi olan bir köpek ırkıdır. Aynı zamanda iyi bir ev köpeğidir. Boyları 25 cm ve ağırlıkları 9.5 kg civarındadır.

16. İskoç Terrier Köpeği

aberdeen terrier, i̇skoç terrier, aberdeen terrier dog

İskoç terrieri ve diğer ismi Aberdeen Terrier köpeğidir. Ünlü köpek cinsleri arasında yer alır. İskoçların milli köpeği ünvanına sahiptir. Boyları 25 cm, kiloları 9 kg kadardır.

17. Skye Terrier Köpeği

skye terrier, skye terrier dog

300 yıllık bir mazisi bulunan terrier cinsi köpektir. Dünyanın en akıllı köpekleri arasında yer alır. Aynı zamanda dünyanın en anlayışlı köpek cinsleri arasında da bulunmaktadır. Boyları 22 cm, ağırlıkları 11 kg’dır.

18. Avustralya Terrier Köpeği

avustralya terrier, australian terrior, avusturya terrier, australian terrier, australian terrier dog

Yeni köpek cinsleri arasında bulunmaktadır. Evde ve apartmanda beslenebilecek köpek cinsleri arasında yer alır. Boyları 23 cm, kiloları 6 kg kadardır.

19. Yorkshire Terrier Köpeği

yorkshire terrier, yorkshire terrier dog, teacup yorkshire terrier, terrier yorkshire, yorkshire köpek, köpek yorkshire terrier, yorkshire terrier cup, yokşair köpek

Oyuncak veya süs köpeği olarak yaygın beslenen bir terrier köpek türüdür. Boyları 23 cm, kilosu ise 3,5 kg’ı bulabilmektedir.

20. Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull, güçlü yapısıyla dikkat çeken köpek cinsleri arasındadır. Kaslarının fazla olmasıyla ilgi görmektedir. Güçlü çeneleriyle oldukça özgüvenli ırklardır. Kendilerine çok fazla güvenleri vardır. Çok güçlü köpek cinsleri arasında yer alır. Bu özellikleri ile tanınan pitbull cinslerindendir. Koruma duyguları çok fazla olması nedeniyle sahiplerini kimseyle paylaşamazlar.

Tehlikeli bir durum sezdikleri zaman saldırgan olabilirler. Amerikan Pitbull köpek cinsleri genel olarak cesur, korkusuz, güçlü ve saldırganlardır. Diğer köpek ırklarıyla anlaşamazlar. Ancak bu durum tamamen eğitim durumlarına bağlıdır. Sakin ve doğru eğitildikleri zaman sabırlı olabilirler. Yine de bir başka köpekler ile yalnız bırakılmaması gereken bir ırktır. Çok dayanıklı ve sağlam olmalarıyla bilinirler. Çoğu zaman inatçı olurlar ve başka ırklara tahammül bile edemezler.

Başlıca Spordışı Köpek Cinsleri

Bu köpek cinsleri salon köpekleri ve süs köpekleri kategorisine girmektedir. Tüm süs köpek cinsleri açıklamaları ile birlikte şunlardır.

1. Affenpinsher Köpeği

affenpinscher, affenpinscher dog, Affenpinsher, maymun terrier, monkey terrier

Türkçe anlamı “Maymun Terrier” olan bu süs köpeği alman asıllıdır. Melez köpek cinsleri arasında bulunmaktadır. Minyatür Pinscher ve Brüksel Griffon tülerinin çiftleştirilmesi sonucu oluşmuş bir köpek türüdür. Küçük köpek ırkları arasında bulunan bu köpeğin boyu 25 cm, kilosu ise 3,7 kg kadardır.

2. Chihuahua Köpeği

Chihuahua, Chihuahua dog, chihuahua köpek, şivava köpek, köpek chihuahua, chiwawa köpek

Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Dünyanın en küçük köpeği olan bu köpek türünün boyu 12 cm, ağırlığıysa 1,7 kg’dır. Geçmişi azteklere kadar dayanmaktadır. Geçmişte bu köpeklerin sürüler halinde domuz avladıkları bilinmektedir.

3. Caniche Poodle Köpeği

caniche poodle, caniche poodle dog, standart poodle, poodle köpek, toy poodle, kaniş puudle, kaniş, kaniş köpek

Bu köpeğin türkçe ismi ise Kaniş Puudıl köpeğidir. Dünyanın en çok beğenilen köpek cinsleri arasında yer alır (resmi olarak). Alman kurtlarından sonra, dünyadaki en yaygın köpeklerdendir. Geçmişte av köpeği olarak kullanılsada, günümüzde çok iyi birer süs köpeği olmuştur.

Kaniş kelimesinin anlamı ise “Küçük Ördek” demektir. Bu köpeğe kaniş denmesinin sebebide çok iyi yüzücü olmasındandır. Dünya’da 3 çeşit kaniş türü vardır. Bunların en küçüğünün boyu 27,5 cm iken en büyüğünün boyu 50 cm’i bulmaktadır.

