Çekiç Başlı Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?

0
443
çekiç başlı köpekbalığı, çekiç kafalı köpekbalığı, çekiç köpekbalığı
çekiç başlı köpekbalığı, çekiç kafalı köpekbalığı, çekiç köpekbalığı

Çekiç başlı köpekbalığı türü, bildiğimiz köpekbalığı türleri içerisinde en garip görünüşe sahip olanıdır. Çekiç başlı köpekbalığı bilimsel ismi Cephalofil ‘dir. Her ne kadar çekiç başlı köpekbalığı denilince tek bir tür aklımıza gelse de, bu köpekbalığı türünün tam 9 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Çekiç başlı köpekbalığı çeşitleri şunlardır;

  • Kanat başlı köpekbalığı,
  • Taraklı kaput başlı köpekbalığı (Scalloped Bonnethead),
  • Beyaz yüzgeçli çekiç başlı köpekbalığı,
  • Taraklı çekiç başlı köpekbalığı,
  • Kepçe kafalı köpekbalığı,
  • Büyük çekiç başlı köpekbalığı,
  • Kaput kafalı köpekbalığı,
  • Küçük gözlü çekiç başlı köpekbalığı,
  • Pürüzsüz çekiç başlı köpekbalığı,

Başlıca çekiç başlı köpek balığı türleridir.

Çekiç Başlı Köpekbalığı Özellikleri

Bu çekiç başlı köpekbalığı türlerinin en büyüğü Büyük Çekiç Başlı Köpekbalığı türüdür. Ve tam 6 metre boy ve 170 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir. Diğer çekiç kafalı köpekbalığı türleri ise en fazla 4 metreye kadar uzayabilmektedir.

Çekiç köpekbalığı türleri 25 ila 35 yıl arasında yaşayabilmektedir.

Bu çekiç kafalı köpekbalığı türünün gözleri çekiç şeklindeki kafasının dış kısımlarındadır. Bu göz yapısı ile 360 derecelik görüş açısına sahiptirler. Ama bu muazzam göz yapısının da bazı dezavantajları vardır. Öyleki, burnunun ucunu görmemek deyimi ile bire bir örtüşmektedirler. Gerçekten de burnunun ucu kör noktadır ve burnunun ucunu asla göremezler.

Kafa yapısı sayesinde, dalgıçların en kolay tanıyabildiği köpek balığı türlerindendir.

Çekiç başlı köpek balığı türünün bir başka özelliği ise çok keskin ve ani dönüşler yapabilmesidir. Böylece bu yetenek sayesinde avlarını yakalama şansları daha yüksektir.

Yaşam Alanları

çekiç başlı köpekbalığı yaşam alanları

Çekiç kafalı köpekbalığı türü sıcak suları sever. Dünyanın pek çok yerindeki sıcak ve tropikal sularda yaşar. Genellikle kıyı şeritlerinde yaşarlar. Çok sık karşılaşılmasa da bazen derin okyanuslarda da görünürler.

Duyu Özellikleri

Bu köpekbalığı türleri de diğer köpekbalıkları gibi benzer duyu özelliklerine sahiptir. Bu köpekbalıkları çok güçlü elektro reseptörlere sahiptir. Lorenzi Ampulası adı verilen bir organları bulunmaktadır. Bu organ sayesinde tüm canlıların yaydığı elektrik sinyallerini alabilmektedirler. O kadar güçlü hislere sahiptirler ki insan kalbinin ritmini bir kaç kilometre uzaklıktan bile alabilirler.

Sosyal Yaşamları

Büyük çekiç başlı köpek balığı türü dışındaki tüm çekiç başlı köpek balıkları sürüler halinde yaşarlar.

Avlanma

Çekiç kafalı köpekbalıkları gece avcılarıdır ve gece avlanırlar. Bu köpek balığı türü çok küçük bir ağız yapısına sahiptir. Bu yüzden, avcı durumundan av durumuna da dönüştüğü zamanlar sıkça olmaktadır.

Ama çekiç şeklindeki kafasının muazzam radar özelliği sayesinde, okyanus ve deniz tabanını sürekli dedektör gibi tararlar. Böylece, kuma saklanmış küçük avları bulurlar ve onlarla beslenirler.

Üreme

Bu köpek balığı türünün üremesi hakkındaki bilgiler çok azdır. Henüz tam olarak keşfedilmemiştir. Ama bazı bilgiler mevcuttur.

Çekiç başlı köpek balıkları aynı anda 20 ila 50 yavru doğurabilmektedir.

İnsan İlişkileri

Maalesef bu köpekbalığı türünün nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çünkü, birçok ülkede bu köpek balığı türü yakalanıp, yüzgeçleri kesilip sonra da yüzgeçsiz olarak deniz tekrar atılmaktadır. Yüzgeçsiz denize atılan bu köpek balıkları da doğal olarak kısa bir sürede yaşamlarını yitirmektedir. Bu köpek balıklarının bir numaralı düşmanı insanlardır.

Diğer yandan, bu köpek balığı türü insanlar için pek fazla tehdit oluşturmaz. İnsanlara saldırdığı pek fazla görülmemiştir. Çekiç başlı köpek balığı çeşitlerinin sadece 3 çeşidi insanlara saldırmaktadır.

Bu köpek balıkları insanlara saldırmadan önce bazı davranışlar sergiler. Tecrübeli dalgıçlar bu davranışları anlar ve ona göre hareket ederler. Aniden saldırmazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here