Ciklet Balığı Türleri Nelerdir?

1
3583
ciklet-baligi, ciklet-baligi-turleri, ciklet-turleri, ciklet-baligi-bakimi, akvaryum-ciklet-baligi, ciklet-baligi-ozellikleri
ciklet-baligi, ciklet-baligi-turleri, ciklet-turleri, ciklet-baligi-bakimi, akvaryum-ciklet-baligi, ciklet-baligi-ozellikleri

Ciklet balığı akvaryum hobisi ile uğraşan kişiler tarafından oldukça popüler balık türlerindendir. Günümüzde pek çok ciklet balığı türü akvaryumlarda beslenebilmektedir. Yazımızda ciklet balıkları hakkında kısa bilgiler ve ciklet balığı türleri nelerdir sorusunun cevaplarını vereceğiz.

Ciklet balıkları tatlı su balığıdır. Sadece çok az ciklet türü tuzlu suya dayanıklıdır. Bunun dışında bir çoğu tatlı suda yaşamını sürdürebilir.

Ciklet türleri suriye, ürdün, iran, hindistan (güney kesimleri) ve madagaskar’dan gelmektedir. Ancak, ciklet balıklarının büyük çoğunluğu afrika, güney amerika ve orta amerika’dan gelmektedir. Sadece süs balığı ve akvaryum balığı olarak yetiştirilmemektedir. Bazı türleri besin olarak yenilebilmektedir. Bu yüzden bazı ülkelerde ciklet balığı yetiştiriciliği için özel balık çiftlikleri bulunmaktadır.

Yaklaşık 1000’den fazla ciklet balığı türü bulunmaktadır. Ve bu çiklet türlerinin neredeyse tamamında iki yanal hat ve bir çift burun deliği bulunmaktadır.

Dünya’da ki en büyük ciklet balığı 50 cm boya sahiptir. Ancak cikletlerin bir çoğu küçük balıklardır. Cikletler üreme esnasında parlak renklere bürünürler.

Akvaryumcular cikletleri çok fazla severler. Çünkü, bu akvaryum balığı insanlarda ki annelik iç güdülerine sahiptir. Cikletler yavrularına bakarken oldukça fazla özen gösterirler. Bu yüzden bu balık türü ciddi anlamda sevilir.

Cikletlerin büyük türleri yavaş yüzmelerine rağmen oldukça çekici görünürler. Bu durum insanlara bu balığı izlerken büyük keyif vermektedir.

Cikletler akvaryum da beslenecekse, muhakkak saklanabileceği ortamı oluşturmak gerekir. Ayrıca, ciklet balığı üremesi için akvaryumların geniş olması gerekmektedir.

Küçük ciklet türleri toplu akvaryumlarda rahat ve güvenilir bir şekilde beslenebilir. Bazı cikletler ise bunun aksine, sadece kendi türündeki balıklar ile bakılabilir. Ama ciklet türlerini bir araya getirmeden önce dikkatli bir araştırma yapılması gerekir. Çünkü, farklı ortamlardan gelen ciklet balıkları genelde birbirine uymayan su koşullarına ve sıcaklığa ihtiyaç duyarlar.

Ciklet Balığı Türleri

Başlıca ciklet türleri şunlardır;

Başlıca ciklet türleridir. İlerleyen yazılarımızda bu ciklet türleri hakkında daha detaylı olan beslenme ve bakımları gibi önemli ve faydalı bilgilere yer vereceğiz. Yazımız hakkında her türlü yorum ve önerileri alttaki yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here