4. İngiliz Oyuncak Spaniel Köpeği

cavalier king charles spaniel, british toy spaniel, english toy spaniel, charles spaniel

En eski oyuncak köpek cinsleri arasındadır. Melez bir köpek türüdür. Çin köpekleri ile malta köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu oluşmuştur. Bilinen ismi Kral Charles Spaniel olan bu köpek gerçek bir süs köpeğidir. Boyları 23 cm, ağırlıkları 4,2 kg’dır.

5. İtalyan Tazısı

italian greyhound, italian greyhound dog, i̇talyan tazısı, boo köpek

Dünyanın en küçük tazı cinsidir. Melez köpek cinsleri arasında bulunur. En eski köpek türlerinden olan italyan tazısı aynı zamanda çok soylu bir köpektir. Yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Roma, bizans, yunan ve mısır imparatorluklarında soyluların köpeği olmuştur. Evde beslenecek köpekler arasında yer alır. Boyları 25 cm, kiloları ise 4 kg kadardır.

6. Japon Spaniel Köpeği

japanese spaniel, japanese spaniel dog, japon spaniel

İsmi japon olsada, kökeni çin’dir. En eski köpek türlerindendir. Aynı zamanda Küçük köpek türleri arasında olan bu köpek yaklaşık 2500 yıllık geçmişe sahiptir. Apartmanda beslenebilecek köpekler arasındadır. Boyları 22 cm, ağırlıkları 4 kg kadardır.

7. Kelebek Köpeği

butterfly dog, papillon, papillon köpek, kelebek köpek

Kelebek köpeği ismini kulaklarının kelebek gibi açılıp kapandığından dolayı almıştır. Soylu bir köpek olan kelebek köpeği, saraylarda ve kraliyet ailelerinde sıklıkla yer almıştır. Boyları 30 cm, ağırlıkları da 5,2 kg’ı bulmaktadır.

8. Malta Köpeği

maltese dog, malta köpeği

En eski köpek türlerindendir. Yaklaşık 3000 yıllık geçmişe sahiptir. Yunan ve Roma dönemlerindeki soylu kadınların vazgeçilmez köpekleri arasında yer almıştır. Günümüzde en pahalı köpek cinsleri arasındadır. Pahalı ev köpekleri arasındadır. Boyları 20 cm, kiloları 3,2 kg kadardır.

9. Lhasa Apso Köpeği

lhasa apso, lhasa apso dog

Ufak köpek cinsleri arasında yer alan bu köpek türü Tibet manastırlarındaki rahipler tarafından yetiştirilmiş bir köpek ırkıdır. Boyları 25 cm, ağırlıkları 6,8 kg kadardır.

10. Minyatür Griffon

miniature griffon, miniature griffon dog, Minyatür Griffon, Soytarı Köpeği

Minik köpek cinsleri arasında bulunan Minyatür Griffon köpeğinin bir diğer ismide Soytarı Köpeği olarak bilinmektedir. Melez bir köpek türüdür. Belçika çoban köpeği ve Alman affenpincher köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Türün en büyük cinslerinin ağırlıkları 4,5 kg’dır.

11. Minyatür Bull Terrier Köpeği

miniature bull terrier, miniature bull terrier dog, minyatür bull terrier, terrier mini, bull terrier özellikleri

Güzel bir süs köpeği türüdür. Boyları maksimum 35 cm, ağırlıklarıysa 9 kg’dır.

12. Minyatür Pinscher

miniature pinscher, miniature pinscher dog, minyatür pinscher, pincher kopek, pinçır köpek, pinscher özellikleri, minyatür doberman, pinscher köpek

Alman kökenli süs köpeklerindendir. Minyatür doberman olarakta bilinir. Sinirli bir yapısı vardır. Boyları 33 cm, ağırlıklarıysa 3,5 kg kadardır.

13. Minyatür Dachshund Köpeği

miniature dachshund, miniature dachshund dog, minyatür dachshund

Güzel bir süs köpeğidir. Maksimum ağırlıkları 5 kg’dır.

14. Minyatür Schnauzer Köpeği

miniature schnauzer, miniature schnauzer dog, minyatür schnauzer, schnauzer köpek

Apartmanda beslenilen köpek cinsleri arasında bulunur. Alman kökenli bu köpek türünün boyu 30 cm, ağırlığı 7 kg’ı bulabilmektedir.

15. Jack Russel Terrier

jack russell terrier, jack russell terrier dog, jack russell, jack russell dog, jack dog, terrier jack russel, jake russel

Maske filminde de rol almış dünyaca ünlü köpek cinsidir. Çok hareketli ve zekidir. Boyları 35 cm, ağırlıkları ise 4,5 kg’ı bulmaktadır.

16. Avustralya İpek Terrier Köpeği

australian silky terrier, avustralya i̇pek terrier, silky terrier

Avustralya’nın en çok sevilen sus kopekleri arasında yer alan bu köpek türü melez’dir. Avustralya Terrier köpeği ile Yorkshire Terrier köpeğinin çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir. Aşırı enerjik bir köpek türüdür. İdeal bir ev köpeğidir. Boyları 23 cm, ağırlıkları da 4,5 kg’dır.

