En Büyük Köpek Cinsleri Nelerdir? | +25

0
366
büyük köpek cinsleri, dünyanın en büyük köpeği, büyük köpekler, en büyük köpek, büyük köpek ırkları, iri köpekler, iri köpek cinsleri, büyük ırk köpekler, dev ırk köpekler
büyük köpek cinsleri, dünyanın en büyük köpeği, büyük köpekler, en büyük köpek, büyük köpek ırkları, iri köpekler, iri köpek cinsleri, büyük ırk köpekler, dev ırk köpekler

Büyük köpek cinsleri herkes tarafından sevilmez. Ama birçok kişi de özellikle büyük köpek cinsleri beslemeyi tercih eder. En büyük köpek cinsleri genellikle yükseklik ve kg olarak hesaplanır. Bazı köpek ırkları, genetik yapısı itibari ile çok fazla büyüyebilmektedir. Büyük köpek ırkları genellikle 45 kg ve üzerindeki köpek cinsleri grubundan oluşur.

Tabi bazı köpek cinsleri o kadar büyümektedir ki bir çok kişiyi hayrete düşürebilmektedir. Kayıtlara geçen dünyanın en büyük köpeği daha doğrusu en ağır köpeği 166 kg ile Benedictine isimli St. Bernard cinsi köpektir.

Eğer büyük köpek cinsleri arasında seçim yapamıyorsanız, mutlaka bu listemizi okumalısınız. Sizler için dünyanın en büyük köpek cinsleri listesini hazırladık.

Dünyanın En Büyük Köpek Cinsleri Listesi | Resimli

1. Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği

Büyük köpek cinsleri arasında yer alan kafkas çoban köpeği, özellikle Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Kuzey Kafkasya bölgelerinde çok popülerdir. Bu iri köpekler arasında yer alan köpek türü, iri kemikli ve kaslı bir yapıya sahiptir. Dişileri 70 cm ve erkekleri 75 cm boyuna kadar büyüyebilmektedir.

2. İngiliz Mastiff

İngiliz Mastiff

İngiliz mastiff köpeği vücut kütlesi bakımından dünyanın en büyük köpekleri arasında yer alır. Geçmişi ise M.Ö. 6.yy ‘a kadar uzanmaktadır. Büyük köpek cinsleri arasında gösterilen ingiliz mastiff’lerin ağırlıkları 113 kg‘ı bulabilmektedir. Bugüne kadar kayıtlara geçen dünyanın en büyük mastiff köpek cinsinin ağırlığı ise 156 kg‘ı bulan Zorba isimli köpektir.

3. Newfoundland

Newfoundland

Başlarda balıkçıların kullandığı görev köpeklerinden olan Newfoundland cinsi köpekler müthiş yüzme yeteneğine sahip olan büyük köpek cinsleri arasında yer alır. Bazı ülkeler ise bu köpekleri arama kurtarma görevlerinde başarılı bir şekilde kullanmaktadır. Büyük ırk köpekler arasında olan newfoundland’ler 90 kg‘a kadar büyüyebilmektedir. Kayıtlara geçen en büyük newfoundland köpek cinsinin ağırlığı ise 120 kg‘dır.

4. Komondor

Komondor

Komondor diğer ismi Paspas Köpeği olan bu ilginç köpek türü de büyük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Komondor daha çok bekçilik görevlerinde kullanılan iri köpek cinsleri grubundadır. Bu köpek türünün dişileri 70 cm uzunluk ve 50 kg ağırlığı bulurken, erkekleri 80 cm uzunluk ve 60 kg ağırlığında olabiliyor.

5. İskoç Geyik Tazısı

İskoç Geyik Tazısı

Eskiden kırmızı geyikleri avlamak için kullanılan uzun boylu köpek cinsleri ‘ndendir. Büyük köpek cinsleri arasında yer alan iskoç geyik tazılarının dişileri 70 cm ve 43 kg‘ı bulurken, erkekleri 80 cm ve 50 kg ağırlığına kadar büyüyebilmektedir.

6. Napoli Mastiff

Napoli Mastiff

İngiliz mastiff köpekleri kadar büyük olmasada, en büyük köpek cinsleri arasında yer alan mastiff türüdür. Evine ve ailesine karşı aşırı koruyucu olan napoli mastiff‘i büyük köpekler arasında en akıllı cinslerden birisidir. Erkeklerin ağırlığı 60-70 kg olurken, dişileri 50-60 kg‘ı bulabilmektedir.

