Büyük Beyaz Köpekbalığı Özellikleri

0
472
Büyük Beyaz Köpekbalığı, Beyaz Köpekbalığı
Büyük Beyaz Köpekbalığı, Beyaz Köpekbalığı

Yaygın olarak büyük beyaz köpekbalığı olarak bilinen bu köpekbalığı türleri ortalama boyları 5 ile 6 metre arasında değişiklik gösteriyor. Ancak ele geçirilen örneklerine bakıldığında 11 metre boyutlarında da beyaz köpek balığına denk gelinmiştir. Beyaz köpekbalığının fiziksel özelliklerine bakıldığında gövdesi torpido şeklinde sivri burunlu alt ve üst çene dişleri birbirine benzer özelliklerde olan ve aynı zamanda tırtıklı, üst dişlerin alt dişlere oranla biraz daha geniş ve gövdesinin üst kısımları gri renkten kahverengi tonuna dönüşen özelliklere sahiptir.

Beyaz Köpekbalığı Yaşam Çizgisi

Beyaz köpekbalığı yavrulayan türlere ait bir balık çeşididir. Genellikle 1 yıla yakın bir hamilelik dönemi geçirirler ve doğumları ile birlikte ortalama 5 ile 14 adet yavrularlar. Olgun dişi beyaz köpek balıklarında genellikle göğüs çizgilerinde ısırık izleri görülebiliyor. Bu durum erkek beyaz köpek balıklarının çiftleşme esnasında dişi beyaz köpek balıklarını ısırdığını gösteriyor.

Beyaz köpekbalığı genel olarak kemikli balıklar ile beslenirler. Aynı zamanda deniz kaplumbağaları, omurgalı balıklar, denir memelileri, foklar, deniz kuşları ve deniz aslanları ile besleniyorlar. Beyaz köpek balıkları genellikle sıcak iklimleri tercih ediyorlar. Aynı zamanda tropikal sular ile daha sıcak bölgelerde yaşam sürmeyi severler.

Beyaz Köpek Balığı Uzun Mesafe Avcısıdır

Beyaz köpekbalığı türü yaşamlarına çok iyi adapte olan balık türlerinden birisidir. Çene yapıları oldukça kuvvetlidir. Dişleri eskiyerek düşer ve yenisine yenileri çıkar. Aynı zamanda algılama özellikleri ile birlikte avlarını 1.6 Kilometre mesafeden algılayarak harekete geçmelerini sağlar. Beyaz köpek balıklarının beslenme alışkanlıkları genellikle çok iyi bilinmiyor. Avlarına kendisini fark ettirmeden yaklaşır ve aniden avlar.

Özellikle foklar ve deniz aslanları beyaz köpekbalığı türünün kendilerine geldiğini fark etmezler. Oldukça sinsi ve yavaş ilerleyerek avını gafil avlar. Avını fark ettiğinde acele etmez. Öncelikle avını süzer ve uygun bir anı yakalar. Uygun bir anı yakaladığında avına çok yavaş bir şekilde yaklaşır ve avını kontrol altına alarak avlar. Genellikle algıladığı avları kendisinden kaçamayacak hale gelir. Oldukça etkili bir gücü ve hızı söz konusudur. Yüzerken sessiz ve derinden yüzerek avına yaklaşır.

Paylaş
Önceki İçerikDevasa Köpek Balığı Megalodon !
Sonraki İçerikKatil Köpek Balığı Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here