17. Siyah-Tunç Renkli Terrier Köpekleri

english toy terrier, ingiliz oyuncak terrier, english toy terrier dog

Apartmanda beslenebilecek köpek türlerinden değildir. Çok fazla ses çıkartır. Diğer ismi “ingiliz oyuncak terrier” olan bu köpek cinsinin ağırlığı en fazla 3,2 kg kadardır.

18. Pekin Köpeği

beijing dog, pekin köpeği, pekinez köpek, pekines köpek

En eski köpek cinsleri arasında yer alır. Diğer ismide “aslan köpeği” ‘dir. Yaklaşık 2000 yıllık geçmişe sahiptir. Boyları 20 cm, kiloları ise 4,5 kg kadardır.

19. Pomeranian Köpeği

pomeranian dog, pomeranian köpeği, pomeranian, pomeranian köpek

Apartmanda beslenebilecek köpek cinsleri arasında yer alır. Küçük köpekler arasında bulunur. Dünyanın en tatlı köpek cinsleri arasında yer alır. Çok sevimli olan bu köpek türünün boyu 20 cm ve ağırlığı 3 kg olabilmektedir.

20. Schipperke Köpeği

schipperke dog, schipperke köpeği

Harika bir ev köpeğidir. Belçika kökenli olan bu köpek ırkı, eskiden gemilerde maskot olarak kullanılırmıştı. Boyları 30 cm, ağırlıkları 6,7 kg kadardır.

21. Bulldog Köpeği

bulldog, buldog köpeği, bulldog köpek, köpek bulldog, buldog, bu dog

En güzel köpek cinsleri arasında bulunan bu köpek en eski ingiliz köpekleri arasında yer alır. Boyları 38 cm, ağırlıkları 23 kg civarındadır.

22. Boston Terrier

boston terrier

Boston terrier köpekleri melez köpek cinsleri arasındadır. Bull Terrier ve Bulldog köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Boyları 35 cm, kiloları ise 7 kg kadardır.

23. Pug Köpeği

pug dog, pug köpek, pug, pug cinsi köpek

Pug köpeği de oldukça popüler bir köpek cinsidir. Büyümeyen köpek cinsleri arasında bulunan bu köpeğin birçok ismi bulunmaktadır. Carlin, Pag veya Karlin olarakta isimlendirilmektedir. Soylu köpekler arasında yer alır. Boyları 28 cm, ağırlıkları ise 14 kg’a kadar çıkabilmektedir.

24. Shetland Çoban Köpeği

shetland shepherd dog, shetland çoban köpeği, şetland çoban köpeği

Türkçe ismi Şetland çoban köpeği olan bu köpek türü iskoç kökenlidir. Boyları 30 cm, ağırlıkları 3,5 kg civarındadır.

25. Chow Chow Köpeği

chow chow dog, çov çov köpek, chow chow köpek, cin aslani, cin aslanı köpek, cin aslanı, cin aslani kopek, aslana benzeyen köpek

Türkçe okunuşu Çov Çov köpeği olan bu köpek türü çin’de çok popüler süs köpeği cinsleri arasında yer alır. Aslana benzediği için bu köpeğe çin aslanı ismide verilmektedir. Bu köpeğin çok özel bir özelliği vardır. Dili tamamen siyah renktedir. Bu köpek türünden başka hiçbir köpekte bu özellik yoktur. Sadece sahibine itaat eder ve ilgi gösterir. Boyları 50 cm, kiloları ise 25 kg kadardır.

26. Bichon Frise

Bichon Frise

Bichon Frise, 7-10 cm uzunluğuna sahip sevimli köpek cinsleri arasındadır. İnsan canlısı olarak bilinirler. Sahipleriyle vakit geçirmeye bayılırlar. Bağımsız karaktere sahiptirler. Sevgi dolu, huysal, cesur ve oyuncu canlılardır. Kibar olmaları sayesinde durduk yere havlamazlar. Ev içerisinde beslenebilecek köpek cinsleri arasında gösterilir.

Bichon Frise köpek cinsleri bahçe ortamına uyumlu değillerdir. Çabucak sıkılabilirler. Sahipleriyle aynı evin içinde yaşamak isterler. Çok sadık olmalarından dolayı çocuklar ile oyun oynamaya bayılırlar. İnatçı ve sinirli değillerdir. Tüy yapıları dikkat çekicidir. Bakımları da bir hayli kolaydır. Bu ırklar sosyallerdir. Diğer canlılarla iletişimleri oldukça fazladır. Aynı evin içinde başka bir köpek ırkıyla kalabilirler. Bichon Frise ırkları mutlu ve her yaşam ortamına ayak uyduran canlılardır.

Paylaş
Önceki İçerikOrkinos Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikGreat Dane Köpek Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here