Çizgili Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri

2
607
çizgili yunus balığı
çizgili yunus balığı,çizgili yunus türü,çizgili yunus cinsi,çizgili yunus memelisi,çizgili yunus

Bilimsel ismi Stenella coeruleoalba olan çizgili yunus tüm dünya ile birlikte Türkiye’nin de ılıman sularında yaşayan bir yunus türüdür. Ve Stenella cinsindendir. Çizgili yunus bu ismin yanı sıra mavi beyaz yunus ve Euphrosyne yunusu isimleri ile de tanınır. Çizgili yunus aynı zamanda üzerinde en fazla araştırma yapılmış olan yunus türlerinden de biridir. Her ne kadar bu yunuslar Stenella cinsinden olarak kabul edilse de 1999 senesinde yapılan araştırmalar bu yunusların aslında bayağı yunus, Atlantik dönücü yunus ve Atlantik benekli yunus ile yakın akraba olduklarını göstermiştir.

Çizgili Yunus Balığı Türü ve Fiziksel özellikleri

Çizgili yunus balıkları doğumda 10 kilo ağırlığında ve yaklaşık olarak 1 metre boyunda oldukları bilinmektedir. Bu yunus türünün erişkin dişileri 2,4 metre, erişkin erkekleri ise 2,6 metre boya ulaşabilir. Ağırlıklarıysa dişilerde 150 erkeklerde ise 160 kilo kadardır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çizgili yunus üzerinde en fazla araştırma yapılan yunus türleri arasında yer alır ve bu araştırmalar neticesinde bu türün Akdeniz’de yaşayan dişilerinin cinsel olgunluğa 12 yaşında, Pasifik’te yaşayan dişilerinse 7-9 yaşında ulaştığı görülmüştür. Ortalama yaşam süresi 55-60 sene olan çizgili yunusların hamilelikleri ise 12 ay yani 1 sene sürer ve bu yunusların her hamilelikleri arasında ortalama olarak 3-4 sene kadar ara vardır.

Çizgili yunus memelisinin vücutlarının altı beyaz ya da pembe renklidir. Gözlerinin altından vücutlarının yan kısmındaki yüzgeçlere dek uzanan koyu mavi çizgileri vardır. Ayrıca kulaklarının arka kısmından da iki mavi çizgi daha çıkar. Dudakları beyazdır.

Popülasyon

Çizgili yunuslar Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın hemen her yerinde yaşarlar ve tüm dünyadaki toplam popülasyonlarının iki milyon civarında olduğu düşünülmektedir. Ancak Japonya’da uzun süredir bu yunuslar avlanmaktadır. Sürek avı şeklinde yapılan bu avlarda bir günde 8000-900 çizgili yunus avlanarak öldürülmüştür. 1980 senesinde Japonya’da avlanmaya sınır getirilmesi sayesinde bu sayı yılda 1000 yunusa çekilmiştir. Elbette yılda 1000 yunus avlansa da bunun yanı sıra hastalıklar, balıkçı ağlarına takılmalar, gemi seferlerinin yoğunluğu gibi nedenler de çizgili yunusların popülasyonunu olumsuz yönde etkileyen etkenler arasında yer almaktadır.

Çizgili yunus balığı cinsi hiçbir şekilde doğal ortamları dışında bakılamayan bir yunus türüdür. Bu yunusların yakalanıp bakılmaya çalışılması yakalanan çizgili yunusların besin almayı reddetmesi nedeni ile ölümle sonuçlanmıştır. Yani çizgili yunuslar bir akvaryumda ya da diğer herhangi kapalı bir ortamda asla bakılamayan bir yunus türü olarak da tanınırlar.

Paylaş
Önceki İçerikAfalina Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri
Sonraki İçerikAtlantik Benekli Yunus Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here