Clumber Spaniel Özellikleri, Beslenmesi ve Bakımı

0
229
clumber spaniel, clumber spaniel köpek, clumber spaniel dog, clumber spaniel özellikleri, clumber spaniel bakımı, clumber spaniel beslenmesi, clumber spaniel eğitimi
clumber spaniel, clumber spaniel köpek, clumber spaniel dog, clumber spaniel özellikleri, clumber spaniel bakımı, clumber spaniel beslenmesi, clumber spaniel eğitimi

Bu köpeğin ırkı genel olarak nadir köpek ırkları arasında gösterilmektedir. Clumber spaniel köpek türünün ağır bir köpek türü olduğunu söylemek mümkündür. Genişçe bir göğüs yapısına sahip olmakla beraber göğüs yapısının derin olduğunu da söylemek kesin olacaktır.

Kafa yapısının büyük ve kare şeklinde olduğu açıkça görülebilir. Aynı zamanda kulakları da büyüktür. Dalgalı tüylere sahiptir. Yüz şeklinin yere sarkık bir görünüme sahip olduğunu kesindir. Göz rengi amberdir. Alın çıkıntıları belirgin bir şekildedir. Gözler ve kulaklar yere bakmaktadır. Burunları geniş bir yapıya sahiptir.

Kalın boyuna sahip olan clumber spaniel köpek türünün bacak boyları kısa, tüylüdür. Clumber Spaniel köpek ırkının güçlü olduğu bilinmelidir. Kuyrukları kısa olan bu ırkın, rengi beyaz olmakla beraber, sarı veya turuncu lekelerinin olduğu köpekte açıkça görülebilir. Tüyleri kalın, gür ve yumuşaktır.

Av köpeklerinden biri sayılan bu köpek cinsleri huylarının çok iyi olduğu bilinmektedir. Zeki ve kibar bir yapıya sahip bu ırkın, saldırgan olduğu söylenmez. Fakat tanımadığı kişilere de pek yakınlık sağladığı da görülmemiştir. Yabancı kişilerle arkadaşlık kurmazlar.

Oyun oynamayı seven bu köpek ırkı, çocukları da aynı şekilde sevmekte olan bir ırktır. Birlikte olduğu hayvanlar ile arasının çok iyi olacağı bilinmelidir. Kibar köpek türü olduğundan çok sert eğitimler verilmemelidir.

Bunun sonucunda köpeğin inatçı bir karaktere bürüneceği bilinmelidir. Önceden de bahsedilen gibi bıldırcın ve sülün gibi kuşları avlama da profesyonel olduğu gözlenmektedir.

Clumber Spaniel Eğitimi ve Bakımı

Clumber spaniel eğitimi ve bakımı pek zor değildir. Bu köpek ırkını besleyenlerin, genelde köpeğin tüylerine bakım göstermesi gerekir. Köpeğin tüylerini düzenli bir şekilde taramak, makasla kesip düzeltmek, fırçalamak gibi bakımları köpekten mahrum etmemek gerekir. Aynı zamanda gözler ve kulaklara bakım yapılmalıdır. Kulak temizliğinin yapılması köpek bakımı için önemlidir.

Eğitimi konusunda ise kişi yine pek zorlanmayacaktır. Zeki bir ırk olduğundan, eğitimi çok sert bir şekilde uygulamak doğru olmayacaktır. Sert eğitim sonucu köpeğin inat yapacağı bilinmelidir. Bu köpek ırkının egzersizi sevdiği söylenebilir.

Yavru ve genç Clumber Spanieller yürüyüşleri, dışarıda oyun oynamayı seven bir ırktır. Fakat olgun Clumber Spanieller, ağır olacaklarından yavru ve genç türlere göre farklılık gösterecektir.

Clumber Spaniel Beslenmesi

Clumber spaniel beslenmesi büyüdükçe değişen bir yapıya sahiptir. Köpek büyüdükçe beslenmesi de onunla beraber büyüyecektir. Mama ile beslenen bu türe, et gibi yemekler vermek doğru olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here