Chesapeake Bay Retriever Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
264
Chesapeake Bay Retriever, Retriever köpek cinsleri, Retriever köpek ırkları

Chesapeake Bay Retriever Amerika’da üretilmiş güçlü ve yapılı retriever köpek ırkları arasında yer alır. Av konusunda son derecede yetenekli bir av köpeği cinsidir. Güçlü vücuda sahip olması da bu ırkı özel kılmaktadır. Boyları ortalama olarak 30-37 cm arasında olmaktadır. Tüy renkleri genel olarak kızıl, kahve ve ten rengidir. Tüy yapıları dalgalıdır.

Oldukça sevimli ve mutlu köpek ırklardır. Chesapeake Bay Retriever oldukça iyi yüzücüdür. Dış görünüşleri de oldukça dikkat çekici, sevecen ve sevimlidir. Genel olarak bu köpek cinsleri saldırgan değildir. Avlanma içgüdüsüne sahip olmalarından dolayı kuş ve kedi gibi birçok canlıyı avlamaya çalışırlar.

Chesapeake Bay Retriever Özellikleri ve Eğitimi

Chesapeake bay retriever ırkları neşeli ve heyecanlı karakterleri ile ünlüdürler. Sevecen doğaları ile etraflarına neşe katarlar. Oyuncu olmalarından dolayı sakin değillerdir. Şımarık hareketlere bürünebilirler. Bu nedenle enerjilerini atmak gereklidir. Bu ırklar istekli ve cesurdurlar. Diğer canlılara karşı oldukça sevimlidirler. Ancak bir tehdit oluştuğunda havlayabilirler. Genellikle çocuklarla ve bebeklerle iyi anlaşır. Koruma içgüdülerine sahip olmasından dolayı insanlara da zarar vermez.

Sahiplerine düşkün ve aşıktırlar. Kolayca paylaşamazlar ve huysuz davranabilir. Sahiplerinden ayrı kalamazlar. Kaldıkları zaman şımarık hareketler ortaya çıkartarak, eşyalara zarar verebilirler. Bu ırkların bağımsız karakterleri vardır. Liderlik duyguları orta derecededir. Eğitim verildiği taktirde sahiplerini lider görecek ve itaatleri dinleyecektir. Chesapeake Bay Retriever ırkları istekli canlılar olmasından dolayı eğitimleri de kolaydır.

Temel itaatleri, kuralları ve genel eğitimleri kolayca öğrenebilirler. İlk defa bu ırka bakacaksanız eğitim süreçlerinde profesyonel destek almanız gerekebilir. Israrcı ve kararlı yapıları olmasına rağmen canları sıkıldıktan sonra itaatleri dinlemezler. Ayrıca, daha fazla inatçı ve şımarık olabilirler. Hareketli olmalarından dolayı bahçe ortamlarında eğitim verilmesi gerekir. Böylelikle sıkılmadan eğitimleri sağlanacaktır.

Chesapeake Bay Retriever Bakımı ve Beslenmesi

Chesapeake Bay Retriever ırklarının tüy yapıları sık ve kısa olmasından dolayı bakımları da bir hayli kolaydır. Ölü tüylerinin uzaklaştırılması gerektiğinden ince dişli taraklar tercih edilmelidir. Tüyleri kötü kokmaması adına gerektiği zaman yıkanmalıdır. Onlara özel olarak üretilen şampuanlar ile yıkanması gerekmektedir. Diğer şampuanlar tüylerine ve gözlerine zarar verecektir. Bu ırklar az miktarda tüy dökmektedir. Ancak yine de haftada 2 veya 3 kez tüyleri taranmalıdır. Egzersiz ihtiyaçları mutlaka yüzme ile karşılanmalıdır. Yüzmeyi aşırı sevmelerinden dolayı sudan uzak tutulmamalıdır.

Su ile iç içe olmalı ve yüzmesine izin verilmelidir. Böylelikle enerji ihtiyaçları da giderilecektir. Hareketsiz kalırlarsa istemsiz tuhaf davranışlar sergileyebilirler. Chesapeake Bay Retriever ırkları yemek yemeyi çok severler. Çok fazla mama verilmesi aşırı kilo almalarına sebep olabilir. Doyma hisleri az olmasından dolayı dikkat edilmelidir. Bu ırklara özel yemekler bulunmaktadır. Paketin üzerinde yazan miktara göre verilmesi daha faydalıdır. Sabah, öğlen ve akşam yemek verilmesi tavsiye edilmelidir. Saat düzeni ayarlayarak ve o saati kaçırmadan beslenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here