Dalmaçyalı Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
226
dalmaçyalı, dalmaçyalı özellikleri, dalmaçyalı köpek, dalmaçyalı bakımı, dalmaçyalı beslenmesi, dalmaçyalı eğitimi, dalmatian, dalmatian dog
dalmaçyalı, dalmaçyalı özellikleri, dalmaçyalı köpek, dalmaçyalı bakımı, dalmaçyalı beslenmesi, dalmaçyalı eğitimi, dalmatian, dalmatian dog

Dalmaçyalı hemen herkesin bildiği ve sevdiği benekli ve insan canlısı bir köpek türüdür. Genellikle kısa tüylü beyaz üzerine siyah ya da kahverengi beneklere sahiptir. Bilimsel ismi Canis lupus familiaris olan bu köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10 ile 13 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Oyuncu, zeki, samimi, cana yakın ve enerjik tavırları ile kolaylıkla kendilerini sevdirip benimsetirler. Aslında beyaz olarak dünyaya gelen bu köpeklerin benekleri sonradan ortaya çıkar. Bir defada 15 yavruya kadar doğum yapabilen bu köpek cinsleri avcılık ve koruyuculuk eğitimine de müsaittirler. Yapı olarak çok saldırgan olmayan bu köpekler eğitilme şekline göre farklı psikolojilere de sahip olabilirler.

Dalmaçyalı Eğitimi ve Bakımı

Dalmaçyalı köpeklerinin hafızaları oldukça güçlüdür. Ancak bu köpeklerin eğitim süreci için gerekli olan şey sabırdır. Ödüllendirildiklerinde ya da cezalandırıldıklarında bunu asla unutmazlar. Aynı zamanda düzenli bir eğitim isteyen bu köpekler ödül – ceza yapısına göre daha çabuk öğrenirler.

Ancak yine de hırs yapmaması açısından eğitimde şiddetten her zaman kaçınılmalıdır. Aksi halde tüm iyi davranışlar ters tepebilir. Deneyimli bir köpek eğitmeni tarafından eğitilen dalmaçyalı köpekleri her zaman daha kolay öğrenirler. Bakımı konusunda da özellikle kulaklarına çok dikkat edilmeli ve rutin muayenesi yapılmalıdır. Çünkü bu köpekler sağır olmaya yatkındır.

Bunun yanında yılın belirli zamanları tüy dökerler ve fırçalanmaları gerekir. Ayrıca dalmaçyalı insan canlısı olduğu için kapalı ve karanlık ortamlarda yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü böyle bir muamele ile karşılaşması tutarsız ve tehlikeli davranışlar sergilemesine sebep olur. Ayrıca bu köpek ırkı soğuk havalara karşı dayanıksızdır. Bu nedenle daha çok evde beslenmesi gereken bir köpek türüdür.

Dalmaçyalı Beslenmesi

Beslenme konusunda dalmaçyalı da diğer köpek türleri ile benzer özellikler gösterir. Özellikle beyaz ve kırmızı eti seven bu ırk köpek mamaları ile de kolaylıkla beslenebilir. Ancak çok soğuk su vermek boğazlarının üşütmesine neden olur.

Soğuğa karşı oldukça hassas olan bu köpeklere soğuk gıda verilmemelidir. Ayrıca ödül mamalarına bayılan bu köpekler, bu mamalar için her şeyi yapabilirler. Diğer köpekler gibi dalmaçyalıların da süt ve süt ürünlerinden uzak durması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here