7. Saint Bernard (St. Bernard)

Saint Bernard

Dağ kurtarma görevlerinde yer alan büyük köpek cinsleri arasında bulunmaktadır. Saint bernard köpekleri isviçre alplerinde beslenen çok popüler bir köpek türüdür. En büyük köpekler ‘den olan bernard köpekleri 90 cm uzunluk ve 120 kg ağırlığı bulabilmektedir. Kayıtlara geçen dünyanın en ağır saint bernard köpeği ise 166 kg ile Benedictine isimli bir köpektir.

8. İrlanda Kurt Tazısı

İrlanda Kurt Tazısı

Avcı ve aynı zamanda bir koruma köpeği olan irlanda kurt tazısı büyük köpek cinsleri grubundadır. M.Ö.7000 yıllarına kadar uzun ve köklü bir geçmişi olan bu büyük köpekler cinsleri 80 cm uzunluğuyla bilinen tüm köpeklerin en uzun olan türüdür. Ağırlıkları ise dişilerde 48 kg, erkeklerde de 55 kg‘ı bulmaktadır.

9. Siyah Rus Terrier

Siyah Rus Terrier

1940 yıllarında sovyetler birliğinin askeri alan kullandığı bu köpekler yaklaşık 17 ırkın kanını taşımaktadır. Büyük köpek cinsleri arasında yer alan siyah rus terrier cinsi 78 cm uzunluk ve 60 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir. Ortalama ömürleri 14 yıl olan bu dev ırk köpekler çok zekidir ve eğitime çok uygundur.

10. Great Dane

Great Dane

En popüler büyük köpek cinsleri arasında yer alan Great Dane veya Danua cinsi köpekler de oldukça iri cüsseye sahiptir. Aslen bir alman köpeği olan Danua’lar 76 cm‘in üzerinde yüksekliğe sahip, dünyanın en uzun köpeklerindendir. Kayıtlara geçen dünyanın en uzun danua cinsi köpeğinin yüksekliği 112 cm ile Zeus adında bir köpektir. Dünyadaki en büyük köpek ırklarından olan great dane’ler çok dost canlısı köpeklerdir. Ömürleri ise 6 ila 8 yıldır (10 yaşının üzerinde yaşayanlarda bilinmektedir).

11. Leonberger

Leonberger

Aslana benzeyen köpek cinslerinden olan Leonberger de büyük köpek cinsleri grubunda yer alır. Almanya’nın Leonberg kentinde türetilen büyük cins köpekler ‘dir. Erkek bireylerinin boyları 75 cm‘e kadar çıkarken ağırlıkları ise 52 kg‘ı bulabilmektedir. Çok sadık, zeki ve nazik olan bu hayvanlar çok iyi birer aile köpeğidir. Yaklaşık ömürleri ise 7 yıldır.

12. Tosa Inu

Tosa Inu

Eskiden Tosa isimli bir japon eyaletinde savaşmak için yetiştirilen büyük köpek cinsleri ‘ndendir. Tosa inu köpekleri güçlü ve nadir köpek cinslerindendir. Yaklaşık boyları 82 cm olan Tosa inu’ların ağırlıkları ise 60 ila 100 kg arasında değişmektedir.

13. Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği

İsviçre’de çobanlara eşlik eden büyük köpek cinsleri arasında yer alan Bernese dağ köpekleri beyaz göğüsleri, pas renkleri ve siyah ağırlıklı tüyleri ile çok belirgin ırklardandır. Dev köpek cinsleri grubunda olan Bern dağ köpekleri 70 cm uzunluk ve 57 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir.

14. Boerboel

Boerboel

Büyük köpek cinsleri arasında bulunan ve aynı zamanda koruyucu köpek ırklarından da olan Boerboel köpekleri güney afrika kökenlidir. 70 cm uzunluk ve 100 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedirler. Çok itaatkar ve zeki köpeklerdir. Yaşadıkları aileyi benimserler ve koruyucu özellik gösterirler. Çocuklu aileler için uygun bir köpek türüdür.

15. Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği

Türk köpek ırklarından olan anadolu çoban köpeği, daha sonraları amerika’da geliştirilmeye çalışılmıştır. Yaklaşık 6000 yıllık köklü bir geçmişe sahip büyük köpek cinsleri arasındadır. Bu büyük köpek türleri 80 cm boy ve 68 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir. Yaklaşık ömürleri ise 11 yıldır.

16. Tibet Mastiff

Tibet Mastiff

Tibet mastiff köpekleri eskiden Tibet, Çin, Nepal ve Orta Asya‘da ki göçebelerin yetiştirdiği büyük köpek cinsleri ‘ndendir. Kalın kürkü ve kaslı bir yapısı vardır. Boyları 83 cm ve ağırlıkları 72 kg olabilmektedir.

