Cüce Sazan Balığı (Cüce Topminnow) Özellikleri ve Bakımı

0
403
cuce-sazan-baligi, cuce-topminnow-baligi, sivrisinek-baligi
cuce-sazan-baligi, cuce-topminnow-baligi, sivrisinek-baligi

Cüce Sazan Balığı akavryum balık yetiştiricileri arasında sivrisinek balığı olarak da bilinir. Akvaryum canlı doğuran balık türleri arasında olan Cüce Sazan Balığı’nın çok ilginç özellikleri vardır.

Bu balık türü 8. en küçük balık türüdür. Aynı zamanda gelişmiş canlı doğuran balıklarının da en küçük omurgalı balık türüdür. Küçük olması nedeniyle, genellikle kendi türündeki balıklar ile beslenebilen bir balıktır. En popüler akvaryum balıkları arasında da başı çeken bir türdür.

Eğer cüce sazan besleyecekseniz, akvaryum da bol miktarda bitki olması şart. Suyun akıntısı ise hafif ve yavaş olacak şekilde ayarlanmalı. Eğer su koşullarını iyi ayarlarsanız ve balığınızı canlı yemler ile beslerseniz, bu balığın üremesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Canlı doğuran cüce sazanı ayrıca sivrisinek yumurtaları ile beslerseniz, renginin güzelleştiğini farkedebilirsiniz. Aynı sinek balığı türü gibi, bu balıkta sıtma hastalığı ile mücadele de kullanılmakta olup, tüm dünya’ya satılmaktadır.

Cüce Sazan Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Heterandria formosa

Türkçe İsmi: Cüce Sazan Balığı, Cüce Topminnow Balığı, Sivrisinek Balığı

Familyası: Poeciliidae

Anavatanı: Amerika’nın güneydoğu kesimleri

Boyutu: Erkeği 2 cm, Dişisi 4,5 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 17-26 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,5-7,5 pH

Optimum Su Sertliği: 25 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımlarında yaşar

Üreme Şekli: Yavrularını canlı doğurur

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Cüce Sazan Balığı hem etçil hemde otçul beslenen canlı doğuran akvaryum balık türlerindendir. Canlı, dondurulmuş gıdalar ile beslenebilir. Sivrisinek larvaları (yumurtaları) en sevdiği yiyeceklerdendir. Bunların haricinde pul yemler ve küçük yeşil yemler ile de besleyebilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikHusky (Sibirya Kurdu) Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi
Sonraki İçerikRam Balığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here