Damalı Ciklet Balığı Özellikleri Neler?

0
471
damali-ciklet-baligi
damali-ciklet-baligi

Damalı Ciklet Balığı bakımı zor akvaryum balıkları arasında yer alır. Bu akvaryum ciklet balığı türü daha çok uzman ve deneyimli akvaryumcular için idealdir. Damalı Ciklet Balığı yaşamı için akvaryumun çok iyi bir filtre sistemine sahip olması gerekir. Akvaryum suyunun ise yumuşak olması ise bu balığın yaşamı için ideal koşullardan birisidir.

Damalı Ciklet Balığı 1 erkek 1 dişi halinde veya 1 erkek 2 dişi şeklinde gruplar halinde beslenmeli. Bu ciklet türü tetra balıkları ile birlikte beslenebilir. Genelde sıkıntı olmaz. Ama bu balığı yalnız beslememelisiniz. Aksi halde ürkekleşip saklanacakları yerler aramaya başlarlar.

Çok narin bir balık olan damalı cikletlerin bakımında suya çok dikkat etmelisiniz. Sudaki çok küçük olumsuzluklar dahi bu balığın sağlığını hızlıca bozabilir. İşte bu yüzden uzmanlar ve deneyimli akvaryumcular tarafından beslenmelidir.

Genelde çok sakin olan Damalı Ciklet Balığı, üreme aşamasında bölgelerini korumak için saldırganlıklar gösterebilmektedir.

Bu ciklet türü yaklaşık 50-100 arasında yumurtalar. Yumurtalarını ise daha önceden temizledikleri yapraklar veya kaya parçalarının üzerine bırakırlar. Eğer akvaryumun suyu sert ise yumurtaların üzerinde mantar oluşabilir.

Bunun dışında Damalı Ciklet Balıklarının yavrularını beslemek oldukça kolaydır. Yavruların beslenmesi ve gelişimi için minik deniz karidesler yeterli olacaktır.

Damalı Ciklet Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Crenicara filamentosa

Türkçe İsmi: Damalı Ciklet Balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Güney amerika’nın orinoco havzası ve rio negro bölgesi

Boyutu: Erkekleri 9 cm, Dişileri 6 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-25 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 5,5-6,4 pH

Optimum Su Sertliği: 10 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları ve alt kısımları arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 3.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Damalı Ciklet Balığı etçil beslenen ciklet balıkları türleri arasında yer alır. Canlı veya dondurulmuş küçük canlılar ile beslenebilir. Ama bu ciklet türü özellikle canlı besinleri çok severler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here