17. Dogo Arjantin

Dogo Argentino

Dogo argentino, arjantinde büyük avları avlamak için yetiştirilen kısa tüylü ve kaslı büyük köpek cinsleri arasında yer alır. 76 cm yükseklik ve 55 kg ağırlığı bulabilmektedir.

18. Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Büyük İsviçre Dağ Köpeği

İsviçre alplerinde yetiştirilen büyük köpek cinsleri arasındadır. Bu köpek türü, tüm isviçre dağ köpeklerinin en büyüğü ve en eskisidir. 72 kg ağırlığa ve 76 cm boyuna kadar büyüyebilmektedir.

19. Bully Kutta

Bully Kutta

Pakistan mastiffi olarak da bilinen Bully kutta köpeklerinin soyu, nesli tükenmekte olan Alaunt soyundan gelmektedir. Büyük köpek cinsleri grubunda olan Bully kuttalar, genellikle baskın beyaz renge sahiptir. En büyük köpek türleri arasında olan bu köpekler 90 cm boy ve 95 kg ağırlığında olabilmektedir. Eğitime çok uygun olan köpeklerdendir.

20. Bordeaux Mastiff

Bordeaux Mastiff

En eski fransız köpek ırklarından olan Bordeaux mastiffi büyük köpek cinsleri ‘ndendir. Çok kaslı ve güçlü bir köpek türüdür. Geçmişte birçok alanda kullanılmıştır (arabaları çekmekte dahil). Çok uzun olmayan ama ağırlıkları ile dunyanin en buyuk kopegi türlerinin arasına girebilen bir cinstir. 68 kg‘ın üzerinde ağırlıkları vardır. Çok çabuk hastalanabilen köpeklerdendir. Bu yüzden ortalama ömürleri de diğer köpeklerden en kısa olanıdır. Yaklaşık 5-6 yıl yaşayabilmektedirler.

21. Kangal Köpeği

Kangal Köpeği

Sivas kangal köpekleri en büyük köpek cinsleri arasında gösterilmektedir. 81 cm boy ve 66 kg ağırlığa ulaşabilmektedir. Çok hızlı ve çevik bir köpektir. Dev köpek ırkları arasında olan kangallar saatte 50 km hıza ulaşabilmektedir.

22. Landseer

Landseer

Newfoundland köpek türüne çok benzeyen büyük köpek cinsleri arasında bulunan aykırı bir köpek türüdür. Bu iri ırk köpekler 80 cm yükseklik ve 80 kg‘ın üzerinde ağırlığa ulaşabilmektedir. Çok nazik ve sevecen köpek türleridir. Denize düşenleri kurtarmada kullanılan Landseer köpekleri, eğitime çok elverişlidir.

23. Akbaş Köpek

Akbaş Köpek

Büyük köpek cinsleri arasında gösterilen Akbaş köpekleri 64 kg ağırlığa ve 86 cm yüksekliğe kadar büyümektedir. Çok dayanıklı ve atik olan bu köpekler 11 yıl kadar yaşayabilmektedir.

24. Cane Corso

Cane Corso

Büyük köpek cinsleri ‘nden olan Cane Corso köpekleri, Napoli Mastiffleri ile akrabadır. Cane corso köpekleri çok iyi avcı köpekleridir. İtalyan köpek cinsleri arasında yer alır. Bu iri kopek ırkları 70 cm boy ve 50 kg ağırlığa çıkabilmektedir. Yaklaşık ömürleri ise 10-12 yıl arasındadır.

25. Kuvasz

Kuvasz

Kuvasz büyük köpek cinsleri arasında bulunan eski bir macar köpek cinsidir. Çift katlı kürk yapısına sahiptir. Oldukça çevik ve hızlıdır. Çobanlara sürüleri gütmede eşilik ederler.

Bonus: Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı

Dünyanın en büyük köpek cinsleri arasında yer alan bir diğer köpek türü de aksaray malaklısı ‘dır. Yakın geçmişe kadar, bu köpek türü anadolu çoban köpeğinin bir çeşidi olarak kabul ediliyordu. Ancak, yapılan araştırmalar neticesinde ve aksaray yöre halkının da gayretiyle, bu köpek türü de ayrı bir köpek türü olarak kendisini kabul ettirmeyi başardı.

Eğer aksaray malaklısına iyi bakılırsa, çok iri köpekler halini alabiliyor. Tam anlamıyla bir bekçi köpeğidir. Görüntüsü her ne kadar korkutucu olsa da, insanlara karşı çok ılımlı ve sabırlıdır. 100 kg’ın üzerinde ağırlığa kadar büyüyebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here