Chinchilla Kedi Özellikleri ve Bakımı

0
450
chinchilla kedi, chinchilla kedi özellikleri, chinchilla kedi bakımı, chinchilla kedi beslenmesi
chinchilla kedi, chinchilla kedi özellikleri, chinchilla kedi bakımı, chinchilla kedi beslenmesi

Chinchilla kedi türü çok uzun tüylere sahip olan kedi ırklarının başında gelmektedir. Dış görünüşleri oldukça sevimli ve uysaldır. Kolay kolay sinirlenmezler ve sakindirler. Sevgilerini sık sık belli etmeyi severler. Ancak karın bölgesine dokunulduğu zaman sinirlenebilirler.

Bu nedenle de onlara yaklaşım çok önemlidir. Chinchilla kedi ırklarının göz renkleri dikkat çekici özelliklerinden bir tanesidir. Parlak yeşil, mavi, siyah ve altın sarısı renklere sahiptirler. Tüyleri ise, beyazımsıdır. Burun bölgelerinde grimsi lekeler vardır.

Chinchilla kedileri genel yapılarına göre duygusaldır. Söz dinlemezler ve emir kipi cümlelerinden uzak dururlar. Çok fazla üstüne gidilirse agresif tavırlar sergileyebilirler. Bu ırka sevgi dolu yaklaşımınız oldukça önemlidir.

Chinchilla Kedi Irkı

Bu kedi ırklarının tüylerinin benzerliği nedeniyle Güney Amerika da yaşayan Chinchilla kemirgeninden gelmektedir. Çok eski zamanlarda keşfedilen Chinchilla kedisi Silver adındaki bir kedidir. Bu kedi, kedi yarışmalarında birden fazla ödül almıştır.

Dış görünüşleri güzel ve sevimli olmasının avantajıyla insanlar tarafından çok fazla beğenilmektedir. Bu ırklar İngiliz kökenli olan Sterling kedisi türünden gelmiştir. Chinchilla kedi cinsleri genel olarak uysal bilinmektedir.

Ailesine karşı sevecen yapıda olsalar da sıkıldıkları zaman ve sinirli oldukları an hırçın tavırlar sergilerler. Bu ırkların küsme gibi huyları da vardır. Onlara yaklaşımınız sakin olması gerekir. Aksi takdirde inatlaşabilirler. Chinchilla kedi cinsleri çok uzun ve sık tüylere sahiptir. Bakımları aksatılmadan yapılması kedinin sağlığı açısından önemlidir.

Chinchilla Kedi Cinsinin Bakımı

Chinchilla kedilerinin bakımına dikkat edilmelidir. Tüylerinin yapısından dolayı gün içerisinde en az 2 defa tüyleri fırçalanmalıdır. Tüyleri dökülmemesi ve karışmaması için taranması çok önemlidir. Chinchilla kedi cinsinin diğer ırklara göre bakımları oldukça zordur.

Daha fazla detay istemektedir. Yemek konusunda da seçici davranırlar. Et ve tavuk gibi yemekler sıkça verilmemelidir. Aksi takdirde ağız kokusu problemleri meydana gelecektir. Bu ırklara kuru mama verilmelidir.

Eğer kedi kısırsa, onlar özel kuru mamalar ile beslenmelidir. Aksi taktirde ciddi kilo kayıpları olabilir. Ayrıca hareketsiz ırklar oldukları için sabah ve akşam olmak üzere sadece 2 defa yemek verilmesi kilo almamaları için çok önemlidir.

Paylaş
Önceki İçerikAfrika Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikFars Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here