Chow Chow Köpek Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
358
chow chow köpek, çin aslanı

Chow Chow köpek türünün en önemli özelliği siyah dili ve arka bacakları olmasıdır. İlk bakıldığında dikkatleri çeken bu özelliğinin yanında çok sevimli bir görüntüye de sahiptir. Tek tip renge sahip olan chow chow köpek cinsleri hiçbir zaman parçalı renklerden oluşmuyor. Bunların yanı sıra Chow Chow köpekleri kulaklarının küçük aynı zamanda yuvarlak oluşu ve kafasının yuvarlak oluşuyla bir aslana benziyor. Zaten diğer isimleri de çin aslanı olarak bilinir.

Diğer köpeklerden ayıran özelliklerinden birisi ise Chow chow köpek birçok köpeğe göre özelikle kuyruk kısmında yoğun tüy bulunduruyor. Bu köpeklerin yaşadıkları alanlar ise bir şarta dayanmıyor. Sıcağa karşı duyarlı olan ve gerektiğinde dışarıda da yaşayabilen bu köpek türü egzersizleri yapıldığında ev içerisinde de bakılabiliyor.

Chow Chow Köpek Türünün Tarihi ve Özellikleri

Chow Chow köpek türünün geçimişi 2-3 milyon yıl öncesine kadar dayandırılabiliyor. Fosilleşmiş olan köpek cinsleri kalıntılarıyla birçok benzerliği bulunuyor. Özellikle Çin bölgesinde çok rastlanan ve çok önemi olan bir köpek türü Chow Chow köpek oluyor. Çin Chow Chow köpeklerini bazen avcı bazen taşıyıcı bazen de koruyucu olarak kullanmış ve kullanmaya devam ediyor. Fakat kişisel özellikleri bakımından tek bir sahibi olması gereken Chow Chow köpeklerinin bu şekilde kullanılması onları kendi içine dönük bir hale getirmiş gözüküyor.

Avlarda kullanılan bu tür kızak çekimlerinde de ilerleyen zamanlarda kullanılmaya başlanmış olarak gözüküyor. Bu köpeğin Çin dışına çıkması ise 1800’lere dayanıyor. Bu senelerin sonlarına yaklaşırken İngiltere’ye geldi, bu nedenle isminin Uzak Doğu ülkelerinden gelen eşyalarda kullanılan bir deyim olan Chow – Chow olarak kalmış gözüküyor. Zamanla dünyanın hemen her yerinde popüler bir köpek olmuştur. Özellikleri bakımından uslu bir görünüm çizen, bu köpeklerin koruyucu tarafları da bulunuyor. Tam anlamıyla dediğim dedik bir özellik gösteriyor.

Chow Chow Köpek Bakımı ve Eğitimi

ChowChow köpeklerinin özellikle uzun tüyleri dikkat çekiyor. En çok bakıma ihtiyaç duyulan yer de uzun tüyleri oluyor. Tüylerin her zaman güzel görünebilmesi için bakımının atlanmaması önemli oluyor. Özellikle bazı mevsimlerde yoğun olarak tüy dökmeye başlayan bu köpeklerin bakımının atlanmaması gerekiyor. Tembelleşme özelliği gösterebilecek bir köpek olduğu için günlük olarak egzersizlerini yapmak da gerekiyor. Bakımını yaparken kuru şampuan ile yıkanılabileceği de unutulmamalıdır.

Eğitim konusunda ise Chow Chow köpek türü biraz inatçı oluyor. Doğuştan inatçılık özelliği bulunan ve bağımsız hareket etmeyi seven bu köpekleri ilk baştan itibaren eğitmek gerekiyor. Öğretilmek istenen komutlar tutarlı olduğunu ve amacı olduğunu anladıklarında bunları uygulamaya geçiriyorlar. Sosyalleştirilmeleri de oldukça önem taşıyor. Hem çoğu köpekleri de etkisi altına almak isteyen bir tür olmaları hem de saldırgan olabilme ihtimalleri sosyalleştirmenin önemli olmasının nedenleri arasında yer alıyor. Küçük yaşta kedilerle tanıştırılması ve iyi bir eğitimin sağlanması Chow Chow köpeklerini çok iyi bir evcil hayvan konumuna getiriyor.

Paylaş
Önceki İçerikPug Köpek Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi
Sonraki İçerikEvde Beslenebilecek Köpekler Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here